Jesteś tutaj

Caspar Akcji Europejskich - październik 2017

09.11.2017
Błażej Bogdziewicz

Błażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich:

W październiku 2017 roku subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował wzrost o 3,44% (dla jednostki kategorii A). Stopa zwrotu subfunduszu za ostatnie dwanaście miesięcy wyniosła 41,87% (dla jednostki kategorii A).

Na tle grupy funduszy zagranicznych akcji europejskich rynków rozwiniętych, w której Analizy.pl umieściły 51 funduszy największych instytucji finansowych na świecie, subfundusz Caspar Akcji Europejskich wyróżnia się pod względem stopy zwrotu. Najwyższa stopa zwrotu w tej grupie za ostatnie dwanaście miesięcy, wyrażona w euro, wyniosła 35,2%. W tym czasie stopa zwrotu w euro subfunduszu Caspar Akcji Europejskich sięgnęła 44,4%. sprawdź porównanie

Prezydent Donald Trump nominował na stanowisko przewodniczącego FED-u Jerome’a Powella, który jest obecnie członkiem Zarządu Rezerwy Federalnej. Rynki nominację przyjęły dobrze. Jerome Powell dotychczas głosował zawsze tak samo, jak ciesząca się dużym uznaniem inwestorów odchodząca szefowa FED-u, Janet Yellen. Jego pozycja będzie jednak prawdopodobnie słabsza niż poprzednich szefów Rezerwy Federalnej. Jerome Powell nie jest bowiem ekonomistą, ale prawnikiem, znanym z dążenia do poszukiwania konsensusu.

Opublikowane dotąd wyniki spółek w USA, Europie i Japonii z reguły były lepsze od oczekiwań analityków i lepsze niż w roku ubiegłym. Zyski spółek wzrosły rok do roku o blisko 8% w USA, 11% w Europie i 16% w Japonii. Nie licząc spółek z branży naftowej w USA i Europie, najwyższe tempo wzrostu zysków było w spółkach z sektora technologii informacyjnych, a w Japonii z sektora przemysłowego.

Dane płynące z gospodarki światowej wskazują na wciąż poprawiającą się dobrą koniunkturę. Wskaźnik PMI dla globalnego przemysłu osiągnął poziom 53,5 punktu i był to najwyższy wzrost od sześciu lat. Nominalny wzrost PKB w trzecim kwartale przyspieszył zarówno w Strefie Euro, jak i w USA. Rok do roku osiągnął tempo 4,3% w przypadku Strefy Euro oraz 4,1% w przypadku gospodarki amerykańskiej.

Mimo poprawiającej się koniunktury polityka banków centralnych pozostaje bardzo akomodacyjna. Zarówno Europejski Bank Centralny, jak i Bank Japonii, nie tylko nie zamierzają w najbliższym czasie podnosić stóp procentowych, ale zapowiadają dalsze zakupy aktywów finansowych, a w przypadku Japonii również akcji. FED, jak wiemy, zaczął podwyżki stóp, ale jak na razie czynił to bardzo ostrożnie.

Taka polityka banków centralnych stoi za ciągłym spadkiem rentowności na rynku obligacji korporacyjnych (co wynika ze wzrostu cen tych obligacji). Średnia rentowność obligacji wysokiego ryzyka wchodzących w skład indeksu BofA Merrill Lynch Euro High Yield Index osiągnęła ostatnio poziom ok. 2%. Warto pamiętać, że w czasie obu ostatnich kryzysów, czyli w latach 2000 i 2008, tego typu obligacje osiągały rentowności przekraczające 20%. Powtórzenie się takiego scenariusza oznaczałoby straty wyraźnie przekraczające 50%. Co ciekawe, nie brakuje inwestorów gotowych ponieść tego typu ryzyko dla rentowności około 2% i to przy założeniu, że żaden z emitentów obligacji nie zbankrutuje.


 

„Udało nam się stworzyć dobry, świetnie się rozumiejący i kreatywny zespół. Na to nakłada się ogromny entuzjazm moich młodszych kolegów oraz moje kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu funduszami, dzięki któremu udaje się przełożyć nasze pomysły na skład portfela. Naszym atutem jest też pracowitość. W każdym miesiącu odbywamy dziesiątki rozmów z zarządami spółek z całego świata".

Błażej Bogdziewicz
Zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich

 

Kupuj Subfundusze Caspar przez Internet - bez opłat za nabycie i umorzenie jednostek

Aby tego dokonać, załóż darmowe konto na Platformie Transakcyjnej Caspar TFI (jedyne co potrzebujesz to adres email) i kup Caspar Akcji Europejskich bez żadnych dodatkowych opłat. Pamiętaj, że dzięki Platformie Transakcyjnej Caspar TFI zyskasz także:

 

  • Dostęp do unikalnych materiałów edukacyjnych.
  • Możliwość założenia portfela treningowego – zarządzaj wirtualnym portfelem bez inwestowania prawdziwych środków i zobacz jak działa nasze narzędzie.
  • Jeszcze jedno wygodne narzędzie kontaktu ze specjalistami Caspar TFI.

 

OTWÓRZ BEZPŁATNE KONTO
Jedyne co potrzebujesz to adres email

 

 

Załóż konto i zyskaj dostęp do najlepszego
w swojej klasie narzędzia do zarządzania portfelem funduszy.