Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Minimalizuje zmienność, zapewnia stabilny wzrost, inwestuje globalnie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Jak zacząć inwestować? (sensownie)

Określenie „inwestor” brzmi dumnie. I bogato. Ma posmak wielkich pieniędzy…

Jak zacząć inwestować? | CASPAR

Nasuwa skojarzenia z Wall Street, rzędem ekranów, na których wyświetlają się notowania spółek od Tokio po Nowy Jork, eleganckimi garniturami, luksusowymi samochodami i przyjęciami… No, naturalnie w tej wizji jest także miejsce dla pięknych kobiet. Jednak, jak zacząć inwestować?

To wizja onieśmielająca. Większość z nas ma wrażenie, że to inny, bajkowy świat, do którego nie mamy dostępu. Po pierwsze, brakuje nam gigantycznych pieniędzy, które nieodmiennie kojarzą się ze słowem „inwestor”. Po drugie, brakuje nam wiedzy. Większość z nas sądzi, że inwestorzy posiedli wiedzę nieomal tajemną, dostępną tylko nielicznym, tym prawdziwym „kapłanom mamony”.

Tymczasem… Tymczasem aby zostać inwestorem, wcale nie trzeba być Warrenem Buffetem ani dziedzicem wielkiej fortuny. Wystarczy tylko trochę samozaparcia, systematyczności i determinacji. Oczywiście, nie uczyni nas to od razu milionerami, ale przynajmniej zapewni spokojniejsze myślenie o przyszłości. Bo jeśli mamy trochę odłożonych pieniędzy, to o nadchodzących latach myślimy z dużo większym optymizmem.

Gdzie zainwestować 500 zł, jak zainwestować 10000 zł?

Fakty. Żeby stać się inwestorem nie potrzebujemy wcale wielkich pieniędzy. Wystarczą małe kwoty, byle tylko odkładane systematycznie. Zaraz do tego wrócimy. Teraz zastanówmy się nad wiedzą, która, rzeczywiście, jest do inwestowania niezbędna. Ale aby stać się inwestorem nie musimy kończyć najlepszych światowych uczelni ekonomicznych. Nie musimy przez lata zdobywać doświadczenia. Nie musimy także, wbrew temu co serwują nam hollywoodzkie firmy, codziennie spędzać wielu godzin przed monitorami obserwując notowania spółek w Hongkongu, Szanghaju, Londynie, Paryżu i Frankfurcie. Oczywiście, jeśli jesteśmy absolwentami London School of Economics, albo którejś z uczelni zaliczanych do amerykańskiej Ivy Leaque, na przykład Harvardu, a choćby tylko warszawskiej SGH, to nam nie zaszkodzi, ale…

Ale wystarczy, że nasze pieniądze będziemy inwestowali poprzez fundusz inwestycyjny. Wybór strategii inwestycyjnych w Caspar TFI mamy bogaty, nie ma więc problemu. Inwestując za pośrednictwem funduszu niejako „kupujemy” wiedzę i doświadczenie zarządzających. To na ich barki zrzucamy konieczność ślęczenia przed monitorami, obserwowania tych wszystkich Szanghajów i Londynów, rozmawiania z zarządami spółek, czytania nudnych i obszernych raportów finansowych, uczestniczenia w jeszcze nudniejszych i jeszcze bardziej nużących konferencjach inwestycyjnych. My cały ten czas możemy ze spokojem spędzić na rzeczach naprawdę interesujących – obejrzeć mecz Bayernu Monachium, w którym Lewandowski strzela dwie albo i trzy bramki, możemy pokibicować męczarniom Radwańskiej w jej pojedynku z Sereną Williams, albo i samemu pobiegać po korcie, pójść na koncert lub spacer z rodziną. Mamy czas, bo do inwestowania wynajęliśmy specjalistów. W Grupie Caspar jest takich specjalistów, profesjonalnie przygotowanych do zarządzania, bez liku. Co więcej, Caspar TFI uczy swoich klientów jak inwestować i dostarcza im wiedzę o rynku. Na naszej stronie internetowej znajdziesz m.in. regularnie publikowane komentarze zarządzających, dyskusje o świecie finansów, trendach gospodarczych, opinie ekspertów itp.

Wiesz już, jak zacząć inwestować

Teraz pieniądze. Wielkie nie przeszkodzą, ale równie dobrze możemy zacząć naszą przygodę z rynkiem kapitałowym od mniejszych kwot. To nawet lepiej. Dzięki temu czujemy się bezpieczniej, pewniej – wkroczyliśmy wszak na nieznany grunt, a w takim wypadku ostrożność jest cnotą – i zdobywamy doświadczenie, które z czasem będzie procentowało.

Jak zacząć inwestować? Zacznij od tysiąca. Jednego!

Bogata oferta funduszu inwestycyjnego Caspar Parasolowy FIO pozwala zacząć inwestować naprawdę małe pieniądze. I dobrze na tym wychodzić. Dość powiedzieć, że jednostki uczestnictwa naszych subfunduszy można kupować już od 1000 zł. Dość powiedzieć, że subfundusz Caspar Akcji Środkowej i Wschodniej Europy wypracował od początku jego istnienia, czyli od 6.11.2012 roku do 23.03.2016 roku, stopę zwrotu w wysokości 15,54%, a subfundusz Caspar Akcji Polskich przez trzy pierwsze lata istnienia (od 6.11.2012 do 06.11.2015 roku) aż 32,45%.

Przestań więc marzyć o byciu Warrenem Buffetem, zacznij działać. I zrób wreszcie ze swoimi pieniędzmi coś sensownego!

Simple Share Buttons

Jak zacząć inwestować? (sensownie)

autor: Piotr Gajdziński czas czytania: 3 min