Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Minimalizuje zmienność, zapewnia stabilny wzrost, inwestuje globalnie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Skoncentrowanych – listopad 2018

Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych | Strategia Akcji Skoncentrowanych - lipiec 2018 Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych:

Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała w listopadzie br. wzrost o 1,52%, wobec wzrostu benchmarku w tym okresie o 3,00%. Stopa zwrotu za ostatnie dwanaście miesięcy wyniosła +14,76%, a za ostatnie trzy lata aż +62,12 %. Dobre wyniki inwestycyjne były rezultatem udanych inwestycji, przede wszystkim w sektorze spółek technologicznych.

Szczyt G20 w Buenos Aires przyniósł oczekiwany również przez nas rozejm w wojnie handlowej między USA i Chinami. Stany Zjednoczone zapowiedziały, że będą negocjować porozumienie handlowe z Chinami i w okresie trzech miesięcy nie wprowadzą zapowiedzianych wcześniej 25-procentowych ceł na import towarów, głównie konsumpcyjnych.

Częściowo niespójne komunikaty po szczycie, a w szczególności tweety prezydenta Trumpa, wywołały jednak na rynkach duży sceptycyzm co do zawarcia negocjowanego porozumienia. Podtrzymuję mój wcześniejszy pogląd, że prezydentowi Trumpowi zaczęło zależeć na zakończeniu wojny handlowej, gdyż prawdopodobnie dostrzegł, że szkodzi ona rynkom akcji i zapewne też obniża nastroje wyborców. W odróżnieniu od wielu innych polityków, amerykański prezydent przywiązuje bardzo dużą wagę do tego, co się dzieje na nowojorskiej giełdzie. Wyraźnie widać, że jego wypowiedzi na temat handlu międzynarodowego do końca września różnią się od tych z ostatnich dwóch miesięcy, kiedy to często mówił o swoich intencjach zawarcia porozumienia z Chinami. Zawarcie, a następnie skuteczne wdrożenie umowy handlowej z Chinami nie będzie łatwe również z uwagi na to, że wcześniej Chińczycy często nie wywiązywali się z przyjętych zobowiązań, jak choćby w zakresie ochrony wartości intelektualnej. Intencje chińskich władz będziemy mogli rozpoznać bliżej po realnych działaniach niż deklaracjach, co jednak będzie wymagało czasu. Cały czas nie zostały też zakończone negocjacje handlowe między USA a Europą i Japonią. W sytuacji dużej niepewności związanej z regulacjami w handlu międzynarodowym oraz słabszymi danymi gospodarczymi z Chin, wiele firm wstrzymuje się z inwestycjami, co dodatkowo osłabia koniunkturę w światowej gospodarce. Mimo wymienionych zastrzeżeń, moja ocena szczytu G20 jest pozytywna, gdyż jest on krokiem w stronę zmniejszania napięć w handlu międzynarodowym.

Inwestorzy będą zapewne z dużą uwagą obserwować zaplanowane na 18-19 grudnia posiedzenia amerykańskiego FED-u, a w szczególności wypowiedzi na temat ewentualnych dalszych podwyżek stóp procentowych. Ostatnie wypowiedzi przewodniczącego FED-u, Jerome’a Powella sugerują, że amerykański bank centralny może zmienić zapowiadaną wcześniej ścieżkę podwyżek stóp procentowych. Część analityków obawia się, że zbyt agresywne podwyżki stóp mogą okazać się błędne, zwłaszcza wobec słabszych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości, i w konsekwencji FED będzie zmuszony za pewien czas obniżać stopy procentowe. Faktycznie krzywa rentowności na rynku obligacji amerykańskich uległa wypłaszczeniu, a w okresie między 3 a 5 lat jest nachylona lekko negatywnie. W przeszłości recesje gospodarcze w USA były poprzedzone zmianą nachylenia krzywej stóp procentowych z pozytywnego na negatywne; w szczególności 2-letnie stopy procentowe były wówczas wyższe niż 10-letnie. Istotna zmiana polityki banku centralnego na bardziej łagodną prawdopodobnie byłaby dobrze przyjęta przez rynki.

W ostatni piątek doszło w Niemczech do wyboru nowego przewodniczącego partii CDU. Następcą Angeli Merkel wybrano Annegret Kramp-Karrenbauer , ale dla rynków zapewne najlepszy byłby wybór Friedricha Merza, który ma bardzo dobre kontakty w niemieckim biznesie i postulował wcześniej obniżki podatków. Zmiana polityki fiskalnej przez Niemcy pomogłaby również innym europejskim gospodarkom.

Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała w listopadzie br. wzrost o 1,52%, wobec wzrostu benchmarku w tym okresie o 3,00%.

Zarabiaj dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu. Zobacz, co nas wyróżnia i zainwestuj w z Caspar.

TAGI: cam,

Simple Share Buttons

Strategia Akcji Skoncentrowanych – list…

autor: Blazej Bogdziewicz czas czytania: 3 min