Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Porównaj fundusze Caspar

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Porównaj strategie

Wyniki zarządzania
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Polskich – wrzesień 2017

Piotr Przedwojski, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Polskich Piotr Przedwojski, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Polskich:

We wrześniu 2017 roku korekta na GPW: WIG20 spadł o 2,5%, mWIG40 wzrósł o 1,6%, a sWIG80 spadł o 2,9%. Cały indeks WIG spadł o 1,5%. Wynik CAP to spadek o 2,2%.

Chiński LiuGong przenosi swoją europejską centralę z Holandii do Polski. Wcześniej LiuGong kupił za 190 mln zł Hutę Stalowa Wola. „Polska to świetny kraj dla chińskich inwestycji, dający gwarancję bezpieczeństwa i zatrudnienia” – stwierdzili w komunikacie Chińczycy. Kupno Huty Stalowa Wola to jedna z większych chińskich inwestycji w Polsce.

Wzrost indeksu cenowego polskich spółek od początku roku wynosi 2,5%. W tym indeksie każda spółka ma taki sam udział. Spadki indeksu cenowego są takie same na spółkach z GPW (-2,5%), jak i spółkach z rynku New Connect (-2,5%). Wyniki spółek nie pomagają – mediana wzrostu zysków netto w trzecim kwartale 2017 roku do tego samego okresu 2016 roku wyniosła -25%. Tym niemniej, według stopy zwrotu w dolarze, rynek polski jest najmocniej rosnącym rynkiem na świecie. Od początku roku stopa zwrotu indeksu MSCI Polska (indeks ważony kapitalizacją wartości akcji w wolnym obrocie) wynosi +44% (liczone w USD). Dla porównania indeks MSCI World (obrazujący wszystkie akcje globalne) od początku roku wzrósł o 14,5%.

Według wicepremiera Morawieckiego począwszy od 2019 roku polski rynek kapitałowy powinien oczekiwać 10 mld zł rocznie napływu nowych środków z tytułu planów emerytalnych. We wcześniejszych prezentacjach minister finansów mówił o 12-22 mld zł rocznie.

Prezes URE zasugerował wczoraj, że obserwowane wysokie ceny w kontraktach na energię na TGE nie są wyłącznie efektem wyższych kosztów CO2 i paliwa, ale że mogą wynikać z manipulacji. Regulator liczy, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona, a ewentualni winni ukarani. Sugestia manipulacji na rynku, który jest zdominowany przez państwowe koncerny brzmi dość zaskakująco i trochę przypomina lata pięćdziesiąte.

Enterprise Investors pozyskał 500 mln euro na nowy fundusz inwestujący w regionie Europy Centralnej. Prezes Siwicki deklaruje, że połowę środków zainwestuje w Polsce.

We wrześniu 2017 roku korekta na GPW: WIG20 spadł o 2,5%, mWIG40 wzrósł o 1,6%, a sWIG80 spadł o 2,9%. Cały indeks WIG spadł o 1,5%. Wynik CAP to spadek o 2,2%.

TAGI: ctfi,

Simple Share Buttons

Caspar Akcji Polskich – wrzesień 2017…

autor: Piotr Przedwojski czas czytania: 2 min