Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Minimalizuje zmienność, zapewnia stabilny wzrost, inwestuje globalnie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Polskich – lipiec 2018

Piotr Przedwojski, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji PolskichPiotr Przedwojski, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Polskich:

W lipcu br. na GPW odbicie. WIG20 wzrósł o 7,8%, mWIG40 o 2,9%, sWIG80 o 2,8%. Cały indeks WIG wzrósł o 7,2%. Wynik CAP to wzrost o 2,2%.

Członek Rady Quercus TFI S.A. Jerzy Lubianiec dokupił pośrednio 474,9 tys. akcji Quercus TFI S.A. (0,8%) kapitału. Pan Jerzy Lubianiec jest jednym z właścicieli kontrolujących LPP.

Walne PGNiG ku zaskoczeniu rynku nie wypłaci ani grosza dywidendy za zyski 2017 roku. Zyski zostaną przeznaczone na rozbudowę i modernizację krajowej sieci energetycznej gazu i zmniejszenie długu. Dotychczas spółka – od początku notowań, czyli od 2006 roku – regularnie co roku wypłacała dywidendę (z wyjątkiem roku 2012). Prezes Woźniak jeszcze w czerwcu 2018 roku publicznie zapowiadał, że „nie wyobraża sobie, że spółka [PGNiG] nie wypłaciła dywidendy”. Dług spółki nominalnie jest najniższy od 2008 roku.

Po okresie walnych zgromadzeń w spółkach publicznych można policzyć, że stopa dywidendy z portfela spółek kontrolowanych przez państwo wynosi 2,5%, a stopień wypłaty z zysku to 25%. Warto zauważyć że 2/3 tej kwoty dywidend wypłaciły tylko dwie spółki: Pekao i PZU. Dla tych dwóch spółek stopa wypłaty z zysku to odpowiednio 100% i 74%. Bez tych dwóch spółek portfel spółek kontrolowanych przez państwo stopa dywidendy wyniosłaby jedynie 1,2%. Spółki kontrolowane przez państwo stanowią od niedawna większość kapitalizacji GPW, więc ich polityka w dużym stopniu wpływa na wskaźniki całego rynku polskiego.

Dla porównania, oczekiwana stopa dywidendy za rok 2018 dla rynku amerykańskiego (liczona ze skupem akcji własnych), to blisko 5%, dla rynku japońskiego ok. 4%, a średnia stopa dywidendy za ostatni rok dla rynków rozwijających to 2,7%. W Polsce żadna ze spółek kontrolowanych przez państwo nie prowadzi skupu akcji własnych (buyback). Pekao i PZU istotnie wyróżniają się od reszty spółek kontrolowanych przez państwo w kontekście faktycznej polityki dywidendowej. Państwo powinno świecić przykładem należytego ładu korporacyjnego, w szczególności jeśli chodzi o określanie i realizowanie polityki dywidendowej w spółkach, w którym jest kontrolującym akcjonariuszem.

W Getin Noble Banku doszło do gotówkowej emisji 100 mln zł po cenie wyższej o 2,5 razy od kursu giełdowego. Emisję w całości objął główny akcjonariusz.

W KGHM jest nowa, dziesięcioosobowa Rada Nadzorcza. Sześć osób reprezentuje Skarb Państwa, trzy osoby reprezentują związki zawodowe, a ostania osoba reprezentuje OFE PZU (fundusz emerytalny kontrolowany przez państwo). Udział państwa w KGHM to 31,5%. Nie ma ani jednej osoby delegowanej przez pozostałych blisko 69% akcjonariuszy. Po katastrofalnej decyzji o inwestycji w Sierra Gorda (łączny odpis to, uwaga!, ponad 9 mld zł) podejmowanej i aprobowanej przez Radę Nadzorczą o analogicznej reprezentacji, dla dobra spółki warto byłoby dopuścić do Rady w istotnie większym stopniu osoby spoza kręgu państwa i związków zawodowych.

Pisał Jan Kochanowski w XVI wieku „Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą, i po szkodzie głupi”.

W lipcu br. na GPW odbicie. WIG20 wzrósł o 7,8%, mWIG40 o 2,9%, sWIG80 o 2,8%. Cały indeks WIG wzrósł o 7,2%. Wynik CAP to wzrost o 2,2%.

TAGI: ctfi,

Simple Share Buttons

Caspar Akcji Polskich – lipiec 2018

autor: Piotr Przedwojski czas czytania: 2 min