Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Globalny – styczeń 2021

Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny - lockdown Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:

Caspar Globalny zyskał w styczniu 2021 roku 1,43% wobec wzrostu benchmarku o 0,08%. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy subfundusz zyskał 43,94%, przy wzroście benchmarku o 7,03%.

Styczeń zaczął się bardzo dobrze dla globalnych rynków akcji. W drugiej połowie miesiąca miała miejsce lekka korekta w związku z zamykaniem wielu pozycji przez fundusze hedgingowe, co wiązało się ze skoordynowanymi działaniami ze strony inwestorów indywidualnych skupionych głównie wokół społeczności ‘wallstreetbets’. Fundusze hedgingowe zmuszone były zamykać pozycje krótkie, zamykały także „długie”, aby utrzymać betę do rynku. Ostatecznie styczeń przyniósł na większości produktów niskie dodatnie stopy zwrotu (poza strategią Risk Parity) oraz wszędzie dodatnią alfę.

Akcje pozostają atrakcyjną klasą aktywów, w szczególności w odniesieniu do obligacji. W rok 2021 wchodzimy w otoczeniu rozstrzygniętej kwestii wyborów prezydenckich w USA, z programami stymulującymi gospodarki i z zatwierdzonymi szczepionkami przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

FCF yield 2021E FCF yield 2022E
S&P 500 4.06% 4.75%
MSCI World 4.31% 4.84%
MSCI Europe 6.30% 6.00%
NASDAQ 3.10% 3.82%

Źródło: Bloomberg.


Rentowność długu skarbowego w USA (dziesięcioletnich) 1,1%, Niemcy (dziesięcioletnich) -0,53%, dług korporacyjny w USA (BBB) 2,18%.

Na koniec 1999 FCF yield dla MSCI World Technology wynosił 1,09%, a rentowność długu skarbowego w USA (dziesięcioletnich) 6,44%.

Wnioski? Akcje są atrakcyjnie wycenione na tle obligacji, a na odniesienia do bańki dotcom’owej sugeruję patrzeć przez pryzmat przytoczonego wyżej zestawienia.

Liczby te uległy jedynie niewielkim zmianom, np. FCF yield dla S&P wynosi 3,91% 2021E i 4,65% 2022E, z kolei dla MSCI World kolejno 4,56% i 4,74%. Rentowność skarbowych obligacji amerykańskich to 1,212% (dane na 15.02.2021 r.).

Wśród ryzyk wymienić należy potencjalne opóźnienia z dostawami szczepionek lub nowe mutacje wirusa, na które istniejące szczepionki nie będą działać. Niemniej, mimo istnienia tych ryzyk nie postrzegam obecnie scenariusza ich realizacji jako wysoce prawdopodobnego. Kolejnym aspektem jest ryzyko geopolityczne, nie wiemy jak pod rządami Joe Bidena będą wyglądały relacje z Chinami. W Europie pojawiają się antyamerykańskie (anty ‘US big tech’) nastroje, Stary Kontynent może próbować uniezależnić się technologicznie od gigantów zza oceanu. Ostatnie ryzyko, jakie dostrzegam, to zbyt gwałtowne (nieumiejętnie przeprowadzone) podwyżki stóp procentowych, które mogą mieć miejsce w przypadku bardzo silnych danych z gospodarki i rosnącej inflacji.

Caspar Globalny zyskał w styczniu 2021 roku 1,43% wobec wzrostu benchmarku o 0,08%. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy subfundusz zyskał 43,94%, przy wzroście benchmarku o 7,03%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne/rentowność

.

Co to stopa zwrotu/rentowność

.

Sposób na emeryturę/lockdown


Piotr Rojda ze złotym portfelem

TAGI: ctfi,

Caspar Globalny – styczeń 2021

autor: Piotr Rojda, CFA czas czytania: 1 min