Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Minimalizuje zmienność, zapewnia stabilny wzrost, inwestuje globalnie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Europejskich – sierpień 2017

Błażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji EuropejskichBłażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich:

W sierpniu 2017 roku subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował wzrost o 1,42% (dla jednostki kategorii A). Stopa zwrotu subfunduszu za ostatnie dwanaście miesięcy wyniosła 33,72% (dla jednostki kategorii A).

Na tle grupy funduszy zagranicznych akcji europejskich rynków rozwiniętych, w której Analizy.pl umieściły 51 funduszy największych instytucji finansowych na świecie, subfundusz Caspar Akcji Europejskich wyróżnia się pod względem stopy zwrotu. Najwyższa stopa zwrotu w tej grupie za ostatnie dwanaście miesięcy, wyrażona w euro, wyniosła 27,9%. W tym czasie stopa zwrotu w euro subfunduszu Caspar Akcji Europejskich była istotnie wyższa i sięgnęła 36,7%.

W ostatnim kwartale na rynkach finansowych dominowała raczej ostrożność. Indeksy akcji nieznacznie wrosły w USA, a spadły w Europie, za wyjątkiem rynków, które najdłużej pozostawały w kryzysie, np. rynku włoskiego. Warto mieć jednak na uwadze, że w przeliczeniu na złotówki amerykański indeks S&P 500 od początku roku stracił blisko 7%, a niemiecki DAX wzrósł o zaledwie 1,5%. Rentowności obligacji skarbowych zarówno w Europie, jak i USA od początku kwartału wyraźnie spadły i pozostają na bardzo niskich poziomach, tj. 0,34% w przypadku 10-letnich obligacji niemieckich i 2,07% w przypadku 10-letnich obligacji amerykańskich. Wzrosły natomiast ceny złota. Większa ostrożność inwestorów nie jest raczej uzasadniona danymi gospodarczymi, bowiem te są dla światowej gospodarki najlepsze od ostatniego kryzysu. Wskazuje na to m.in. fakt, że wszystkie gospodarki państw wchodzących w skład OECD rosną, a pewne spowolnienie, być może chwilowe, widać jedynie w danych z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik PMI dla globalnego przemysłu osiągnął w sierpniu wartość 53,1%, co było najwyższym poziomem od 75 miesięcy.

Przyczyn ostrożności inwestorów należy raczej upatrywać w rosnących ryzykach geopolitycznych oraz słabnącej pozycji politycznej prezydenta Trumpa przy jednocześnie powtarzanych przez niego kontrowersyjnych wypowiedziach m.in. o handlu międzynarodowym. Wzrost ryzyka geopolitycznego wynika z zaskakująco szybkiego postępu Korei Północnej w doskonaleniu broni nuklearnej. Kolejnym próbom jądrowym i rakietowym przeprowadzanym przez Koreę Północną z reguły towarzyszą konfrontacyjne wypowiedzi skierowane często przeciwko USA. Możliwe jest jednak, że demonstracja możliwości militarnych Korei Północnej ma też za cel wywarcie wrażenia na Chinach, które z jednej strony pozostają najważniejszym partnerem gospodarczym i sojusznikiem militarnym, z drugiej jednak raczej nie przepadają za obecnym przywódcą, Kim Dzong Unem. Jak donosiły media, część chińskich decydentów rozważała zastąpienie Kim Dzong Una jego zamordowanym niedawno bratem. Kim Dzong Un ma wśród chińskich elit raczej stronników wśród osób powiązanych nie z obecnym prezydentem Xi Jinpingiem, ale z osobami powiązanymi z poprzednimi przywódcami (zwłaszcza Jiang Zeminem). Więcej informacji na ten temat można znaleźć m.in. w artykule opublikowanym przez Nikkei Asian Review (cały artykuł).

Chiny przygotowują się obecnie do odbywającego się co pięć lat zjazdu partii komunistycznej. Zjazd zaplanowany jest na połowę października tego roku. W powszechnej ocenie ma na nim dojść do wzmocnienia pozycji prezydenta Xi Jinpinga i zastąpienia członków Stałego Komitetu Biura Politycznego KC nominowanych przez wcześniejszych przywódców jego ludźmi. Prawdopodobnie dopiero po konsolidacji władzy można oczekiwać ewentualnej korekty polityki gospodarczej, jak też możliwej zmiany polityki wobec Korei Północnej. Wzmocnienie pozycji chińskiego prezydenta powinno być raczej pozytywnie przyjęte przez rynki.

Z wydarzeń w Europie warto odnotować propozycję reformy rynku pracy we Francji i zbliżające się wybory parlamentarne w Niemczech. Proponowane przez prezydenta Macrona zmiany w prawie pracy zostały pozytywnie przyjęte przez tamtejszych pracodawców, gdyż m.in. ułatwią zwolnienia pracowników i restrukturyzację nierentownych przedsiębiorstw. W Niemczech prawdopodobnie po wyborach rządzić będzie dotychczasowa koalicja CDU-SPD, bądź też koalicja CDU-FPD. Ten drugi scenariusz jest mniej prawdopodobny i byłby dla rynków pozytywną niespodzianką.

W sierpniu 2017 roku subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował wzrost o 1,42% (dla jednostki kategorii A). Stopa zwrotu subfunduszu za ostatnie dwanaście miesięcy wyniosła 33,72% (dla jednostki kategorii A).

Platforma Transakcyjna Caspar TFI - tutaj zakupisz jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Akcji Europejskich

TAGI: ctfi,

Simple Share Buttons

Caspar Akcji Europejskich – sierpień 2…

autor: Blazej Bogdziewicz czas czytania: 3 min