Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Skoncentrowanych – marzec 2018

Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych:

Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała w marcu b.r. spadek o 5,57%, wobec spadku benchmarku w tym okresie o 3,95%. Stopa zwrotu za ostatnie dwanaście miesięcy wyniosła 20,41%, podczas gdy benchmark w tym czasie wzrósł o 3,02%. Bardzo dobry wynik w względem benchmarku wynikał m.in. z dobrego wyboru spółek oraz wysokiego zaangażowania w spółki z sektorów, w których obserwujemy mocne i pozytywne trendy, czyli na przykład oprogramowanie dla przedsiębiorstw, e-commerce i produkcja półprzewodników.

Na rynkach akcji w ostatnich tygodniach mogliśmy obserwować najpoważniejszą korektę w ciągu ostatnich dwóch lat. Na niektórych rynkach, w szczególności w Europie, akcje spadły poniżej poziomów notowanych trzy lata temu. Wyraźnie spadł również rynek amerykański, gdzie prognozowana wartość wskaźnika cena/zysk na bieżący rok obniżyła się do 15,8, co jest poziomem ostatnio odnotowanym po wyborze prezydenta Trumpa, czy wcześniej po referendum brytyjskim w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej. Innymi słowy, ceny akcji w relacji do prognozowanych zysków są na dość niskim poziomie w porównaniu z wartościami odnotowywanym w ciągu ostatnich kilku lat.

Spadki były w dużym stopniu rezultatem obaw o wybuch wojny handlowej między USA i Chinami. W szczególności ostatnie wzajemne propozycje wprowadzenia 25-procentowych ceł na importowane towary o wartości 50 mld dolarów wywołały nerwowe reakcje inwestorów. Nastroje poprawiły się po tym, jak obie strony zapowiedziały gotowość do negocjacji. Istotnie warto zauważyć, że jak dotąd mowa jest o propozycjach ceł, a nie o ich natychmiastowym wprowadzeniu. Ewentualna wojna handlowa byłaby szkodliwa dla światowej gospodarki oraz rynków akcji. Spadające ceny akcji oraz kłopoty amerykańskich firm raczej nie przysporzą Donaldowi Trumpowi nowych zwolenników. Ewentualny spadek poparcia dla amerykańskiego prezydenta zwiększa dla niego ryzyko impeachmentu. Sukces w negocjacjach z Chinami powinien mu pomóc w zachowaniu stanowiska. Obecnie oceniamy ryzyko wojny handlowej jako niskie.

W ostatnim czasie wyraźnie spadały też spółki technologiczne. Z jednej strony część inwestorów postanowiła zrealizować zyski osiągnięte podczas wcześniejszych wzrostów, z drugiej strony pojawiło się kilka niezwiązanych ze sobą informacji z tego sektora, które zaniepokoiły inwestorów. Były to m.in. informacje o udostępnianiu przez Facebook danych użytkowników innym podmiotom, śmiertelnym potrąceniu pieszego przez autonomiczny samochód Ubera wykorzystujący procesory Nvidii, czy też krytyczne wypowiedzi Trumpa o korzyściach, jakie Amazon osiąga ze współpracy z amerykańską pocztą. Warto jednak zauważyć, że Facebook zapowiedział poprawę ochrony danych użytkowników, wypadek Ubera prawdopodobnie był wynikiem wtargnięcia pieszego na drogę szybkiego ruchu, z kolei w przypadku Amazona administracja amerykańska zaprzeczyła planom wrogich działań przeciwko spółce.

Wśród niektórych komentatorów i inwestorów ugruntowane jest przekonanie jakoby sektor technologiczny był wyraźnie droższy od szerokiego rynku akcji. Pogląd ten nie do końca ma poparcie w danych finansowych. Wskaźnik EV/EBITDA, który pokazuje relacje wartości spółki (zarówno akcji, jak i długu finansowego) do zysku, na poziomie EBITDA dla indeksu MSCI World prognozowany dla roku przyszłego wynosi 9,4, natomiast w przypadku indeksu MSCI World Information Technology 10,5, czyli tylko nieco więcej. Jednocześnie warto zaznaczyć, że indeks MSCI World Information Technology charakteryzuje się wyższym prognozowanym tempem wzrostu przychodów oraz wyższą stopą zwrotu z kapitału.

Warto odnotować, że akcje przynoszą wyraźnie wyższy dochód niż obligacje, w szczególności skarbowe. Akcje amerykańskie przyniosą prawdopodobnie w tym roku dochód w postaci dywidend i buybacków na poziomie ok. 5% lub wyższy, podczas gdy 10-letnie amerykańskie obligacje skarbowe mają rentowność ok. 2,75%. Oznacza to, że amerykańskie spółki zasilą w tym roku swoich akcjonariuszy kwotą powyżej 1200 mld USD, z czego zapewne część powróci na rynek akcji.

Strategia Akcji Skoncentrowanych – stopa zwrotu za ostatnie dwanaście miesięcy wyniosła 20,41%, podczas gdy benchmark w tym czasie wzrósł o 3,02%.

Zarabiaj dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu. Zobacz, co nas wyróżnia i zainwestuj w fundusze Caspar.

TAGI: cam,

Simple Share Buttons

Strategia Akcji Skoncentrowanych – marz…

autor: Blazej Bogdziewicz czas czytania: 3 min