Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – grudzień 2019

Mateuz Janicki, zarządzający - Strategia Akcji Spółek Strefy Euro - benchmark Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcji Spółek Strefy Euro:

W grudniu 2019 roku Strategia Spółek Strefy Euro wypracowała stopę zwrotu w wysokości -0,40%, podczas gdy benchmark spadł o 0,40%.

Miniony rok dla rynków akcji na wykresie wygląda na stosunkowo łatwy, wcale jednak taki nie był. Jego trudność polegała na utrzymującej się atmosferze niepewności przy jednoczesnych wzrostach indeksów giełdowych. Do głównych kwestii zdecydowanie zaliczyć należy zachowanie banku centralnego Stanów Zjednoczonych i zmianę jego nastawienia co do dalszego kierunku polityki pieniężnej – zamiast podwyżek stóp, obserwowaliśmy obniżki, co pozytywnie wpłynęło na wyceny akcji nie tylko amerykańskich, ale także globalnych.

Podsumowanie 2019 roku

Kolejnym tematem, który wywoływał zdenerwowanie wśród inwestorów, była wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Rynki akcji nerwowo reagowały na wszystkie doniesienia dotyczące dalszego rozwoju kwestii wojny handlowej. Utrudnieniem dla inwestorów był fakt, że większość doniesień pochodziła z plotek lub wiadomości przekazywanych przez prezydenta USA na Twitterze.

Ważnym tematem dla rynku w 2019 roku był także Brexit. Utrzymująca się niepewność co do tego wydarzenia i ciągłe odsuwanie jego daty potęgowało niepewność wywołaną innymi czynnikami. Ostatnia wygrana Partii Konserwatywnej w wyborach parlamentarnych, które odbyły się 12 grudnia 2019 roku, powinna ułatwić premierowi Borisowi Johnsonowi doprowadzenie kwestii Brexitu do końca. Rozstrzygnięcie tego tematu powinno pozwolić inwestorom odpowiednio wycenić skutki tej decyzji i jej wpływ na gospodarkę – póki nie zapadła ostateczna decyzja, inwestorom pozostają tylko spekulacje.

Podsumowując, rok 2019 był udanym rokiem dla inwestorów, którzy mimo płynących negatywnych sygnałów mieli dość odwagi, aby zainwestować swoje środki w akcje oraz nie ulegli pokusie zrealizowania zysków w ciągu ubiegłego roku.

Kwestia wojny handlowej nadal nierozwiązana

W grudniu 2019 roku zawieszone zostały cła, które miały zacząć obowiązywać od 15 grudnia oraz obniżone zostały cła wprowadzone już wcześniej, co spotkało się z pozytywną reakcją rynków finansowych. Jest to tak zwana pierwsza faza umowy handlowej, a termin i zakres kolejnej fazy nie zostały jeszcze określone. Z pewnością jest to temat, który będzie miał wpływ na zachowanie rynków akcji w 2020.

Niski poziom produkcji samochodów w Europie cały czas ciąży na gospodarce starego kontynentu. W związku ze zmianą przepisów w Unii Europejskiej, które zmuszą producentów do wytwarzania samochodów o niższej emisji spalin, producenci już od pewnego czasu skupiają się na rozwijaniu oferty samochodów elektrycznych. Wsparcie ze strony rządów krajów europejskich przy kupnie samochodu elektrycznego może pobudzić popyt na ten rodzaj pojazdów. Z pewnością jednak potrzebne będzie więcej czasu, żeby klienci masowo zaczęli kupować samochody elektryczne, między innymi na rozbudowę infrastruktury pozwalającej na ładowanie samochodu w różnych lokalizacjach. Natomiast biorąc pod uwagę fakt, że część konsumentów wstrzymywała się z kupnem samochodu w oczekiwaniu na lepszą ofertę pojazdów elektrycznych, bieżący rok, kiedy oferta zostanie zdecydowanie wzbogacona, może się okazać przełomowy.

Jaki zatem będzie rok 2020?

Przede wszystkim oczekiwanie powtórki wzrostów, jakie obserwowaliśmy w 2019 roku, jest podejściem skrajnie optymistycznym. Indeks akcji europejskich MSCI EMU EUR Net Total Return Index wzrósł w ubiegłym roku o 25,5%, co jest wynikiem zdecydowanie powyżej długoterminowej średniej dla rynków akcyjnych. Rozpatrując różne scenariusze, pozytywnie na zachowanie akcji mogłyby wpłynąć kolejne obniżki stóp procentowych lub spadek premii za ryzyko. Na to pierwsze raczej nie ma co liczyć, a co do drugiej kwestii, to niektóre klasy aktywów już teraz cechuje niska premia za ryzyko. Przykładowo, jeśli chodzi o obligacje, ich rentowność jest bardzo niska, a w niektórych przypadkach wręcz ujemna. Na tym tle akcje wyglądają nadal atrakcyjnie mimo bardzo dobrego zachowania w 2019 roku. Tym, co może napędzać wzrosty akcji w tym roku będą wzrosty zysków spółek.

Czy w 2020 roku inwestorzy, którzy czekali na większą korektę jako odpowiedni moment do wejścia na rynek, wreszcie się jej doczekają? Po wzrostach obserwowanych w 2019 roku nie jest to wykluczone. Jednak przykład ubiegłego roku pokazuje, że takie czekanie nie zawsze jest odpowiednią strategią, szczególnie kiedy oczekiwany poziom dywidendy zdecydowanie przekracza oprocentowanie obligacji.

W grudniu 2019 roku Strategia Spółek Strefy Euro wypracowała stopę zwrotu w wysokości -0,40%, podczas gdy benchmark spadł o 0,40%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne – benchmark

.

Co to stopa zwrotu – benchmark

.

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Simple Share Buttons

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – …

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 3 min