Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: marzec 2025

Marzec przyniósł giełdowe spadki, odwrócenie pewnych trendów i ponowne dostrzeżenie spółek europejskich przez inwestorów.
Spis treści

Informacja reklamowa. W marcu główne indeksy giełdowe zanotowały spadki, a razem z nimi słabość pojawiła się na dolarze amerykańskim. Małe spółki radziły sobie lepiej od dużych, a spółki value lepiej od wzrostowych.

Przez ostatnie 30 lat spółki wzrostowe radziły sobie zdecydowanie lepiej niż spółki typu value. W tym okresie tylko dwukrotnie nastąpiła zmiana tej tendencji – przez około 1,5 roku to właśnie spółki value osiągały lepsze wyniki niż wzrostowe. Pierwszy z nich miał miejsce po pęknięciu „bańki dot-com” w 2000 roku, a drugi zaczął się pod koniec 2021 roku. Obecna sytuacja – gdzie spółki value radzą sobie lepiej – trwa od grudnia 2024.

Sytuacja i obawy przedsiębiorców

Z firm zaczęły płynąć obawy o stan sentymentu wśród konsumentów. Wskazywały na to w szczególności takie spółki jak Nike czy Lululemon. W związku z tym narosły obawy o spowolnienie amerykańskiej gospodarki.

Wśród ryzyk coraz częściej wymienia się cła nakładane przez Stany Zjednoczone na partnerów handlowych, co również zwiększa szanse na recesję. Z drugiej jednak strony sentyment wśród inwestorów – zarówno profesjonalnych (co widoczne jest chociażby w ankiecie BofA) oraz indywidualnych (widoczne w AAII) – w ostatnim czasie uległ pogorszeniu.

Czas na spółki europejskie?

Część inwestorów upatruje szans w spółkach europejskich. Logika, która za tym stoi jest następująca:

  1. ostatnie zmiany polityczne w Niemczech prowadzą do ułatwienia funkcjonowania przedsiębiorstw niemieckich w pierwszej fazie, a w kolejnej również przedsiębiorstw europejskich ze względu na istotny wpływ Niemiec w kreowaniu polityki Unii Europejskiej;
  2. to potencjalnie może prowadzić do przyspieszenia zysków europejskich spółek giełdowych oraz tempa wzrostu PKB w Unii Europejskiej.

Warto jednak zadać sobie przynajmniej kilka kluczowych pytań w tym zakresie, które mogą uprościć ocenę najbliższej przyszłości.

  1. Na ile trwałe są ostatnie decyzje polityczne?
  2. Jaki jest ich realny wpływ na wzrost zysków spółek oraz wzrost PKB?
  3. Czy Europa ma szansę przejąć rolę najbardziej innowacyjnej gospodarki na świecie?
  4. Czy różnica w wycenach europejskich i amerykańskich spółek jest na tyle duża, że mają one przed sobą lepsze perspektywy?

W ostatnim czasie dobrze radziły sobie europejskie instytucje finansowe, w tym również polskie banki. Było to rezultatem między innymi dobrych wyników finansowych tych banków za 4. kwartał 2024 roku, ożywienia nadziei na zakończenie wojny w Ukrainie oraz wciąż utrzymujących się stóp procentowych na stosunkowo wysokim poziomie. Co – przypomnijmy – sprzyja wynikom banków.


Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji ani porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Caspar Asset Management S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m.in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m.in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą, ze zmian kursów walut.

W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.

Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A. usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.

Podobne wpisy:

easter-2025
Życzenia Wielkanocne od Grupy Caspar!
infolinia-caspar-24-31
Skrócenie czasu pracy infolinii 18.04.2025 r.
W dniach 24 oraz 31 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne do godziny 13:00.
easter-2025
Życzenia Wielkanocne od Grupy Caspar!
infolinia-caspar-24-31
Skrócenie czasu pracy infolinii 18.04.2025 r.
W dniach 24 oraz 31 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne do godziny 13:00.
komentarz-caspar-tfi-marzec-2025-www
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI – marzec 2025 r.
Czy to już czas na odbicie, czy dopiero początek większej korekty?
witold-garstka-www
Wyższy cel? – Witold Garstka dla “Parkietu”
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji...
komentarz-cam-marzec-2025-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: marzec 2025
Marzec przyniósł giełdowe spadki, odwrócenie pewnych trendów i ponowne dostrzeżenie spółek europejskich przez inwestorów.
mateusz-janicki-www
Ultraszpan za ultrapieniądze - Mateusz Janicki dla “Parkietu”
Rynek dóbr ultraluksusowych, opiera swoją popularność na skrajnej ekskluzywności oraz celowo ograniczanej dostępności.

Udostępnij: