Co to jest stopa zwrotu?

Spis treści

Jest to informacja reklamowa. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym oraz KIID.

Stopa zwrotu to powszechnie używana miara zyskowności inwestycji bądź instrumentu finansowego. Zapisywana jest jako procentowa – dodatnia, ujemna bądź równa 0 – zmiana wartości inwestycji. Jest to wskaźnik identyfikujący o ile zmieniła się wartość inwestycji w danym okresie – na przykład miesiąca, dnia, roku. Im wyższa wartość – tym lepszy wynik.

Po co liczyć się stopę zwrotu z inwestycji?

Przede wszystkim po to, aby określić rentowność inwestycji i porównać ją do innych. Ujemna stopa zwrotu informuje nas o tym, że zanotowaliśmy stratę. Dodatnia stopa zwrotu mówi nam, że osiągnęliśmy zysk – a stopa zwrotu równa 0 zwraca uwagę, że wynik nie zmienił się w stosunku do poprzedniego okresu.

Stopa zwrotu pozwala unaocznić inwestorowi, jak zachowuje się jego inwestycja i kontrolować jej przebieg. Jeśli jeden fundusz inwestycyjny osiągnął stopę +21% w ciągu roku, a drugi -11% – to relatywnie łatwo ocenić, który był w danym okresie lepszą inwestycją. Należy jednak pamiętać, że wyniki historyczne nie mogą być miarą skuteczności przyszłych inwestycji.

Jakie rodzaje stóp zwrotu warto znać?

W stosunku do inwestycji w np. fundusze inwestycyjne warto znać powszechnie podawane stopy zwrotu:

  • miesięczna,
  • roczna,
  • dwuletnia,
  • trzyletnia,
  • całkowita,
  • YTD.

YTD – to stopa zwrotu z okresu od pierwszego, do obecnego dnia danego roku. Innymi słowy, od 1 stycznia do dziś.

Warto również pamiętać, że można mówić o “oczekiwanej“, “faktycznej” oraz “historycznej” stopie. Oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji jest wyłącznie prognozą, która musi uwzględniać istnieje ryzyka inwestycyjnego. Faktyczna stopa zwrotu jest realną stopą, zaś historyczna – to z różnych okresów działania danego instrumentu.

Historyczna stopa zwrotu może pokazywać zachowanie jednostki w przeszłości, jednak nigdy nie może być głównym motywem do podjęcia decyzji inwestycyjnych.

Jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji?

Aby obliczyć stopę zwrotu należy znać początkową i końcową wartość inwestycji i zastosować dość prosty wzór matematyczny. Stopa zwrotu wzór:

Aby obliczyć stopę zwrotu należy wykorzystać dość proste równanie: (wartość końcowa – wartość początkowa) / wartość początkowa * 100%

Jeśli Klient wpłacił 2 tysiące złotych, a po roku jego inwestycja była warta 3 tysiące złotych – to zwrot wynosi +50%.

Co musisz wiedzieć?

Przede wszystkim to, że jest ona wyrażana w wartości procentowej. Dodatnia oznacza, że Twoja inwestycja przynosi zyski. Możesz to liczyć samodzielnie, jednak większość Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych dostarcza obliczone przez specjalistów stopy zwrotu. Odnosi je również do wartości benchmarku. Pozwala to kontrolować własne inwestycje, choć warto pamiętać, aby nie kierować się emocjami.

Tymczasowe spadki bądź krótkotrwałe korekty – nie powinny przerażać i skłaniać do wyprzedaży.

Co to jest benchmark?

Jest to przykładowo wskaźnik, indeks lub zbiór indeksów, do którego odnosimy wyniki jakie osiągnął dany portfel inwestycyjny. Dla Caspara Ochrony Kapitału benchmarkiem jest WIBID 3M – czyli stopa procentowa, jaką banki zapłacą za środki do depozytu od innych banków.

Czytaj także nasze pozostałe poradniki:

Nota prawna

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową. Niniejszy dokument został sporządzony przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny i nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych.

Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości.

Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat. Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Wszystkie subfundusze wchodzące w skład Caspar Parasolowy FIO cechują się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Żaden z subfunduszy nie odzwierciedla składu indeksu papierów wartościowych.

Subfundusze Caspar Stabilny, Caspar Globalny oraz Caspar Obligacji mogą lokować większość aktywów w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa lub instrumenty dłużne.

Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach.

Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów. Wszelkie dokumenty dotyczące Caspar Parasolowy FIO dostępne są na stronie internetowej Towarzystwa www.caspar.com.pl (w zakładce „Dokumenty/Fundusze inwestycyjne” znajdującej się u dołu strony), w siedzibie Towarzystwa lub u dystrybutorów.

Udostępnij

Podobne wpisy:

komentarz-caspar-tfi-listopad-2024-www
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: listopad 2024
W listopadzie indeksy grupujące akcje amerykańskich spółek odnotowały powszechne wzrosty, a główne indeksy giełdowe osiągnęły nowe szczyty. Jednak nie wszędzie wyglądało to tak samo.
infolinia-caspar-am-tfi
Skrócenie czasu pracy infolinii w piątek 6 grudnia 2024 r.
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
komentarz-caspar-tfi-listopad-2024-www
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: listopad 2024
W listopadzie indeksy grupujące akcje amerykańskich spółek odnotowały powszechne wzrosty, a główne indeksy giełdowe osiągnęły nowe szczyty. Jednak nie wszędzie wyglądało to tak samo.
infolinia-caspar-am-tfi
Skrócenie czasu pracy infolinii w piątek 6 grudnia 2024 r.
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
ring-caspara-trump-po-prostu-lubi-amerykanski-biznes-www
Ring Caspara: Trump po prostu lubi amerykański biznes
Dyskusja o Ameryce w nowej erze Donalda Trumpa, hołdach lennych szefów spółek technologicznych i pragmatyzmie...
komentarz-listopad-2024-cam-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: listopad 2024
Przedstawiamy komentarz, w którym Zespół Zarządzających z Caspar Asset Management S.A. podsumowuje sytuację rynkową z ostatniego miesiąca, która miała wpływ na wyniki inwestycyjne strategii.
Caspar TFI: październik 2024
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: październik 2024
Za pierwsze trzy kwartały tego roku indeks S&P 500 osiągnął stopę zwrotu na poziomie 22,1%, co stanowi najlepszy wynik za pierwsze 9 miesięcy roku od 1997 r.
mateusz-janicki-tekst-blogowy-1
Autonomiczne samochody wciąż przed szansą - Mateusz Janicki dla "Parkietu"
Jednym z wyzwań jest konieczność angażowania ludzi do zdalnego sterowania pojazdami w trudnych sytuacjach.

Udostępnij: