Jesteś tutaj

Caspar w akcji „Parkietu”

11.04.2018
Piotr Rojda

Przedstawiciel Caspar Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA, Piotr Rojda, zadebiutował 7 kwietnia br. w cyklicznej akcji Gazety Giełdy „Parkiet” pod nazwą „Portfel funduszy”. Piotr Rojda zarządza subfunduszem Caspar Globalny.

Przygotowany dla „Parkietu” portfel Piotra Rojdy składa się w 45% z subfunduszu Caspar Globalny, 30% jego składu stanowi subfundusz Caspar Akcji Europejskich, a 25-procentową część Caspar Ochrony Kapitału.

Komentarz Piotra Rojdy dla „Parkietu”:

Nastroje na rynkach kapitałowych w ostatnich dniach są silnie związane z nowymi informacjami dotyczącymi ceł importowych proponowanych na przemian przez USA i Chiny. Proponowane jest tu słowem kluczowym, bowiem są to tylko propozycje, które najprawdopodobniej ostatecznie nie wejdą w życie, ponieważ obie strony dojdą do porozumienia. Widmo wojny handlowej nie jest dla nikogo korzystne, a przeciągające się negocjacje zapewne negatywnie wpłyną na notowania Donalda Trumpa. Po opublikowanej przez chiński rząd listy 106 produktów, na które są skłonni nałożyć 25-procentowe cła swoje zaniepokojenie wyrazili rolnicy (na liście znalazła się m.in. soja), który stanowią głównie republikański elektorat. Mimo że do kolejnych wyborów prezydenckich jeszcze sporo czasu (listopad 2020 roku), to jesienią tego roku Amerykanów czekają wybory do Kongresu.

Wiele także mówi się o wzroście zmienności po długim okresie na bardzo niskim poziomie. Pragnę zwrócić tu uwagę, że owszem – zmienność wzrosła, ale nie towarzyszyło temu wyraźne rozszerzenie się spreadów kredytowych, dodatkowo nie widać niepokojących sygnałów w danych makroekonomicznych. Mając to na uwadze, a także perspektywę porozumienia w najbliższym czasie na linii USA-Chiny, na kwiecień proponuję agresywny portfel złożony głównie z funduszy inwestujących w akcje.

Zobacz portfel modelowy Piotra Rojdy:

Portfel modelowy Piotra Rojdy - zarządzającego subfunduszem Caspar Globalny

Portfel modelowy przygotowany przez Piotra Rojdę dla czytelników Gazety Giełdy i Inwestorów "Parkiet", wydanie z dnia 07.04.2018 r.