Caspar Globalny na czele

Caspar AM na podium

„Numerem jeden był Caspar Globalny” – w ten sposób Andrzej Pałasz, dziennikarz „Gazety Giełdy Parkiet” podsumował ubiegłym miesiąc na rynkach akcji.

I rzeczywiście. O ile średnia dla funduszy z kategorii „akcji globalnych rynków rozwiniętych” wyniosła minus 2,6%, a najgorszy wynik sięgnął minus 9%, to Caspar Globalny zanotował wzrost o 2,9%. I był to najlepszy wynik dla wszystkich kategorii.

Za wyniki funduszu w październiku odpowiadają spółki biotechnologiczne i producenci półprzewodników. Zmiany w medycynie, o których wspominam od jakiegoś czasu wydają się przyspieszać jeszcze bardziej, w październiku sprzyjały funduszowi spółki rozwijające terapie komórkowe, czyli modyfikujące komórki układu immunologicznego poza organizmem pacjenta w taki sposób, aby te, ponownie wprowadzone do krwiobiegu, były w stanie rozpoznać wcześniej ignorowany nowotwór. Z kolei konsolidacja branży półprzewodników (przejęcie Xilinx’a przez AMD, oraz Inphi’a przez Marvell) podkreśla strategiczne znaczenie tej branży i wspiera kursy innych spółek. Dodatkowo, ciągle obserwujemy w tym obszarze duży postęp technologiczny, który pozwala bardziej innowacyjnym graczom zyskiwać udział w rynku, stąd znaczenie ma odpowiednia selekcja. W trakcie pisania tych słów oczekujemy na wynik wyborów prezydenckich w USA, wyklarowanie się tej kwestii powinno przyspieszyć zatwierdzenie kolejnych programów ratunkowych dla gospodarki, które w okresie od marca do kwietnia były bardzo pozytywnie odbierane przez rynki.

– Piotr Rojda CFA, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” – w dniu 04.11.2020.


Podobne wpisy:

ring-caspar-12-2025-www
Ring Caspara: Tłuste, łakome kąski?
Dyskusja o grze rynkowej wokół sztucznej inteligencji, przebudzeniu się Alphabet i możliwych przyszłorocznych debiutach.
caspar-grupa-www
OSTRZEŻENIE – oszuści podszywają się pod Grupę Caspar
Ostrzegamy przed prawdopodobnymi oszustami, którzy podszywają się pod Grupę Caspar w serwisie Facebook.
ring-caspar-12-2025-www
Ring Caspara: Tłuste, łakome kąski?
Dyskusja o grze rynkowej wokół sztucznej inteligencji, przebudzeniu się Alphabet i możliwych przyszłorocznych debiutach.
caspar-grupa-www
OSTRZEŻENIE – oszuści podszywają się pod Grupę Caspar
Ostrzegamy przed prawdopodobnymi oszustami, którzy podszywają się pod Grupę Caspar w serwisie Facebook.
komentarz-cam-10-11-2025-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: październik/listopad 2025
Październikowe wzrosty na giełdach - napędzane dobrymi wynikami i siłą AI - wspierają umiarkowany optymizm zarządzających.
mateusz-janicki-www
Beneficjenci drugiego rzędu – Mateusz Janicki dla “Parkietu”
Sztuczna inteligencja wymaga energii.
ring-caspar-tfi-listopad-2025-www
Ring Caspara: Nic już nie będzie takie samo
Dyskusja o dwóch wielkich blokach państw, sprowadzeniu Europy do roli „junior partnera” i zainfekowaniu światowej gospodarki.
krzysztof-kazmierczak-tekst-blogowy-2
AI napędza rynki. I to jak! – Krzysztof Kaźmierczak dla “Parkietu”
Jeden filar hossy to powrót Rezerwy Federalnej do cyklu obniżek stóp procentowych, drugi - euforia wokół sztucznej inteligencji.

Udostępnij