Komentarz inwestycyjny Caspar TFI – marzec 2025 r.

Czy to już czas na odbicie, czy dopiero początek większej korekty?
Spis treści

Informacja reklamowa. Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Przegląd rynku:

Marzec nie był łaskawy dla inwestorów

Amerykańskie indeksy giełdowe zniżkowały kolejny miesiąc z rzędu, a inwestorzy gromadzili się przy złocie. Indeks S&P 500 odnotował najgorszy wynik kwartalny od III kw. 2022 roku. Amerykańskie indeksy giełdowe dalej „świeciły się” na czerwono, ponieważ spadek akcji w Ameryce Północnej był kontynuowany pod wpływem wydarzeń makroekonomicznych – takich jak wojna handlowa USA-Kanada i kolejne zapowiedzi taryf celnych.

Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 4,13%, S&P 500 o 5,6%, a Nasdaq Composite o 8,1%. Pozostałe akcje z rynków rozwiniętych radziły sobie lepiej niż rynek amerykański, gdzie indeks MSCI EAFE spadł w marcu jedynie 0,3% i pierwszy kwartał kończy na plusach. Natomiast indeks rynków wschodzących MSCI Emerging Markets nie tylko marzec, ale i cały pierwszy kwartał kończy na zielono. Utrzymywała się tendencja, w której kapitał przepływał z rynku amerykańskiego na inne – w tym do Europy.

Rysunek 1, Źródło: https://get.ycharts.com/resources/blog/monthly-market-wrap/.

Taryfy Trumpa rzuciły blady strach na inwestorów

Cła znów są na pierwszych stronach gazet, a rynek mocno je wyprzedza. Ale to nie jest typowa wyprzedaż napędzana inflacją. To coś głębszego, gdyż ludzka psychika wyzwala „redukcję ryzyka” w sektorach, szczególnie tych najbardziej wrażliwych – jak chociażby sektor technologiczny czy półprzewodników. To reakcja rynku nie na faktyczne pogorszenie fundamentów – ale na sam pomysł wprowadzenia niepewności do kruchej narracji makroekonomicznej.

Problemem nie jest inflacja, ale pewność siebie. Strach przed 2 kwietnia 2025 roku już nie opiera się na tym, co się wydarzyło. Opiera się na tym, co może się stać, jeśli zostaną wprowadzone nowe, nieoczekiwane polityki strukturalne. Szczególnie to widać, na indeksie VIX, który w marcu wskazywał na strach lub ekstremalny strach.

Rysunek 2, Źródło: https://edition.cnn.com/markets/fear-and-greed.

Firmy zaczęły wyceniać najgorsze scenariusze: cła ogólne, odwetowe środki handlowe i jeszcze większe pogorszenie stosunków USA-Chiny. To ma wpływ na modelu zysków i prognoz na przyszłość. Organizacje nie inwestują agresywnie, gdy nie mogą przewidzieć swoich nakładów i nawet najbliższej przyszłości. Konsumenci nie wydają pieniędzy tak swobodnie, gdy nagłówki sugerują, że ich koszyk zakupowy stanie się o 10-20% droższy. Natomiast rynek nie osiągnie dna, gdy narracja wciąż się pogarsza. Przynajmniej do czasu – gdyż rynek kapitałowy ma to do siebie, że potrafi osiągnąć dno, zanim faktycznie zobaczymy sygnały o poprawie sytuacji. Dlaczego? Ponieważ „ból” jest wyceniany, zanim „szkody” faktycznie wystąpią.

Rysunek 3, Źródło: https://www.marketwatch.com/story/the-vix-is-on-the-verge-of-signaling-a-bear-market-for-u-s-stocks-says-datatrek-999aa5ad.

To, co czyni ten moment wyjątkowym – to fakt, że wyprzedaż nie jest napędzana tradycyjnym pogorszeniem makro. Nie chodzi o załamanie się rynków pracy lub nieoczekiwany wzrost inflacji. Chodzi raczej niestandardowe nagromadzenie polityki, które wprowadza ryzyko prognozowania. Czyli to, czego rynki najbardziej nienawidzą.  Psychologiczny wpływ jest realny, gdyż firmy wstrzymują decyzje dotyczące nakładów inwestycyjnych, zamrażają zatrudnianie i obniżają prognozy. Robią to jednak nie dlatego, że biznes się rozpada, ale dlatego, że zakres możliwych wyników jest zbyt szeroki, aby można było go zaplanować. Jednak – gdy wokół pojawiają się nagłówki o kapitulacji inwestorów i komunikaty, że nadchodzi pseudoapokaliptyczny dzień – należy poszukać w tym swojej szansy i pozycjonować się z myślą, że ryzyko jest już wycenione.

Rysunek 4, Źródło: https://x.com/KobeissiLetter/status/1907886063730749777/photo/1.

Mocne spadki obserwowane w marcu dyskontowały strukturalną negatywną zmianę, ale – patrząc na tę sytuację z boku – to prawdopodobnie można obserwować pewne przereagowanie, które może być gruntem pod odbicie, aby zresetować ton. Zdarzało się tak, że ten rodzaj środowiska tworzy długoterminowych zwycięzców.

Rynek europejski

Rysunek 5, Źródło: https://www.forbes.com/sites/garthfriesen/2025/03/31/european-stocks-surge-ahead-of-wall-street-in-q1-2025/.

Europejski Bank Centralny obniżył trzy główne stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Zgodnie z oczekiwaniami zmniejszając stopę depozytową do 2,50%, główną stopę refinansowania do 2,65%, a marginalną stopę pożyczkową do 2,90%. Decyzja ta odzwierciedla ocenę perspektyw inflacyjnych. Roczna inflacja w strefie euro spadła do 2,2% w marcu 2025 r. – najniższej stopy od listopada 2024 r. – i była poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 2,3%. Zgodnie z tym, jak wskazywały wstępne szacunki. 

Niemcy ujawniły przełomowy fundusz infrastrukturalny o wartości 500 miliardów euro, którego celem jest ożywienie takich sektorów, jak transport, energetyka, edukacja i cyfryzacja w ciągu następnej dekady. Ta inicjatywa stanowi znaczącą zmianę w polityce fiskalnej, ponieważ rząd planuje zmienić konstytucyjny „hamulec zadłużenia”, żeby uwzględnić zwiększony dług – w szczególności na wydatki na obronę i infrastrukturę.

Na europejskich parkietach najlepiej radzącym sobie sektorem w tym kwartale był sektor finansowy. Banki miały szczególnie mocny okres pośród solidnych rewizji zysków. Opisywane instytucje finansowe są również stosunkowo odizolowane od obaw związanych z taryfami handlowymi. Inne sektory, które odnotowały wzrosty, to przemysł, energetyka, usługi komunikacyjne i usługi komunalne.

Fundusze inwestycyjne Caspar TFI

Caspar Akcji Światowych Liderów

Marzec był kolejnym trudnym miesiącem dla rynków akcyjnych, co przełożyło się również na wynik naszego funduszu. W minionym miesiącu jego wartość spadła o 8,31%, podczas gdy benchmark odnotował nieco mniejszy spadek na poziomie 7,68%.

Rysunek 6, Źródło: https://www.investopedia.com/dow-jones-today-03312025-11705913.

Negatywna koniunktura była kontynuacją zniżkowego trendu obserwowanego od początku roku, jednak marzec przyniósł wyraźne przyspieszenie wyprzedaży – szczególnie widoczne na rynku amerykańskim. Największa presja sprzedażowa dotknęła spółki o największej kapitalizacji oraz segment technologiczny, który w ostatnich latach był motorem wzrostu wielu indeksów. Wyceny firm technologicznych zostały skorygowane. To w dużej mierze było odpowiedzią na utrzymującą się niepewność dotyczącą ścieżki stóp procentowych w USA, a także pojawiające się obawy o spowolnienie tempa wzrostu zysków w tym sektorze.

W portfelu funduszu, największy negatywny wpływ miały ekspozycje na amerykańskie mega korporacje technologiczne, które zanotowały mocne spadki. Pomimo trudnego otoczenia, selektywne pozycje w sektorze konsumpcyjnym i ochrony zdrowia miały relatywnie lepsze zachowanie i częściowo łagodziły skalę spadku.

Zespół zarządzający funduszem uważnie monitoruje sytuację rynkową i aktywnie dostosowuje skład portfela, mając na uwadze zwiększoną zmienność oraz oczekiwania co do dalszego rozwoju sytuacji makroekonomicznej.

Caspar Akcji Globalny Megatrendy

Marzec przyniósł wyraźne pogorszenie nastrojów na globalnych rynkach finansowych. W tym trudnym otoczeniu nasz fundusz odnotował spadek wartości na poziomie -15,65%, podczas gdy benchmark spadł o -7,68%.

Choć spadek funduszu był istotnie głębszy niż benchmarku, nie odbiegał od ogólnej sytuacji rynkowej – marzec był miesiącem wyraźnej wyprzedaży aktywów ryzykownych. Słabszy wynik funduszu świadczy o jego wysokiej becie względem indeksu odniesienia, co oznacza, że jego wycena w naturalny sposób wykazuje większą zmienność – zarówno w okresach wzrostów, jak i spadków.

Rysunek 7, Źródło: www.reuters.com/markets/us/futures-tumble-tariffs-fuel-recession-worries-2025-03-31/.

W marcu fundusz odnotował silnie negatywną stopę zwrotu, a największy wpływ na wynik miała szeroka przecena w sektorze technologii, który zanotował spadek aż o -8,72%. To właśnie ekspozycja na spółki technologiczne była głównym źródłem przeceny portfela i potwierdzeniem wysokiej bety funduszu względem benchmarku. Kolejnym obciążającym elementem były spadki w sektorach:

  • ochrony zdrowia (Health Care): -3,16%;
  • finansów (Financials): -1,27%;
  • komunikacji (Communication Services): -1,14%.

Powyższe branże wykazały istotną negatywną kontrybucję, odzwierciedlając presję spadkową na szerokim rynku. Szczególnie wśród dużych i średnich spółek.

Z pozytywnej strony jedynie sektor surowców (Materials) zakończył miesiąc na plusie, z symbolicznym wzrostem +0,20%, wspierany m.in. przez rosnące ceny wybranych metali przemysłowych. Pozostałe sektory, – takie jak przemysł (Industrials), usługi komunalne (Utilities) czy dobra konsumpcyjne trwałe (Consumer Discretionary) – notowały umiarkowane spadki, nie przekraczające -0,5%. Struktura sektorowa funduszu odzwierciedla jego charakter wzrostowy i większą wrażliwość na zmiany koniunktury rynkowej.

Caspar Stabilny Globalny

W marcu 2025 roku fundusz zakończył miesiąc ze stratą 4,54%, istotnie słabiej niż benchmark, który zanotował spadek na poziomie 1,91%. Za pogorszenie wyników odpowiadała przede wszystkim kontynuacja osłabiania się dolara amerykańskiego, który tracił na wartości względem głównych walut, co niekorzystnie wpłynęło na wycenę aktywów funduszu – zarówno w części akcyjnej, jak i obligacyjnej.

W segmencie długu spadek wartości USD oraz duża zmienność na rentownościach amerykańskich obligacji skarbowych miały negatywny wpływ na wycenę portfela obligacyjnego. Fundusz posiada znaczącą ekspozycję na dolarowe instrumenty dłużne, które w obecnych warunkach nie zdołały pełnić roli stabilizującej.

W części akcyjnej selektywne pozycje zdołały wygenerować pozytywną stopę zwrotu. Na uwagę zasługują przede wszystkim:

  • Rheinmetall AG – niemiecka spółka przemysłowa z sektora obronnego, która zyskała na fali rosnących wydatków militarnych w Europie,
  • Newmont Corporation – producent złota, który skorzystał na rosnącym kursie kruszcu w warunkach geopolitycznej niepewności i słabnącego dolara.

Większość sektorów kontrybuowała jednak negatywnie do wyniku funduszu. Największy wpływ miały:

  • Information Technology: spadek o -1,32%, odzwierciedlający słabość globalnych spółek technologicznych,
  • Financials: -0,52%,
  • Communication Services: -0,37%.

Z kolei sektor Industrials (+0,16%) i Materials (+0,12%) wykazały się względną odpornością.

Rysunek 8, Źródło: https://www.nytimes.com/2025/04/11/business/economy/treasury-bonds-tariffs.html.

Caspar Obligacji Skarbowy

W marcu fundusz zakończył miesiąc bardzo dobrym wynikiem w grupie porównawczej, zyskując 0,39%. Rentowności obligacji 10 letnich w pierwszej połowie miesiąca zbliżały się do 6%, by w drugiej zejść nawet poniżej 5,7%. Zauważalny był też ruch na wskaźniku WIBOR 6M, który na koniec marca zszedł do najniższych poziomów w tym roku.

Natomiast w połowie marca GUS opublikował dane, w których podał niższy odczyt inflacji niż zakładali analitycy. Potwierdzeniem tego był szybki odczyt z końca marca, wskazujący na wzrost inflacji na poziomie 4,9%.

Rysunek 9, Źródło: stat.gov.pl (…) wskazniki_cen_towarow_i_uslug_konsumpcyjnych_w_lutym_2025.

Zatem dotychczas pokazane dane za pierwszy kwartał ani razu nie dały odczytu powyżej 5%. Jest to pewnym zaskoczeniem dla analityków.

Rysunek 10, Źródło: https://x.com/Pekao_Analizy.

Caspar Obligacji Uniwersalny

Marzec był pierwszym pełnym miesiącem w historii funduszu. Ten zakończył go z wynikiem miesięcznym +0,66%, przy wyniku benchmarku na poziomie +0,73%.

Fundusz inwestuje odważniej, niż jego „starszy brat” Caspar Obligacji Skarbowcy. Zatem też jest funduszem o trochę wyższym ryzyku. Ma przy tym szanse bardzo dobrze wykorzystać koniunkturę na rynku długu, a także skorzystać na cyklu obniżek stóp procentowych.

Rysunek 11, Źródło: https://www.caspar.com.pl/fundusze-inwestycyjne/caspar-obligacji-uniwersalny-a.

Nota Prawna – Niniejszy dokument został sporządzony przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny i nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowy.

Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Publikowane wyniki poszczególnych subfunduszy dotyczą okresu od 1 do 31 dnia marca 2025 r.

Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych.

Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Wszystkie subfundusze wchodzące w skład Caspar Parasolowy FIO cechują się zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Żaden z subfunduszy nie odzwierciedla składu indeksu papierów wartościowych.

 Subfundusze Caspar Stabilny Globalny, Caspar Akcji Globalny Megatrendy mogą lokować większość aktywów w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa lub instrumenty dłużne.

Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach.

Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów.

Podobne wpisy:

easter-2025
Życzenia Wielkanocne od Grupy Caspar!
infolinia-caspar-24-31
Skrócenie czasu pracy infolinii 18.04.2025 r.
W dniach 24 oraz 31 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne do godziny 13:00.
easter-2025
Życzenia Wielkanocne od Grupy Caspar!
infolinia-caspar-24-31
Skrócenie czasu pracy infolinii 18.04.2025 r.
W dniach 24 oraz 31 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne do godziny 13:00.
komentarz-caspar-tfi-marzec-2025-www
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI – marzec 2025 r.
Czy to już czas na odbicie, czy dopiero początek większej korekty?
witold-garstka-www
Wyższy cel? – Witold Garstka dla “Parkietu”
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji...
komentarz-cam-marzec-2025-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: marzec 2025
Marzec przyniósł giełdowe spadki, odwrócenie pewnych trendów i ponowne dostrzeżenie spółek europejskich przez inwestorów.
mateusz-janicki-www
Ultraszpan za ultrapieniądze - Mateusz Janicki dla “Parkietu”
Rynek dóbr ultraluksusowych, opiera swoją popularność na skrajnej ekskluzywności oraz celowo ograniczanej dostępności.

Udostępnij: