Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Europejskich – sierpień 2021

Mateusz Janicki pisze: wycena dyskontowa

Mateusz Janicki, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich:

Subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował w sierpniu 2021 roku wzrost o 4,92%, podczas gdy benchmark wzrósł o 1,17%. Stopa zwrotu subfunduszu od początku roku do końca sierpnia 2021 roku wyniosła 18,42%, przy wzroście benchmarku o 18,82%.

Mimo zajęcia Kabulu przez Talibów, sierpień okazał się dobrym miesiącem dla rynków finansowych. Warto jednak mieć na uwadze ryzyko wystąpienia kolejnego kryzysu imigracyjnego, który może negatywnie wpłynąć na Europę.

Dla europejskiego indeksu STOXX 600 sierpień był siódmym z rzędu miesiącem, w którym uzyskał on wynik dodatni – najlepszy od 2013 roku. Fundusz wypracował zysk nawet większy niż jego benchmark, na co wpływ miały przede wszystkim spółki technologiczne. To w szczególności dzięki ich dobrym wynikom, niejednokrotnie obserwowaliśmy przyspieszenie wzrostu wyrażone w procentach, co świadczy o wyjątkowo silnej pozycji rynkowej spółki. Rynkowi sprzyja również polityka Europejskiego Banku Centralnego, którego celem jest utrzymanie trwałego poziomu inflacji powyżej 2%.

Część osób uważa inflację za zagrożenie dla spółek wzrostowych. Warto jednak zauważyć, że zdecydowana większość spółek portfelowych, charakteryzuje się bardzo silną pozycją rynkową. Tym samym w przypadku wystąpienia inflacji powinny one stosunkowo łatwo przerzucać wyższe koszty na klientów. Często oferują one produkty, które są niezbędne do prowadzenia działalności i bez których wiele firm straciłoby na konkurencyjności.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że cały czas obserwujemy napływy środków na rynkach akcji. Poza dobrymi perspektywami dla spółek należy pamiętać, że trudno o atrakcyjną alternatywę dla rynku akcji. Przepływy pieniężne w relacji do kapitalizacji spółek na poziomie około 3-4% sprawiają, że akcje wydają się ciekawszą inwestycją niż obligacje oferujące nieco ponad 1%, jak ma to miejsce w przypadku 10-letnich obligacji amerykańskich.

Ryzykiem dla rynków i gospodarki jest wariant Delta koronawirusa. Szczególne znaczenie może on mieć w Chinach, gdzie zastosowana została mniej skuteczna szczepionka, inna niż w Stanach Zjednoczonych i Europie. Ponadto warto dodać, że Chińczycy próbują walczyć z wirusem przez zamykanie gospodarki, co może negatywnie przełożyć się na ich wzrost gospodarczy oraz problemy z łańcuchem dostaw.

W kontekście spółek europejskich warto mieć na uwadze, że pod koniec tego roku i w przyszłym roku pozytywnie na wyniki spółek powinny wpływać środki z Funduszu Odbudowy, w tym w szczególności dobrze powinny radzić sobie takie branże jak półprzewodniki czy zielona energia.

Subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował w sierpniu 2021 roku wzrost o 4,92%, podczas gdy benchmark wzrósł o 1,17%. Stopa zwrotu subfunduszu od początku roku do końca sierpnia 2021 roku wyniosła 18,42%, przy wzroście benchmarku o 18,82%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne?

.

Co to stopa zwrotu?

.

Fundusze są bezpieczne?


TAGI: ctfi,

Simple Share Buttons

Caspar Akcji Europejskich – sierpień 2…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 2 min