Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Tureckich – wrzesień 2017

Piotr Rojda, młodszy zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Tureckich Piotr Rojda, młodszy zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Tureckich:

Caspar Akcji Tureckich odnotował we wrześniu 2017 roku spadek o 5,56%, podczas gdy benchmark spadł o 7,79%. W horyzoncie ostatnich trzech lat subfundusz odnotował stopę zwrotu w wysokości 14,53%, natomiast wynik benchmarku był znacznie gorszy i wyniósł 1,76%.

Wskaźnik aktywności gospodarczej PMI wyniósł we wrześniu w Turcji 53,5 pkt, co oznacza kolejny, siódmy z rzędu, odczyt powyżej poziomu 50 pkt. Dla przypomnienia, wskazanie powyżej 50 punktów oznacza ogólną poprawę koniunktury gospodarczej. Pozytywnie na wrześniowy PMI wpłynął wzrost nowych zamówień, a także wzrost produkcji i zatrudnienia.

25 września 2017 odbyło się referendum niepodległościowe w irackim Kurdystanie, zakończone około 90-procentowym poparciem dla niepodległości. Wizja niepodległych Kurdów w Iraku nie podoba się prezydentowi Erdoganowi, w rządzonej przez niego Turcji Kurdowie stanowią około 20% populacji. Prezydent Turcji zagroził, że odetnie rurociągi, które transportują ropę z północnego Iraku. Przerwa w dostawach irackiej ropy najprawdopodobniej spowoduje wzrost ceny czarnego złota, co jest niekorzystne dla Turcji będącej importerem ropy. Dodatkowo Irak jest trzecim największym kierunkiem eksportowym Turcji odpowiadając za około 5,5% tureckiego eksportu, stąd przedłużające się sankcje również nie są w interesie Erdogana.

Tureckie Ministerstwo Finansów zapowiedziało pod koniec września planowane zmiany w stopach podatkowych. Między innymi podatek korporacyjny dla przedsiębiorstw działających w sektorze finansowym ma wzrosnąć z 20% do 22%. Turcy chcą objąć podatkiem VAT nierezydentów świadczących usługi online dla lokalnych klientów. Dotychczasowa 27-procentowa stopa podatku dochodowego, mająca zastosowanie do trzeciego progu, ma zostać podniesiona do 30%. Zmiany obejmą także podatki od pojazdów mechanicznych, gier i zakładów, dochodów z najmu czy zysków kapitałowych. Proponowane zmiany budzą obawy o stan tureckich finansów publicznych.

Caspar Akcji Tureckich – wrzesień 2017: spadek o 5,56%, podczas gdy benchmark spadł o 7,79%.


Platforma Transakcyjna Caspar TFI - tutaj możesz nabyć jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Akcji Tureckich

TAGI: ctfi,

Caspar Akcji Tureckich – wrzesień 2017…

autor: Piotr Rojda czas czytania: 1 min