Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Europejskich – listopad 2018

Błażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich Błażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich:

W listopadzie br. subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował spadek o 3,30% (dla jednostki kategorii A). Stopa zwrotu subfunduszu za ostatnie dwanaście miesięcy wyniosła -2,63 % (dla jednostki kategorii A).

Szczyt G20 w Buenos Aires przyniósł oczekiwany również przez nas rozejm w wojnie handlowej między USA i Chinami. Stany Zjednoczone zapowiedziały, że będą negocjować porozumienie handlowe z Chinami i w okresie trzech miesięcy nie wprowadzą zapowiedzianych wcześniej 25-procentowych ceł na import towarów, głównie konsumpcyjnych.

Częściowo niespójne komunikaty po szczycie, a w szczególności tweety prezydenta Trumpa, wywołały jednak na rynkach duży sceptycyzm co do zawarcia negocjowanego porozumienia. Podtrzymuję mój wcześniejszy pogląd, że prezydentowi Trumpowi zaczęło zależeć na zakończeniu wojny handlowej, gdyż prawdopodobnie dostrzegł, że szkodzi ona rynkom akcji i zapewne też obniża nastroje wyborców. W odróżnieniu od wielu innych polityków, amerykański prezydent przywiązuje bardzo dużą wagę do tego, co się dzieje na nowojorskiej giełdzie. Wyraźnie widać, że jego wypowiedzi na temat handlu międzynarodowego do końca września różnią się od tych z ostatnich dwóch miesięcy, kiedy to często mówił o swoich intencjach zawarcia porozumienia z Chinami. Zawarcie, a następnie skuteczne wdrożenie umowy handlowej z Chinami nie będzie łatwe również z uwagi na to, że wcześniej Chińczycy często nie wywiązywali się z przyjętych zobowiązań, jak choćby w zakresie ochrony wartości intelektualnej. Intencje chińskich władz będziemy mogli rozpoznać bliżej po realnych działaniach niż deklaracjach, co jednak będzie wymagało czasu. Cały czas nie zostały też zakończone negocjacje handlowe między USA a Europą i Japonią. W sytuacji dużej niepewności związanej z regulacjami w handlu międzynarodowym oraz słabszymi danymi gospodarczymi z Chin, wiele firm wstrzymuje się z inwestycjami, co dodatkowo osłabia koniunkturę w światowej gospodarce. Mimo wymienionych zastrzeżeń, moja ocena szczytu G20 jest pozytywna, gdyż jest on krokiem w stronę zmniejszania napięć w handlu międzynarodowym.

Inwestorzy będą zapewne z dużą uwagą obserwować zaplanowane na 18-19 grudnia posiedzenia amerykańskiego FED-u, a w szczególności wypowiedzi na temat ewentualnych dalszych podwyżek stóp procentowych. Ostatnie wypowiedzi przewodniczącego FED-u, Jerome’a Powella sugerują, że amerykański bank centralny może zmienić zapowiadaną wcześniej ścieżkę podwyżek stóp procentowych. Część analityków obawia się, że zbyt agresywne podwyżki stóp mogą okazać się błędne, zwłaszcza wobec słabszych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości, i w konsekwencji FED będzie zmuszony za pewien czas obniżać stopy procentowe. Faktycznie krzywa rentowności na rynku obligacji amerykańskich uległa wypłaszczeniu, a w okresie między 3 a 5 lat jest nachylona lekko negatywnie. W przeszłości recesje gospodarcze w USA były poprzedzone zmianą nachylenia krzywej stóp procentowych z pozytywnego na negatywne; w szczególności 2-letnie stopy procentowe były wówczas wyższe niż 10-letnie. Istotna zmiana polityki banku centralnego na bardziej łagodną prawdopodobnie byłaby dobrze przyjęta przez rynki.

W ostatni piątek doszło w Niemczech do wyboru nowego przewodniczącego partii CDU. Następcą Angeli Merkel wybrano Annegret Kramp-Karrenbauer , ale dla rynków zapewne najlepszy byłby wybór Friedricha Merza, który ma bardzo dobre kontakty w niemieckim biznesie i postulował wcześniej obniżki podatków. Zmiana polityki fiskalnej przez Niemcy pomogłaby również innym europejskim gospodarkom.

Inwestorom, tak jak w poprzednich miesiącach, zalecamy dywersyfikację. Prawdopodobnie w nadchodzącym roku kalendarzowym będziemy obserwować podwyższoną zmienność na rynkach finansowych.

W listopadzie br. subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował spadek o 3,30% (dla jednostki kategorii A).

Platforma Transakcyjna Caspar TFI - tutaj zakupisz jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Akcji Europejskich

TAGI: ctfi,

Simple Share Buttons

Caspar Akcji Europejskich – listopad 20…

autor: Blazej Bogdziewicz czas czytania: 3 min