Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Co to jest dywersyfikacja – poradnik inwestora

Leszek Kasperski opowiada co to jest dywersyfikacja

Spis treści

1. Dywersyfikacja to chyba ulubione słowo rynku >

2. Ludzie powinni ryzykować inwestując? >

3. Dywersyfikacja a wielkość inwestycji >

4. Dywersyfikacja-ogranicza-ryzyko >


Co to jest dywersyfikacja? Podręcznikowo to podział oszczędności pomiędzy różnego rodzaju opcje inwestycyjne. Zapraszamy na rozmowę Piotra Gajdzińskiego z Leszkiem Kasperskim – Prezesem Zarządu Caspar Asset Management SA – o zaletach i wadach dywersyfikacji środków inwestowanych w – między innymi – fundusze inwestycyjne. Leszek Kasperski stara się odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego – czy warto dywersyfikować.

Piotr Gajdziński: – Dywersyfikacja to chyba ulubione słowo rynku inwestycyjnego.

Leszek Kasperski: – Nie należę do wyznawców tego pojęcia. W każdym razie nie do ślepych wyznawców.


– Łatwiej trafić na białego nosorożca niż na prezesa Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, który nie szafuje słowem dywersyfikacja.

– Nie lubię tego pojęcia, bo jest to z reguły wygodne wytłumaczenie dla firm zarządzających. Moim zdaniem, waga dywersyfikacji jest często przeceniana. Zwłaszcza w wypadku inwestorów, którzy są dopiero na początku drogi do pomnażania swojego kapitału.


Dowiedz się wszystkiego o – zaczynaniu inwestowania >– Twoim zdaniem powinni ryzykować?

– Mądrze, ale tak. Jeśli pracują lub prowadzą swoją firmę – mają stałe, wysokie dochody – to ich inwestycje powinny być skumulowane. Nie zaś rozdrobnione. Takie osoby mają długą perspektywę czasową i mogą sobie pozwolić na okresowy spadek wartości inwestycji. Oczywiście dywersyfikacja ma wiele wymiarów. Jeśli ktoś ma firmę powiedzmy z rynku spożywczego, to może rozważyć inwestowanie w inną branżę – zarabiać na innym kawałku rynku.

Dywersyfikacja nabiera natomiast innego znaczenia w wypadku osób, które nie mają już stałego dochodu – sprzedali swoją firmę lub przeszli na emeryturę. Wówczas inwestorom – mówię to na przykładzie niektórych klientów Caspar Asset Management SA – mniej zależy na zarabianiu. Bardziej na utrzymaniu majątku, zachowaniu status quo i przekazaniu majątku następnym pokoleniom. Wtedy rzeczywiście trzeba zwracać dużą uwagę na bezpieczeństwo, wtedy dywersyfikacja ma głęboki sens. W takim wypadku powinna ona mieć charakter globalny – zwłaszcza jeśli chodzi o osoby, które chcę podróżować, konsumować świat. Wtedy dywersyfikacja musi dotyczyć też walut, bo to chroni nas przed ewentualnym – ale przecież nie niemożliwym – załamaniem złotówki.


Dowiedz się wszystkiego o – globalnym charakterze inwestowania >– A wielkość inwestycji? Czy duże pieniądze nie oznaczają jednak, że lepiej dywersyfikować?

– Moim zdaniem kluczowa jest materialna sytuacja inwestora. To znaczy to, czy ma stałe i dobre źródło dochodów i jaką ma perspektywę czasową.

Byłem kiedyś świadkiem badań focusowych, w których ludzie wypowiadali się na temat oszczędności. Większość badanych utożsamiała oszczędzanie z wyrzeczeniami. Ponieważ część ludzi czuje potrzebę oszczędzania – na tzw. czarną godzinę, dla dzieci, na emeryturę – to są gotowi mniej konsumować, a zaoszczędzone pieniądze odkładać. W takiej sytuacji ryzyko nie jest wskazane. Natomiast jeśli mamy nadwyżki finansowe, jesteśmy optymistami jeśli chodzi o przyszłość – to wówczas nie odradzałbym ryzykowniejszych inwestycji.


Dowiedz się wszystkiego o – ryzyku inwestycyjnym >– Ale nie hazard?

– Oczywiście nie. Nie chodzi o to, aby rzucać się głową w przepaść. Ryzykowniejsze inwestycje nie mogą wyeliminować własnej strategii inwestycyjnej i ostrożności. Jeśli na przykład jesteś tzw. technomaniakiem, to siłą rzeczy znasz ten rynek. Wiesz na przykład, które aparaty fotograficzne dobrze się sprzedają, a które zalegają na półkach. Więc „podczep” swoje inwestycje pod ten rynek i zarabiaj na swojej wiedzy. Ryzyko, owszem, ale dobrze skalkulowane.

Rozmawiał Piotr Gajdziński

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne?

.

Co to stopa zwrotu?

.

Co to jest inflacja?

Czytaj także nasze pozostałe poradniki:

Co to jest dywersyfikacja – poradnik in…

autor: Piotr Gajdziński czas czytania: 3 min