Informacja reklamowa. W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Tradycyjnie ten cel zapewnia stabilność cen m.in. poprzez zakotwiczenie długoterminowych oczekiwań inflacyjnych. Jednak zmieniające się warunki ekonomiczne stawiają przed bankami centralnymi nowe wyzwania. Czy nadszedł czas, aby złamać kolejne (po masowych zakupach obligacji) tabu w polityce monetarnej?
Podniesienie celu inflacyjnego stworzyłoby bankom centralnym większą elastyczność w zarządzaniu polityką pieniężną. Wyższy cel inflacyjny oznacza wyższy poziom nominalnych stóp procentowych, co daje więcej przestrzeni do ich obniżenia w przypadku kryzysu. Pamiętamy praktyczne testy ujemnych nominalnych stóp procentowych i ograniczenia, na które napotyka taki pomysł. Możliwość obniżania stóp procentowych jest szczególnie przydatna w okresach zagrożenia niepożądaną deflacją. Oczywiste jest także to, że samo ustalenie wyższego poziomu pożądanej inflacji zmniejsza ryzyko wpadnięcia gospodarki w deflacyjną spiralę.
Wyższy cel inflacyjny i idąca z nim niższa realna stopa procentowa może pomóc w zmniejszeniu realnej wartości zadłużenia i pozwolić zmniejszyć obciążenie zarówno rządów, jak i gospodarstw domowych. W obliczu rosnącego długu po pandemii wyższy cel inflacyjny może stanowić skuteczne narzędzie do ułatwienia procesu oddłużania.
Zmieniająca się struktura gospodarki globalnej, w tym deglobalizacja, zmiany klimatyczne oraz wzrost kosztów produkcji może prowadzić do presji inflacyjnej, która nie znajdzie odbicia w większym wzroście PKB i koniunkturze gospodarczej. Oczywiście trzeba będzie zapłacić pewną cenę. Może być nią utrata wiarygodności polityki pieniężnej banków centralnych – uświadomienie społeczeństwu, że jednak nie udało się trwale zbić inflacji, co może prowadzić do odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych.
Niższe realne stopy procentowe dziś i perspektywa wyższej inflacji jutro musiałaby odbić się na rynkach finansowych. Naturalną reakcją powinny być wzrosty kursów akcji – firmy też lubią inflację o ile nie wymyka się ona spod kontroli. Inaczej w przypadku obligacji – te o długim terminie zapadalności mogą ucierpieć w wyniku oczekiwań na wyższe stopy oficjalne w przyszłości. Wygranymi będą obligacje indeksowane inflacją.
Żyjemy w czasach, w których codziennie przekonujemy się, że coraz więcej jest możliwe. Nie zapominajmy też, że już raz, w 2021 roku ECB podniósł swój cel zmieniając jego definicję z „poniżej lecz blisko 2%” na symetryczny cel 2% traktujący odchylenia w górę i w dół jako jednakowo niepożądane. W końcu jeśli nic nie jest już niemożliwe, to może i wyższy cel inflacyjny stanie się tylko kolejnym krokiem w redefiniowaniu rzeczywistości gospodarczej.
Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 10 kwietnia 2025 roku.
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.
Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.
Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.
Prezentowane dane pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., i służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Przedstawione wyniki inwestycyjne zarządzania są wynikami historycznymi i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych wyników w przyszłości. Z inwestowaniem w portfele wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.