Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Minimalizuje zmienność, zapewnia stabilny wzrost, inwestuje globalnie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Europejskich – luty 2018

Błażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji EuropejskichBłażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich :

W lutym 2018 roku subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował wzrost o 1,98% (dla jednostki kategorii A). Stopa zwrotu subfunduszu za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 29,45% (dla jednostki kategorii A).

Na tle grupy funduszy zagranicznych akcji europejskich rynków rozwiniętych, w której Analizy.pl umieściły 51 funduszy największych instytucji finansowych na świecie, subfundusz Caspar Akcji Europejskich wyróżnia się pod względem stopy zwrotu. Najwyższa stopa zwrotu w tej grupie za ostatnie dwanaście miesięcy, wyrażona w euro, wyniosła 25,1%. W tym czasie stopa zwrotu w euro subfunduszu Caspar Akcji Europejskich sięgnęła 33,75%.

Inwestorzy na globalnych rynkach kapitałowych, zapewne pod wpływem wzrostu zmienności i nieco słabszych danych gospodarczych, w lutym wycofywali się z inwestycji w fundusze akcji, w tym fundusze ETF. Dodatkowo nastroje na rynkach popsuła niedawna zapowiedź prezydenta Trumpa dotycząca wprowadzenia ceł importowych na stal i aluminium. Moim zdaniem ewentualne wprowadzenie tych ceł, aczkolwiek umiarkowanie negatywne dla wzrostu PKB, nie będzie jednak istotne o ile nie wywoła wojny handlowej. Inwestorzy najwyraźniej w mniejszym stopniu zwracali uwagę na zapowiedzi rekordowych zakupów akcji własnych przez amerykańskie spółki, które mogą sięgnąć w tym roku 800 mld dolarów.

Dobre wyniki inwestycyjne osiągnięte w lutym tego roku przez Caspar Akcji Europejskich – mimo trudnej sytuacji na globalnych rynkach akcji – były w głównej mierze efektem dobrego doboru spółek. Wiele spółek, w które zainwestowaliśmy podało bardzo dobre wyniki kwartalne. Spółki z sektora technologicznego, w które konsekwentnie inwestowaliśmy, są często beneficjentami długoterminowych trendów w światowej gospodarce, w tym w szczególności rosnącego popytu na gromadzenie i przetwarzanie danych. Do pewnego stopnia zagadką pozostaje wpływ postępu technicznego na wzrost gospodarczy. Postęp techniczny nie spowodował w państwach rozwiniętych w ostatniej dekadzie wzrostu wydajności pracowników. Możliwe jest jednak, że dotąd byliśmy świadkami tylko stosunkowo niewielkiego wpływu nowych technologii na światową gospodarkę. Prawdopodobnie istotny wzrost automatyzacji procesów w wielu firmach produkcyjnych i usługowych jest dopiero przed nami. Z pewnością będą firmy, które na tych zmianach zyskają, ale będzie też wiele, a prawdopodobnie nawet większość, które na nich stracą i często będą musiały zniknąć z rynku.

W wielu gospodarkach, w tym w amerykańskiej, mamy obecnie kombinację ekspansywnej polityki fiskalnej i monetarnej. Jeżeli wydajność pracowników nie będzie szybko rosła, co jest uzależnione od postępu technologicznego oraz inwestycji (także w aktywa niematerialne), może nas czekać wzrost inflacji. Taki scenariusz byłby negatywny zarówno dla akcji, jak i zwłaszcza dla obligacji. Uważam jednak, że nie jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Pewien wzrost inflacji jest możliwy, ale w moje ocenie można także oczekiwać wzrostu inwestycji w światowej gospodarce oraz wzrostu wydajności pracowników.

Sądzę, że warto tutaj przytoczyć dwa przykłady zmian technologicznych, których będziemy świadkami w ciągu najbliższych trzech lat. Jedną z nich jest telefonia komórkowa 5G, która będzie umożliwiała kilkadziesiąt razy szybszy przesył danych od telefonii 4G, przy tylko minimalnych opóźnieniach. Z rozmów, które prowadziliśmy wynika, że popyt na usługi telefonii 5G będzie początkowo w dużym stopniu pochodził nie tyle od konsumenta detalicznego, ale od klientów posiadających aktywa produkcyjne czy infrastrukturalne. Telefonia 5G umożliwi bowiem sterowanie maszynami i infrastrukturą w czasie niemal rzeczywistym, co powinno przyczynić się do wzrostu automatyzacji procesów. Drugim przykładem są samochody autonomiczne. Argumentami za ich wprowadzeniem jest większe bezpieczeństwo niż w przypadku prowadzenia samochodu przez człowieka oraz oszczędności kosztowe, na przykład w branży logistycznej. Zgodnie z zapowiedziami firm pracujących nad autonomicznymi samochodami, pojawienie się takich samochodów na drogach to kwestia kwartałów, a nie lat. Jeden z producentów samochodów planuje wprowadzenie w przyszłym roku na rynek 2500 autonomicznych taksówek, które będą pozbawione kierownicy oraz pedałów i dźwigni skrzyni biegów.

TAGI: ctfi,

Simple Share Buttons

Caspar Akcji Europejskich – luty 2018

autor: Blazej Bogdziewicz czas czytania: 3 min