Informacja reklamowa. Akcje są szeroko znanym i popularnym instrumentem finansowym. Spółki akcyjne emitują akcje, aby uzyskać finansowanie na – na przykład – swój dalszy rozwój. Choć inwestowanie w akcje jest uznawane za ryzykowne, może również przynieść wysokie zyski. Aby skutecznie inwestować w akcje, warto posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a także określić swój horyzont inwestycyjny.
Dlaczego akcje niosą ryzyko?
Inwestowanie w akcje wiąże się z ryzykiem, ponieważ ceny akcji mogą ulegać znacznym wahaniom w wyniku zmian na rynku. Czynniki takie jak popyt, podaż, sytuacja gospodarcza, polityczna, a nawet klęski żywiołowe mają wpływ na wycenę akcji. Wszystko to powoduje – nierzadko znaczące – wahania wycen, które mogą prowadzić do strat. Z drugiej strony, inwestycje w te instrumenty przyciągają też potencjalnie wysokimi zyskami. Na przykład warto zobaczyć wyniki Facebooka, Amazona czy – polskiej spółki – CD PROJEKT RED.
Warto zauważyć, że inwestować w akcje można także za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych, takich jak Caspar Akcji Europejskich (jednostka uczestnictwa kategorii A), który w za 5 lat przyniósł 67,69% zysku – lub oddać środki pod zarządzanie firmy asset management – Strategia Akcji Skoncentrowanych przyniosła aż 148,04% (obydwa wyniki na dzień 31.03.2020).
Jak kupić akcje i inwestować na giełdzie?
Co do zasady, kupno akcji wiąże się z przymusem “wejścia na giełdę”. Aby zacząć inwestować w akcje, należy założyć rachunek inwestycyjny w domu maklerskim. Inwestowanie na giełdzie wymaga jednak pewnego doświadczenia oraz spełnienia szeregu formalnych warunków. Giełda jest miejscem, gdzie osoby i instytucje chcą kupić lub sprzedać akcje, obligacje czy inne papiery wartościowe. Inwestorami są osoby kupujące i sprzedające takie papiery. One kupują instrumenty finansowe – licząc na zysk w postaci odsetek, dywidendy lub wzrostu ceny. Aby kupić akcje na giełdzie, potrzebujesz konta inwestycyjnego. Następnie, za pośrednictwem platformy transakcyjnej, możesz złożyć zlecenie zakupu akcji wybranych spółek.
Sposoby inwestowania w akcje
Inwestować w akcje czy obligacje można na dwa sposoby:
- Samodzielne inwestowanie w akcje – samodzielnie wybierasz i nabywasz akcje notowanych spółek. By zrobić to zgodnie ze sztuką, warto poznać jej model biznesowy, kondycję finansową, poznać i zrozumieć pomysł na biznes. Warto zweryfikować jej wycenę i perspektywy na kolejne kwartały. Niby proste, ale gdy już się za to weźmiemy, może okazać się, że analiza finansowa nie jest naszą najlepszą stroną, albo, że czas potrzebny na te działania – nie pozwala nam wykonywać tego, na czym najbardziej się znamy.
- Inwestowanie przez fundusze akcyjne – jeśli nie masz czasu lub chcesz uniknąć ryzyka związanego z samodzielnym wyborem akcji, możesz skorzystać z funduszy akcyjnych. Takie fundusze inwestują w akcje, a zarządzający funduszem podejmują decyzje inwestycyjne w Twoim imieniu.
Jak kupować akcje poprzez fundusz? Możesz wybrać fundusz inwestycyjny, który inwestuje wyłącznie w akcje lub ma w portfelu duży udział akcji. Dzięki temu inwestowanie w akcje odbywa się pod nadzorem profesjonalistów, którzy na bieżąco monitorują rynek i podejmują decyzje inwestycyjne.
Sprawdź też nasz poradnik: Fundusze akcyjne – jak inwestować?
Kto powinien myśleć o kupowaniu akcji?
Wszystkie instrumenty (a także fundusze, czy strategie) można opisać szeregiem wartości. Wśród nich są przeważnie:
- ryzyko,
- sugerowany horyzont inwestycyjny.
Osoby, które decydują się na inwestowanie w akcje, muszą pamiętać, że są to jedne z bardziej ryzykownych instrumentów. Ich wyceny mogą tak samo poszybować w górę, jak i mocno spaść. W skrajnych przypadkach, spółka może również całkowicie zbankrutować. Ważna jest zatem odpowiednia dywersyfikacja i przygotowanie swojego portfela tak, aby nie był uzależniony od jednego sektora gospodarki lub narażony na zbyt wiele ryzyk. Ponadto, inwestowanie w akcje jest zalecane osobom, które mogą pozwolić sobie na długoterminowe zainwestowanie swoich środków, ponieważ rynek akcji charakteryzuje się zmiennością. Jest to niezwykle istotne w sytuacjach korekt oraz bess, w których przymus wycofania środków będzie wiązał się z jakąś stratą.
Dowiedz się więcej o dywersyfikacji – więcej
Jak kupić akcje w Caspar TFI i AM?
Jeśli chcesz zainwestować w akcje, ale nie masz doświadczenia w samodzielnym analizowaniu spółek, możesz skorzystać z oferty Caspar TFI i Caspar Asset Management. Powierzenie inwestowania specjalistom niejako “zrzuca” na nich kwestie analizy spółek, odpowiedzialności za dywersyfikację oraz zarządzanie środkami. Na ich barki spada też regularne raportowanie oraz komentowanie i wyjaśnianie tego, co dzieje się na rynkach. Edukacja oraz transparentność, to unikatowe cechy tak Caspar Asset Management jak i Caspar Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.
Sprawdź też nasz poradnik: Akcje, a obligacje – podstawowe różnice
Samo inwestowanie w akcje sprowadza się do założenia konta na internetowej Platformie Transakcyjnej w przypadku chęci skorzystania z oferty funduszy akcyjnych albo skontaktowania się za pomocą formularza w przypadku rozważania usługi Asset Management.