Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników Grupy Caspar »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Klienci Caspara w Turcji nie tracą

Klienci Caspara w Turcji nie tracą!

Obecna sytuacja na rynku tureckim jeszcze raz udowadnia, jak ważna jest właściwa ekspertyza. To dzięki dobrej diagnozie zarządzających Caspar TFI, wielu klientów zdołało w porę wycofać swój kapitał znad Bosforu i uciec przed załamaniem tamtejszego rynku.

Maciej Rudke, dziennikarz „Parkietu” w publikacji z 14 sierpnia br. zwrócił uwagę, że od początku roku do 13 sierpnia 2018 roku turecka waluta straciła blisko 45% wartości, a tylko w dniach 5-13 sierpnia br. spadek liry sięgnął 28%. Fundusze, które zainwestowały na tureckiej giełdzie sporo tracą. Według wycen z końca ubiegłego tygodnia jednostki uczestnictwa polskich funduszy akcji tureckich spadły od 34 do blisko 37%. Można się spodziewać, że wyceny z początku tego tygodnia będą jeszcze gorsze.

Nie dotyczy to, na szczęście, klientów Caspar TFI. Na początku marca br. Zarząd naszej spółki podjął decyzję o likwidacji subfunduszu Caspar Akcji Tureckich. „Naszym zdaniem perspektywy inwestycji na rynku tureckim nie są obecnie dobre” – tłumaczył 7 marca br. Analizom Online Tomasz Salus, prezes Caspar TFI. Dodawał również, że już wcześniej Komitet Inwestycyjny Caspara sygnalizował narastające trudności tureckiego rynku kapitałowego i na bieżąco informował o tym klientów. Naszym inwestorom rekomendowano wówczas przeniesienie kapitału do subfunduszy Caspar Akcji Europejskich oraz Caspar Globalny. Przypomnijmy, że ten pierwszy fundusz wypracował w ciągu ostatnich trzech miesięcy (1.05-31.07.2018 roku) stopę zwrotu w wysokości 6,70%, a Caspar Globalny 6,71%.

„Parkiet” w publikacji Maciej Rudke zwraca również uwagę, że wiele polskich funduszy dłużnych inwestuje w papiery rządu tureckiego oraz tamtejszych przedsiębiorstw. Nie dotyczy to, na szczęście, naszego funduszu dłużnego, czyli Caspara Ochrony Kapitału, który zgodnie z decyzją Komitetu Inwestycyjnego Caspar AM nie ma żadnych obligacji rynku tureckiego.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Simple Share Buttons

Klienci Caspara w Turcji nie tracą

autor: Piotr Gajdziński czas czytania: 3 min