Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Globalny – wrzesień 2017

Andrzej Miszczuk, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny Andrzej Miszczuk, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:

Caspar Globalny zyskał we wrześniu br. 4,83%, w ciągu ostatnich trzech miesięcy 6,31%, od początku roku 4,85%, a w ostatnich dwunastu miesiącach wypracowaliśmy dla inwestorów blisko 15-procentowy wzrost. W tym miesiącu pomógł dobór spółek, których udział w funduszu był ostatnio regularnie zwiększany. Pozytywny wpływ miało wzmocnienie dolara o 2,65% do złotówki i wzrosty na europejskich ETF-ach.

Wiadomości rynkowe są dobre! Publikowane dane makro potwierdzają wzrost gospodarczy, wzrost produkcji przemysłowej i usług. Globalne PMI ma mocne fundamenty i rośnie. W USA index ISM Manufacturing pozytywnie zaskoczył, a bezrobocie nadal słabnie, chociaż jego poziom jest historycznie nisko. To wszystko nie wywiera jednak presji na wzrost wynagrodzeń. W połowie tego roku dane o inflacji były wyraźnie słabsze w większości krajów, w tym również w Polsce. Ale już wróciliśmy do fali wzrostowej. Rośnie zarówno inflacja konsumencka, jak i przemysłowa. Głosy sugerujące anomalię w ruchu inflacji nie znalazły poparcia w faktach. Od Azji, poprzez Europę, do Stanów Zjednoczonych, mamy podobne dane – ceny rosną. Cena ropy wróciła do poziomu około 50 dolarów, na którym była pod koniec 2016 roku. Ceny metali wracają do poziomu z 2015 roku, sprzed korekty rynkowej, która miała miejsce na przełomie 2015 i 2016 roku. Rynki giełdowe sprawują się dobrze na tle wzrostu różnych cen. Kurs dolara też powoli się podnosi, chociaż nie w takim samym stopniu do wszystkich walut.

We wrześniu MSCI World (z dywidendą net) w dolarach urósł o 2,24%, zaś MSCI EM straciły 0,40%. Najlepsze krajami w minionym miesiącu były Irlandia z wynikiem 6,36%, Niemcy (5,55%), Francja (4,29%), a wśród krajów rynków rozwijających się Rosja (4,47)% i Brazylia (4,23%). Dwa ważne dla globalnego rynku kapitałowego kraje – Stany Zjednoczone i Japonia – we wrześniu br. osiągnęły 2-procentowy wzrost. Chiny urosły tylko o 1%, zaś Indie straciły 3,7%. Wśród sektorów, najlepszy był sektor energii (8,69%), potem finansów (3,86%) i przemysłowy (3,69%). Na drugim biegunie znalazł się sektor użyteczności publicznej, który spadł o 2,61%.

Dobre zachowanie rynków akcyjnych we wrześniu 2017 roku miało kilka przyczyn, ale najważniejsze były argumenty dalszego dobrego wzrostu gospodarczego i utrzymanie przychylnej polityki pieniężnej przez banki centralne USA, Strefy Euro i Japonii. Zakłócenia polityczne nie wywołały paniki na rynkach. Zapowiedź przygotowywania projektu reformy na grudzień tego roku wsparła dolara. Chociaż szczegóły tej reformy nie są jeszcze znane, to oczekiwania rosną. Ten temat będzie bardzo ważny pod koniec listopada br. i może mieć wpływ zarówno na kurs dolara, jak i na giełdę amerykańską.

Caspar Globalny zyskał we wrześniu br. 4,83%, w ciągu ostatnich trzech miesięcy 6,31%, od początku roku 4,85%.


Platforma Transakcyjna Caspar TFI - tutaj możesz nabyć jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Globalny

TAGI: ctfi,

Caspar Globalny – wrzesień 2017

autor: Andrzej Miszczuk czas czytania: 2 min