Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników Grupy Caspar »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Europejskich – kwiecień 2018

Błażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich Błażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich :

W kwietniu b.r. subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował wzrost o 1,04% (dla jednostki kategorii A). Stopa zwrotu subfunduszu za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 14,59% (dla jednostki kategorii A).

Na tle grupy funduszy zagranicznych akcji europejskich rynków rozwiniętych, w której Analizy.pl umieściły 57 funduszy największych instytucji finansowych na świecie, subfundusz Caspar Akcji Europejskich znajdował się wśród najlepszych pod względem stopy zwrotu. Najwyższa stopa zwrotu w tej grupie za ostatnie dwanaście miesięcy, wyrażona w euro, wyniosła 15,0%. W tym czasie stopa zwrotu w euro subfunduszu Caspar Akcji Europejskich sięgnęła 14,59%.

Globalne rynki po korekcie

Globalne rynki akcji pozostawały do końca kwietnia w korekcie wywołanej z jednej strony wcześniejszym dużym optymizmem, z drugiej zaś informacjami o pogarszających się danych gospodarczych przy jednocześnie rosnących stopach procentowych w USA, a także o sporze handlowym między USA a Chinami. W pierwszych dniach maja, jak się wydaje bez żadnych istotnych nowych informacji, nastąpiło wyraźne odbicie na rynkach akcyjnych. Ostatnie tygodnie przyniosły też umocnienie się amerykańskiego dolara, co jest pozytywne dla kursów spółek europejskich, ale niekorzystne dla sytuacji wielu gospodarek wschodzących, w szczególności tych uzależnionych od zagranicznego kapitału. Wartość wskaźnika PMI dla globalnego przemysłu była w kwietniu nieco powyżej marcowych poziomów i wyniosła 53,5 punktu, tym niemniej były to dane gorsze niż pod koniec zeszłego roku. Na spowolnienie tempa poprawy koniunktury w przemyśle mógł mieć wpływ spór handlowy między USA i Chinami. Jak na razie wysokie cła nie zostały wprowadzone, a jedynie zapowiedziane, ale pojawiają się sygnały, że Chiny wprowadziły bardziej restrykcyjne kontrole importowanych produktów z USA (m.in. fitosanitarne). Ponadto, wobec niepewności co do dalszego rozwoju sytuacji, firmy wstrzymują się z inwestycjami. Ma to tym większe znaczenie, że w niektórych branżach wykorzystanie mocy jest wysokie i inwestycje są coraz bardziej niezbędne. Tak, jak dotychczas uważamy, że spór handlowy powinien zakończyć się kompromisem, aczkolwiek może się okazać, że jego osiągniecie będzie wymagało czasu, co, jak widać, może negatywnie wpływać na sytuacje gospodarczą. /p>

Oczekiwania poprawy w drugim półroczu

Dotychczas ogłoszone wyniki finansowe za pierwszy kwartał były z reguły dobre. W USA zyski spółek wzrosły rok do roku o 24%, w Japonii o 11%, a w Europie o 10%. Wśród spółek technologicznych i przemysłowych cześć podała dość słabe prognozy sprzedaży na najbliższy kwartał, co miało być wynikiem gorszej od oczekiwań sprzedaży telefonów przez jednego z wiodących producentów. Większość spółek z branży oczekuje poprawy w drugim półroczu i będzie to miało wynikać w dłuższym terminie z coraz większego udziału w telefonach komórkowych skomplikowanych komponentów, jak lasery czy sensory oraz wprowadzenia w perspektywie kilku najbliższych lat telefonii 5G.

W ostatnim czasie nie dokonywaliśmy istotnych zmian w składzie funduszu. Inwestujemy w spółki, które powinny zyskiwać na długoterminowych trendach kształtujących światową gospodarkę, takich jak wzrost wykorzystania danych, rozwój automatyzacji i handlu elektronicznego. Staramy się wybierać spółki, które mają dobre zarządy i są wśród liderów technologicznych.

Stopa zwrotu subfunduszu Caspar Akcji Europejskich za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 14,59% (dla jednostki kategorii A).

Platforma Transakcyjna Caspar TFI - tutaj zakupisz jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Akcji Europejskich

TAGI: ctfi,

Simple Share Buttons

Caspar Akcji Europejskich – kwiecień 2…

autor: Blazej Bogdziewicz czas czytania: 2 min