Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Globalny najlepszy na rynku

Inwestor w kosmosie

Gazeta Giełdy „Parkiet” podsumowała marcowe wyniki funduszy inwestycyjnych. Absolutnym ewenementem okazały się wyniki subfunduszu Caspar Globalny.

Z zestawienia wynika, że bardzo złe wyniki w marcu 2020 roku – oczywiście w związku z rozlewającą się po świecie pandemią koronawirusa – zanotowały fundusze akcji polskich. Najsłabszy z nich zanotował stratę sięgającą 34%! W tej sytuacji najlepsze nie przekroczyły 10-procentowych strat.

Rynki globalne w marcu 2020 roku również spisywały się źle. W pierwszej połowie miesiąca spadki sięgały nawet 20 procent. Później sytuacja lekko się poprawiła i miesiąc zakończył się ze stratą na poziomie 12%.

Na tym tle znakomity wynik wypracował Caspar Globalny, którego strata była w marcu minimalna, bo wyniosła zaledwie 0,8%. Dla porównania – średnia spadków dla funduszy globalnych zarządzanych przez polskie TFI wyniosła 12,6%. Na rynku były też fundusze, które straciły ponad 30%.

Caspar Globalny dobre wyniki w marcu zawdzięcza zmniejszonej już w lutym alokacji w akcje oraz pozycji w długoterminowych obligacjach skarbowych USA. Wiele spółek, w które zainwestowane są aktywa funduszu powinny relatywnie mniej stracić na koronawirusie lub nawet zyskać, m.in. producenci żywności, sprzętu medycznego, leków czy spółki ułatwiające pracę zdalną innym firmom. Po zdecydowanej odpowiedzi wielu rządów i banków centralnych, w mojej ocenie czynnikiem, który trzeba obserwować pod kątem odbicia rynku akcji, obok stromizny krzywych zakażeń COVID-19, jest rynek leków/szczepionek na koronawirusa. Przeciwciała i leki przeciwzapalne stosowane głównie u pacjentów w ciężkim stanie mają jedynie wpływ na poziom śmiertelności, która jest relatywnie niska, w żaden sposób nie ograniczają natomiast sposób transmisji wirusa. Stąd korzyść dla całej populacji jest marginalna. Do tego potrzeba skutecznej i bezpiecznej szczepionki, dzięki postępom w medycynie, w szczególności w genetyce, pierwsze szczepionki na COVID-19 zostały już dostarczone i są aktualnie testowane na ludziach.

– Piotr Rojda, CFA – zarządzający Casparem Globalnym i Stabilnym.

Subfundusz możesz kupić nie wychodząc z domu – bezpiecznie, wygodnie i w 100% przez internet – dzięki Platformie Transakcyjnej Caspar TFI. Założenie konta zajmie Ci około 3 minut – Platforma Transakcyjna Caspar TFI SA >

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 03 kwietnia 2020 roku.


TAGI: rynki finansowe,

Simple Share Buttons

Caspar Globalny najlepszy na rynku

autor: Piotr Gajdziński czas czytania: 2 min