Informacja reklamowa. W ostatnim czasie nie brakowało opinii ekspertów twierdzących, że akcje spółek amerykańskich są przewartościowane.
Zgodnie z ankietą Bank of America, odsetek zarządzających funduszami podzielających tę opinię był rekordowo wysoki w historii tej ankiety i wyniósł około 90%. Co istotne, przez większość czasu od 2015 roku wspomniany odsetek utrzymuje się w przedziale 70-90%. Innymi słowy, trudno znaleźć okresy, kiedy wśród inwestorów panuje przekonanie, że akcje amerykańskie są tanie. Mimo tego w latach 2015-2024 indeks S&P500 wzrósł o 185%, a indeks europejski Stoxx600 zaledwie o 49%.
Niepokój na rynkach finansowych
Zaangażowanie inwestorów instytucjonalnych w akcje jest najwyższe od 15 lat. Może to prowadzić do gwałtownych wahań rynkowych, które są wynikiem poszukiwania pretekstu do korekty. Tak było po publikacji informacji o modelu językowym DeepSeek oraz doniesieniach o planowanym zakończeniu współpracy Microsoftu z dwoma zewnętrznymi centrami danych. Ten niepokój widoczny na rynkach finansowych przełożył się w ubiegłym miesiącu na lepsze zachowanie spółek value w relacji do spółek wzrostowych.
Spowolnienie gospodarki amerykańskiej
W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej obaw o potencjalne spowolnienie gospodarki amerykańskiej. Warto jednak pamiętać, że otoczenie makroekonomiczne może przekładać się na gospodarkę w różny sposób i na różnych płaszczyznach, ponieważ struktura giełdy i gospodarki różnią się między sobą. Przykładowo – zachowanie konsumentów nie wpływa bezpośrednio na sprzedaż półprzewodników Nvidii, ale już pośrednio może. W tym przypadku czynniki wpływające na wzrost są bardziej złożone, a wzrost wielu spółek giełdowych oparty jest o zmiany strukturalne wynikające z postępu technologicznego. To sprawia, że wyniki finansowe tych spółek czasem są w stanie rosnąć w szybszym tempie – niż samo tempo wzrostu gospodarczego.
Wyniki finansowe
Wyniki finansowe spółek za 4. kwartał okazały się generalnie wynikami powyżej oczekiwań – 75% spółek amerykańskich zaskoczyło inwestorów pozytywnie na poziomie EPS. W pierwszym dniu notowań, po podaniu wyników finansowych reakcja na przebicie oczekiwań analityków była bliska zeru i wyniosła +0,1%. Dla porównania w poprzednich 8 latach – gdy spółki pobijały oczekiwania – rosły one średnio około 0,5%. Jednocześnie spółki, których wyniki za kalendarzowy 4. kwartał 2024 roku były poniżej oczekiwań spadały na sesji po wynikach średnio o 1,4%.
Spółki europejskie
Tymczasem w bieżącym roku dobrze radzą sobie akcje spółek europejskich. Wynika to z kilku czynników – takich jak niższe wyceny w stosunku do akcji amerykańskich, oczekiwania co do zmian polityki zielonego ładu na bardziej prorynkowe oraz oczekiwania co do zakończenia konfliktu w Ukrainie. Utrzymanie tego trendu będzie wymagało dalszych prac nad zachęceniem firm europejskich do inwestycji na Starym Kontynencie i będzie to proces, a nie radykalna zmiana następująca z dnia na dzień.
Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji ani porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.
Caspar Asset Management S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m.in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m.in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą, ze zmian kursów walut.
W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.
Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A. usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.