Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Minimalizuje zmienność, zapewnia stabilny wzrost, inwestuje globalnie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – październik 2018

Błażej Bogdziewicz, zarządzający - Strategia Akcji Spółek Strefy EuroBłażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Spółek Strefy Euro:

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro odnotowała w październiku br. spadek o 6,04%, przy spadku benchmarku o 5,14%. Za ostatnie dwanaście miesięcy stopa zwrotu dla strategii wyniosła -11,03%, a za ostatnie trzy lata +43,38%.

Październik, mimo silnego odbicia na rynkach akcji w ostatnich dniach miesiąca, był bardzo trudnym miesiącem dla inwestorów. Nie tylko byliśmy świadkami dynamicznych spadków na rynku akcji, ale również obserwowaliśmy wzrost rentowności obligacji skarbowych w USA (czyli spadek ich cen).

Inwestorzy, którzy próbowali się zdywersyfikować, mieli problemy ze znalezieniem klasy aktywów odpornej na spadki nie tylko w minionym miesiącu. Niewiele klas aktywów osiągnęło od początku roku dodatnią stopę zwrotu wyrażoną w amerykańskim dolarze. Indeks S&P 500 Total Return wzrósł od początku roku do 4 listopada o około 3,5% i był liderem wśród narodowych indeksów akcji szerokiego rynku w krajach o rozwiniętej gospodarce. Warto zaznaczyć, że w tym roku kilkuprocentowe straty w ujęciu dolarowym zanotowali na zdecydowanej większości rynków dłużnych inwestorzy kupujący zarówno średnio- i długoterminowe obligacje rządowe, jak i korporacyjne. Taka sytuacja zdarza się na rynkach rzadko i jest efektem wcześniejszych programów zakupów obligacji przez banki centralne.

W najbliższym czasie rynki będą prawdopodobnie pod wyjątkowo dużym wpływem czynników politycznych. Inwestorzy będą obserwowali, czy zgodnie z ostatnimi wypowiedziami prezydenta Donalda Trumpa dojdzie do podpisania porozumienia handlowego z Chinami. Większość komentatorów traktuje te wypowiedzi jako swoistą grę przed zbliżającymi się wyborami do amerykańskiego parlamentu i nie spodziewa się końca wojny handlowej. W mojej ocenie może nie tyle trwały pokój, ale swego rodzaju rozejm w tej wojnie jest jednak możliwy. Sytuacja gospodarcza w Chinach wyraźnie się pogarsza i można natrafić na informacje o problemach z płynnością części firm, szczególnie tych mniejszych. Widać też duży spadek aktywności na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Chińskie władze są zatem pod silną presją, aby podpisać porozumienie i mogą być gotowe na istotne ustępstwa. Dla prezydenta Trumpa najważniejszym celem politycznym jest reelekcja, na co według sondaży ma realne szanse. Niestety, wojna handlowa zaczęła już odciskać swoje piętno na amerykańskiej giełdzie, zaś kolejne podwyżki ceł na chińskie towary dotknęłyby bezpośrednio konsumentów, którzy musieliby istotnie więcej płacić za importowane z Chin towary – na przykład za telefony komórkowe czy odzież. Taki scenariusz raczej zmniejszałby prawdopodobieństwo kolejnego wyborczego sukcesu prezydenta Trumpa.

W Europie najważniejszym wydarzeniem politycznym ostatnich dni była, poprzedzona porażkami w lokalnych wyborach, zapowiedź niemieckiej kanclerz Merkel odejścia ze stanowiska szefowej partii CDU, a w dalszej perspektywie również szefa rządu. Rynki akcji w Europie zareagowały na tę wypowiedź entuzjastycznie. DAX, mimo kiepskiego początku sesji w poniedziałek 29 października, zakończył dzień wzrostem o 1,66%. Ostatni tydzień października, oczywiście nie tylko dzięki decyzji Angeli Merkel, należał też do najlepszych tygodni na europejskich rynkach akcji w minionej dekadzie. Można odnieść wrażenie, że niemiecka kanclerz raczej nie miała nic do zaproponowania poza utrzymywaniem status quo, a jest to zarówno dla wielu wyborców, jak i inwestorów mało atrakcyjna perspektywa. Niemcy pod wodzą kanclerz Niemiec przekonani o wyższości swojego modelu gospodarczego próbowali wprowadzić ten model w innych krajach Strefy Euro. Faktem jest jednak, że Niemcy nie rozwijają się w sposób zrównoważony. Gigantyczna nadwyżka na rachunku obrotów bieżących odnotowywana w kolejnych latach przez Niemcy była matematycznie możliwa tylko dzięki deficytom w innych państwach, w tym europejskich. Niemiecką gospodarkę z pewnością stać na istotne poluzowanie polityki fiskalnej, co powinno zmniejszyć nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących i na czym skorzystałyby również inne europejskie gospodarki. W mojej ocenie prowadzona przez Niemcy polityka fiskalna pogłębiała nierównowagi w Strefie Euro.

Inwestorom, tak jak w poprzednich miesiącach, zalecamy dywersyfikację. Prawdopodobnie w nadchodzącym roku kalendarzowym będziemy obserwować podwyższoną zmienność na rynkach finansowych.

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro odnotowała w październiku br. spadek o 6,04%, przy spadku benchmarku o 5,14%. Za ostatnie dwanaście miesięcy stopa zwrotu dla strategii wyniosła -11,03%, a za ostatnie trzy lata +43,38%.

Zarabiaj dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu. Zobacz, co nas wyróżnia i zainwestuj z Caspar.

TAGI: cam,

Simple Share Buttons

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – …

autor: Blazej Bogdziewicz czas czytania: 3 min