Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

W co inwestować pieniądze w 2024 roku?

W co inwestować pieniądze?

Spis treści

1. Jakie inwestycje wybrać, w co inwestować pieniądze >

2. Kryptowaluty poza spektrum zainteresowania >

3. Czy strach przed recesją się zmaterializuje >

4. Gdzie oraz w co inwestować pieniądze >

5. Jak inwestować pieniądze >


Informacja reklamowa. Dzisiaj odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza niż kiedykolwiek, bo rok 2023 przewrócił cały porządek rzeczy. Na szczęście pojawiają się już pierwsze oznaki świadczące, że świat systematycznie, choć niestety powoli, kroczy ku normalności.

Trwająca wojna w Ukrainie, postępujący problem z dostępem do tanich surowców, apogeum handlowej wojny między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, tematyka globalnej inflacji oznaczająca koniec długoletniej polityki taniego pieniądza i nadal pozrywane w efekcie pandemii łańcuchy dostaw – wszystko to spowodowało, że globalny rynek kapitałowy właściwie zamarł. Było to szczególnie bolesne po długim okresie nieustannego pięcia się indeksów na kolejne szczyty.

Sprawdź też nasz poradnik: Akcje, a obligacje – podstawowe różnice >

Jakie inwestycje wybrać, w co inwestować pieniądze?

Wybór odpowiednich inwestycji zależy od wielu czynników, takich jak profil ryzyka, horyzont czasowy oraz cele finansowe. Ważne jest, aby dywersyfikować swoje inwestycje – nie skupiaj wszystkiego na jednej opcji. Rozważ różne typy inwestycji: akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, nieruchomości. Każda z nich ma swoje unikalne cechy i potencjalne zyski, ale również ryzyka. Ważne jest, aby stale edukować się na temat różnych form inwestowania, śledzić rynek i podejmować świadome decyzje. Pamiętaj, inwestowanie to gra długoterminowa – nie szukaj szybkich zysków.

W drugiej połowie roku pewną satysfakcję mogli odczuwać właściwie wyłącznie posiadacze niektórych funduszy dłużnych. Przy czym była to satysfakcja bardzo umiarkowana, bo stopa zwrotu sięgała w najlepszym wypadku połowy stopy inflacji.

W 2023 roku nieprzewidywalnie zachowywały się nawet te instrumenty – przykładem może być złoto – które zawsze uchodziły za dobrą lokatę na trudne, kryzysowe czasy. Tym razem spisywały się relatywnie gorzej, a już różnego rodzaju mniej znane i powszechne instrumenty finansowe dały wyniki wręcz dramatyczne.

Sprawdź też nasz poradnik: Inwestowanie krótkoterminowe, a długoterminowe >

Kryptowaluty poza spektrum zainteresowania

Tu sztandarowym przykładem mogą być kryptowaluty, przez wiele osób uważane za cudowny wehikuł na nowe czasy. W 2021 roku, gdy wartość kryptowalut gwałtownie rosła, ponad połowa Brytyjczyków deklarowała, że wolałaby inwestować w „cyfrowy pieniądz” zamiast w akcje. Ten chwilowy zachwyt zaczął wyparowywać w tym roku, a upadek FTX, jednej z największych giełd kryptowalutowych pozbawił ludzi wszelkich złudzeń. W tym roku z rynku krypto wyparowała gigantyczna kwota 2 bln dolarów i aktualne pozostaje pytanie, czy ten rynek w ogóle przetrwa.

Czy strach przed recesją się zmaterializuje?

Na koniec roku sytuacja zaczęła się stabilizować. Dynamika inflacji w Stanach Zjednoczonych zaczęła spadać i wśród inwestorów powoli wraca wiara, że FED, czyli amerykański bank centralny, w 2024 roku zdoła się uporać z inflacją. Cały czas niewiadomą pozostaje natomiast odpowiedź na pytanie, czy światu uda się uniknąć recesji, a jeśli ta recesja jednak nadejdzie, to jaka będzie jej głębokość i jak długo potrwa. Na razie przewidywania są sprzeczne, ale badania nastrojów wśród przedsiębiorców nie dają zbyt optymistycznego obrazu.

Sprawdź też nasz poradnik: Jak zbudować portfel inwestycyjny?

Gdzie oraz w co inwestować pieniądze?

Trzeba więc działać ostrożnie, stawiać na te fundusze, których zarządzający bardzo starannie selekcjonują spółki, stawiać na te podmioty, które mają dobre cash flow, rezerwy finansowe, solidny biznes i dobrą sytuację konkurencyjną. I czekać uważnie obserwując rynek, bo wiele sygnałów zdaje się wskazywać, że w 2024 roku akcje mimo wszystko zaczną powracać do łask.

Inwestowanie pieniędzy może przynieść znaczące zyski, ale kluczem jest wybór odpowiednich kanałów. Akcje to dobre miejsce do inwestowania, szczególnie na giełdzie, ale pamiętaj o ryzyku związanym z fluktuacją rynku. Obligacje skarbowe i korporacyjne są bezpiecznym wyborem, oferującym stałe zwroty. Fundusze inwestycyjne lub nieruchomości to inwestycje długoterminowe, które mogą zapewnić stabilny przychód. Rozważ również inwestycje alternatywne, jak złoto czy sztuka. Ważne jest, aby zawsze dywersyfikować swoje inwestycje i dostosować je do swojego profilu ryzyka.

Sprawdź też nasz poradnik: Inwestowanie w surowce >

Jak inwestować pieniądze?

Powtarzamy, że dzisiaj odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza niż kiedykolwiek. Każdy instrument i strategia ma swoje mocne i słabe strony. Każda inwestycja wiąże się też z ryzykiem.

  • Inwestowanie pieniędzy jest kluczowe dla budowania stabilnej przyszłości finansowej. Początek jest zawsze taki sam: ustal swoje cele finansowe i poziom ryzyka, jaki jesteś w stanie zaakceptować. Następnie poznaj różne formy inwestycji.
  • Akcje to dobra opcja dla tych, którzy szukają potencjalnie wysokich zysków i mogą zaakceptować pewien poziom ryzyka. Inwestycje w akcje polegają na zakupie udziału w danej firmie, a zyski generowane są z rosnącej wartości tych udziałów lub dywidend.
  • Obligacje to bezpieczniejszy wybór, oferujący stałe zwroty w zamian za pożyczenie pieniędzy emitentowi obligacji. Są to zazwyczaj rządy lub korporacje.
  • Fundusze inwestycyjne pozwalają zdywersyfikować inwestycje, łącząc różne aktywa, takie jak akcje, obligacje i inne, w jednym pakiecie.
  • Nieruchomości, zarówno komercyjne, jak i mieszkalne, są także dobrą długoterminową inwestycją, dającą potencjał na stały dochód z najmu lub zysk z późniejszej sprzedaży.

Pamiętaj, że inwestowanie to gra długoterminowa. Im dłużej inwestujesz, tym większe są szanse na zyski. Dlatego ważne jest, aby zacząć jak najwcześniej.


Caspar Akcji Europejskich

.

Caspar Globalny

.

Caspar Stabilny

Czytaj także nasze pozostałe poradniki:

Nota prawna

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.

Należy mieć na uwadze, że korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat.

Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości.

Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów. Wszelkie dokumenty dotyczące Caspar Parasolowy FIO dostępne są w zakładce „Dokumenty/Fundusze inwestycyjne” znajdującej się u dołu strony.

W co inwestować pieniądze w 2024 roku?

autor: Caspar TFI czas czytania: 5 min