Jesteś tutaj

Caspar Globalny - marzec 2018

17.04.2018
Piotr Rojda

Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:

Caspar Globalny spadł w lutym 2018 roku o 4,65%, wobec spadku benchmarku o 1,64%.

Słaby wynik funduszu w marcu br. wynikał z wyższej alokacji w akcje/ETFy inwestujące w akcje (około 80% vs 70% w benchmarku), przeważenia w akcjach spółek japońskich i europejskich, które na obecnej korekcie radzą sobie gorzej niż giełda amerykańska, gdzie Caspar Globalny był historycznie mocno niedoważony.

Na rynki w marcu duży wpływ miały informacje dotyczące propozycji ceł importowych i widma potencjalnej wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami. Uważam, że do żadnej wojny nie dojdzie, a obie strony osiągną porozumienie.

Od końca stycznia obserwujemy spadki na rynkach akcyjnych, wzrosła zmienność, ale nie towarzyszyło temu rozszerzenie spreadów kredytowych. Poziomy wycen wbrew pozorom nie są wysokie, ponieważ w poprzednich latach wraz z kursami akcji rosły także zyski spółek. Z naszych rozmów ze spółkami wynika, że w tym roku także spodziewają się wzrostu zysków. W związku z tym uważam, że mamy do czynienia z korektą, która na rynku akcji jest czymś normalnym i należy ją wykorzystać do dokonania atrakcyjnych zakupów.

Platforma Transakcyjna Caspar TFI - tutaj możesz nabyć jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Globalny