Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Polskich – styczeń 2018

Piotr Przedwojski, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Polskich Piotr Przedwojski, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Polskich:

W styczniu 2018 równe wzrosty: WIG20 o 3,7%, mWIG40 o 3,6%, sWIG80 o 2,5%. Cały indeks WIG wzrósł o 3,6%. Wynik subfunduszu Caspar Akcji Polskich to wzrost o 2,8%.

To był trzeci rok w historii GPW, w którym więcej spółek opuściło giełdowy parkiet niż na niego weszło, choć ujemny bilans debiutów się poprawia. Finalnie na GPW w 2017 przybyło 27 spółek, a opuściło 28. W 2016 roku przybyło 29 spółek, a ubyły aż 42 spółki. Trzeba wskazać że odmiennie wygląda porównanie wartości debiutów: w 2016 roku zadebiutowały spółki o wartości 16,7 mld zł, a wyszły spółki o wartości 8 mld zł – ponad dwukrotnie mniej. Warto spojrzeć na historyczną trajektorię ilości debiutów na GPW: w roku 2011 roku GPW była liderem ilości debiutów w Europie, a na parkiet wchodziło ponad 100 spółek rocznie. W oczach zarządów spółek najwyraźniej wymogi regulacyjne i konieczność większej przejrzystości przed konkurencja nie równoważą możliwości pozyskiwania kapitału.

Caspar Akcji Polskich – wzrost o 2,8%

W skali makro warto zauważyć, że mimo wysokiego i przyspieszającego polskiego PKB wzrosła ilość upadłości i restrukturyzacji (o 40%), a polskie banki pokazały nieoczekiwany wzrost kosztów ryzyka (z ok 0,7% do 0,8% za ostatnie dwanaście miesięcy). Dla porównania, w roku 2011 koszty ryzyka wynosiły 1,4%.

Największe polskie banki twierdzą, że zasadniczą przyczyną wzrostu kosztów ryzyka przy dobrym wzroście gospodarczym są trudności na rynku pracy (wzrost kosztów pracy). Najwyraźniej część mniejszych firm sobie z nimi nie poradziła. W tym kontekście koniecznie trzeba wskazać, że czwarty kwartał 2017 roku był pierwszym kwartałem silnego wzrostu inwestycji od wyborów w 2015 roku. Wzrost inwestycji wrócił do poziomów sprzed ostatnich wyborów parlamentarnych – choć nie poziom inwestycji, bo po drodze inwestycje spadły, więc wzrost jest liczony od niższej bazy (efekt bazy). Spółki nie mają wyjścia i muszą inwestować, aby utrzymać rentowność mimo rosnących kosztów pracy.

Platforma Transakcyjna Caspar TFI, korzystając z której możesz nabyć jednostki uczestnictwa w Caspar Akcji Polskich

TAGI: ctfi,

Caspar Akcji Polskich – styczeń 2018

autor: Piotr Przedwojski czas czytania: 1 min