Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach europejskich.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Ogranicza zmienność, inwestuje globalnie, stabilny wzrost w długim terminie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Europejskich – czerwiec 2020

Błażej Bogdziewicz pisze: korektyBłażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich:

Subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował w czerwcu br. wzrost o 4,54%. Stopa zwrotu subfunduszu od początku roku do końca czerwca wyniosła 7,86%.

W ostatnich tygodniach w wielu państwach świata, w tym w szczególności w USA, obserwowaliśmy wyraźny wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Wzrost liczby zakażeń, powód do korekty?

Wzrost zakażeń, który z jednej strony może być efektem błędów popełnionych przez administrację stanową czy też federalną, a z drugiej być rezultatem protestów społecznych, nie doprowadził jak dotąd do przeceny na rynkach akcji. Inwestorzy zdają się zakładać, że Kongres i FED pospieszą gospodarce z pomocą, uruchamiając kolejny program transferu środków do konsumentów bądź też przedsiębiorstw. Cały też czas alternatywa dla akcji w postaci obligacji bądź lokat bankowych nie jest szczególnie atrakcyjna. Działania rządów i banków centralnych polegające na finansowaniu ogromnych wydatków budżetowych, de facto dodrukiem pieniądza, są na tyle bezprecedensowe, że trudno znaleźć historyczne analogie, które pomogłyby nam przewidzieć możliwe konsekwencje tych działań. Tak jak pisałem poprzednio, prawdopodobne jest jednak, że w przyszłości będziemy obserwowali wyższe poziomy inflacji niż w latach minionych.

Wybory prezydenckie w USA

Na prowadzenie w wyścigu po urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych wysunął się Joe Biden, który w sondażach wyraźnie dystansuje prezydenta Trumpa. W przypadku sukcesu kandydata Demokratów, dla inwestorów bardzo ważny będzie skład administracji nowego prezydenta. W tym scenariuszu należy się liczyć z podwyżką podatków od firm, co jednak nie powinno być zaskoczeniem dla inwestorów.

Korekty w górę?

Przed zbliżającym się sezonem wyników, jak dotąd, nie było wielu obniżek prognoz zysków ogłoszonych przez spółki. Przeciwnie, zdarzały się korekty w górę. Należy jednak pamiętać, że część spółek wycofała się wcześniej z podawania prognoz.

Współpraca europejskich partnerów

Oprócz rozwoju epidemii, działań rządów i banków centralnych dla rynków ważna będzie chińsko-amerykańska konfrontacja w sferze gospodarki i polityki. Warto odnotować, że USA udało się przekonać europejskich partnerów, w tym Wielką Brytanię i Francję, do rezygnacji z usług chińskiej spółki Huawei przy rozbudowie sieci komórkowej piątej generacji. Amerykańska administracja grozi też nałożeniem sankcji na osoby i instytucje odpowiedzialne za implementację w Hongkongu prawa dającego Chinom możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności karnej obywateli Hongkongu. Nie można wykluczyć dalszej eskalacji konfliktu po wyborach prezydenckich w USA.

Dla rynków europejskich bardzo ważne będzie uruchomienia funduszu pomocowego zaproponowanego przez Komisję Europejską. Spodziewamy się, że porozumienie w tym zakresie zostanie osiągnięte, gdyż w przeciwnym razie cześć państw członkowskich będzie miała bardzo poważne problemy gospodarcze.

Subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował w czerwcu br. wzrost o 4,54%. Stopa zwrotu subfunduszu od początku roku do końca czerwca wyniosła 7,86%.


Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne?

.

Co to stopa zwrotu?

.

Fundusze są bezpieczne?


Piotr Rojda ze złotym portfelem

TAGI: ctfi,

Simple Share Buttons

Caspar Akcji Europejskich – czerwiec 20…

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 2 min