Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach europejskich.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Ogranicza zmienność, inwestuje globalnie, stabilny wzrost w długim terminie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Jak zacząć inwestować?

Jak zacząć inwestować?

Pojęcie “inwestor” ma posmak wielkich pieniędzy. Nasuwa skojarzenia z Wall Street, rzędem ekranów, na których wyświetlają się notowania spółek od Tokio po Nowy Jork, eleganckimi garniturami, luksusowymi samochodami i przyjęciami… Tylko to – niestety – najczęściej tak nie wygląda, bo inwestowanie to dość wymagające i długofalowe zajęcie. Zatem, jak zacząć inwestować?

Istotna część spośród nas ma wrażenie, że to inny – bajkowy świat, do którego nie mamy dostępu. Po pierwsze, brakuje nam gigantycznych pieniędzy. Po drugie, brakuje nam wiedzy. Większość z nas sądzi, że inwestorzy posiedli nieomal tajemną – dostępną tylko nielicznym – wiedzę o tym, jak inwestować..

Tymczasem aby zacząć inwestować i zostać inwestorem – wcale nie trzeba być Warrenem Buffetem ani dziedzicem wielkiej fortuny. Wystarczy tylko trochę samozaparcia, systematyczności i determinacji. Oczywiście, nie uczyni nas to od razu milionerami, ale przynajmniej zapewni spokojniejsze myślenie o przyszłości. Bo jeśli mamy trochę odłożonych pieniędzy, to o nadchodzących latach myślimy z dużo większym optymizmem. Właśnie tak warto zaczynać inwestowanie, od pierwszego kroku – nawet niemrawego.

Jak zacząć inwestować mając 500 złotych, a jak mając 10 000 złotych?

Zacznijmy od faktów – żeby stać się inwestorem nie potrzebujemy wcale wielkich pieniędzy. Wystarczą małe kwoty, muszą być tylko odkładane systematycznie. Zaraz do tego wrócimy. Teraz zastanówmy się nad wiedzą, która – rzeczywiście – jest do inwestowania niezbędna. Ale aby stać się inwestorem, nie musimy kończyć najlepszych światowych uczelni ekonomicznych. Nie musimy przez lata zdobywać doświadczenia. Nie musimy także – wbrew temu co serwują nam hollywoodzkie firmy – codziennie spędzać wielu godzin przed monitorami, obserwując notowania spółek w Hongkongu, Szanghaju, Londynie, Paryżu i Frankfurcie. Oczywiście, to wszystko nie zaszkodzi – jednak warto przede wszystkim zrozumieć działanie instrumentów, w które chcemy zainwestować.

Możesz skorzystać z wiedzy innych

Inwestując za pośrednictwem funduszu niejako „kupujemy” wiedzę i doświadczenie zarządzających. To na ich barki zrzucamy konieczność ślęczenia przed monitorami, obserwowania spółek, rozmawiania z Zarządami, czytania raportów finansowych i uczestniczenia w konferencjach inwestycyjnych. Co więcej, możemy skorzystać z blogów, poradników i materiałów edukacyjnych – choćby takich, jak ten – gdzie uczymy swoich Klientów jak inwestować i dostarczamy im wiedzę o rynku. Na naszej stronie internetowej znajdziesz m.in. regularnie publikowane komentarze zarządzających, dyskusje o świecie finansów, trendach gospodarczych, opinie ekspertów i inne.

Jak zacząć inwestować – w skrócie

Po pierwsze – należy określić swój horyzont inwestycyjny i akceptację ryzyka. W inne instrumenty zainwestujemy wtedy, gdy inwestujemy wyłącznie małą część swoich środków i nie będziemy zmuszeni do ich prędkiego wycofania. Gdy możemy ze spokojem poczekać 3, 5 lat i nie przeraża nas ryzyko wahań na inwestycji – możemy pokusić się o fundusze akcyjne, które summa summarum mogą wygenerować relatywnie wyższe stopy zwrotu.

Jeśli inwestujemy środki stanowiące znaczącą część naszego budżetu i istnieje ryzyko, że za rok będziemy ich potrzebować – musimy rozważyć bezpieczniejsze inwestycje. Takie, które możliwie ograniczają ryzyko rozumiane przez zmienność i pozwolą w dowolnym momencie “wyjąć” nasze środki bez strat. Tutaj pojawia się perspektywa lokat, które jednak – co do zasady – generują na tyle niskie stopy zwrotu (dodatkowo pomniejszane w przypadku wcześniejszej wypłaty), że wygenerowany zysk może być niższy niż wzrost inflacji. Czyli choć środków będzie trochę więcej, to ceny wzrosną na tyle – w stosunku do czasu, gdy umieszczaliśmy środki na lokacie – że realnie będzie nas stać na mniej.

Pamiętaj o edukacji i przeglądaniu analiz

Warto rozumieć, jak działają instrumenty – w które wkładamy własne środki. Istotne jest też zrozumienie ich zasad działania, podstawowych pojęć oraz cyklicznego charakteru gospodarki. Częstym błędem początkujących – choć nie tylko – inwestorów jest uleganie medialnej presji. Jeśli ktoś zapowiada kryzys, to wycofujemy środki. Jeśli są spadki, to wycofujemy środki. To popularny błąd, do którego prowadzi kierowanie się emocjami. Czytając analizy i komentarze zrozumiemy, że te spadki są najczęściej – na przykład – korektami, które część inwestorów wykorzystuje do zakupu większej liczby jednostek uczestnictwa. Inwestowanie nie może opierać się na emocjach, ponieważ to prowadzi często do strat.

Jak zacząć inwestować? Zacznij od tysiąca. Jednego!

Bogata oferta funduszu inwestycyjnego Caspar Parasolowy FIO pozwala zacząć inwestować za relatywnie małe pieniądze. Jednostki uczestnictwa naszych subfunduszy można kupować już od 1000 zł, choć – co warto podkreślić – można skorzystać też z portfela treningowego i obserwować zachowanie środków bez własnego wkładu. W naszej ofercie posiadamy możliwie bezpieczny fundusz stabilnego wzrostu – który umożliwi ochronę Twoich środków, oraz fundusze akcyjne – które generują relatywnie wyższe stopy zwrotu. Pamiętaj, że zawsze możesz się z nami skontaktować i umówić na spotkanie.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne?

.

Co to stopa zwrotu?

.

Co to jest inflacja?


Co o prognozach sądzą zarządzający z Caspar Asset Management SA i jak zapatrują się na akcje europejskie?

Zobacz nasz kanał!

Simple Share Buttons

Jak zacząć inwestować?

autor: Piotr Gajdziński czas czytania: 4 min