Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Europejskich – czerwiec 2020

Błażej Bogdziewicz pisze: korekty Błażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich:

Subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował w czerwcu br. wzrost o 4,54%. Stopa zwrotu subfunduszu od początku roku do końca czerwca wyniosła 7,86%.

W ostatnich tygodniach w wielu państwach świata, w tym w szczególności w USA, obserwowaliśmy wyraźny wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Wzrost liczby zakażeń, powód do korekty?

Wzrost zakażeń, który z jednej strony może być efektem błędów popełnionych przez administrację stanową czy też federalną, a z drugiej być rezultatem protestów społecznych, nie doprowadził jak dotąd do przeceny na rynkach akcji. Inwestorzy zdają się zakładać, że Kongres i FED pospieszą gospodarce z pomocą, uruchamiając kolejny program transferu środków do konsumentów bądź też przedsiębiorstw. Cały też czas alternatywa dla akcji w postaci obligacji bądź lokat bankowych nie jest szczególnie atrakcyjna. Działania rządów i banków centralnych polegające na finansowaniu ogromnych wydatków budżetowych, de facto dodrukiem pieniądza, są na tyle bezprecedensowe, że trudno znaleźć historyczne analogie, które pomogłyby nam przewidzieć możliwe konsekwencje tych działań. Tak jak pisałem poprzednio, prawdopodobne jest jednak, że w przyszłości będziemy obserwowali wyższe poziomy inflacji niż w latach minionych.

Wybory prezydenckie w USA

Na prowadzenie w wyścigu po urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych wysunął się Joe Biden, który w sondażach wyraźnie dystansuje prezydenta Trumpa. W przypadku sukcesu kandydata Demokratów, dla inwestorów bardzo ważny będzie skład administracji nowego prezydenta. W tym scenariuszu należy się liczyć z podwyżką podatków od firm, co jednak nie powinno być zaskoczeniem dla inwestorów.

Korekty w górę?

Przed zbliżającym się sezonem wyników, jak dotąd, nie było wielu obniżek prognoz zysków ogłoszonych przez spółki. Przeciwnie, zdarzały się korekty w górę. Należy jednak pamiętać, że część spółek wycofała się wcześniej z podawania prognoz.

Współpraca europejskich partnerów

Oprócz rozwoju epidemii, działań rządów i banków centralnych dla rynków ważna będzie chińsko-amerykańska konfrontacja w sferze gospodarki i polityki. Warto odnotować, że USA udało się przekonać europejskich partnerów, w tym Wielką Brytanię i Francję, do rezygnacji z usług chińskiej spółki Huawei przy rozbudowie sieci komórkowej piątej generacji. Amerykańska administracja grozi też nałożeniem sankcji na osoby i instytucje odpowiedzialne za implementację w Hongkongu prawa dającego Chinom możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności karnej obywateli Hongkongu. Nie można wykluczyć dalszej eskalacji konfliktu po wyborach prezydenckich w USA.

Dla rynków europejskich bardzo ważne będzie uruchomienia funduszu pomocowego zaproponowanego przez Komisję Europejską. Spodziewamy się, że porozumienie w tym zakresie zostanie osiągnięte, gdyż w przeciwnym razie cześć państw członkowskich będzie miała bardzo poważne problemy gospodarcze.

Subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował w czerwcu br. wzrost o 4,54%. Stopa zwrotu subfunduszu od początku roku do końca czerwca wyniosła 7,86%.


Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne?

.

Co to stopa zwrotu?

.

Fundusze są bezpieczne?


Piotr Rojda ze złotym portfelem

TAGI: ctfi,

Caspar Akcji Europejskich – czerwiec 20…

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 2 min