Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Skoncentrowanych – kwiecień 2021

Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych, czerwiec 2018, okazje w wielu sektorach Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych:

W kwietniu 2021 roku Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała spadek o 2,49%, podczas gdy benchmark spadł o 0,44%.

Na wynik Strategii w ostatnich tygodniach negatywnie wpłynęły spadki kursów spółek wzrostowych, w szczególności mniejszych.

Spadki

Mimo z reguły bardzo dobrych wyników kwartalnych, często wyraźnie powyżej oczekiwań analityków, inwestorzy wycofywali środki ze spółek, które szczególnie dobrze radziły sobie w minionych latach. Ostatnia fala spadków rozpoczęła się po ogłoszeniu przez administrację prezydenta Bidena planu podniesienia federalnej stawki podatku od zysków kapitałowych od długoterminowych inwestycji z 20% do 39,6%. Stawkę tę mieliby zapłacić najbogatsi Amerykanie. Z reguły podatek od zysków kapitałowych jest dodatkowo powiększony o podatki lokalne i w niektórych stanach skumulowana maksymalna stawka byłaby wyraźnie wyższa niż 50%.

Podatek

Ten podatek dotyczy długoterminowych inwestycji. W przypadku inwestycji krótszych niż rok stawki podatku są wyższe i dochód z kapitału opodatkowany jest tak, jak dochód z innych źródeł. Dodatkowo prezydent Biden chce znieść istniejącą obecnie możliwość uniknięcia podatku od zysków kapitałowych w przypadku dziedziczenia. Część zamożnych Amerykanów inwestowało w te same akcje przez wiele lat, chcąc przekazać je swoim spadkobiercom. Spadkobiercy mogli sprzedać akcje po śmierci inwestora i wówczas całkowicie unikali podatku, gdyż jako koszt nabycia akcji przyjmowana była cena rynkowa akcji na moment objęcia spadku. W przypadku wieloletnich inwestycji zapewne istotna część amerykańskich inwestorów jest w posiadaniu akcji spółek, których kursy w minionych latach wzrosły nawet wielokrotnie. Przy założeniu, że nowe przepisy nie będą obowiązywać wstecz, wielu inwestorów zapewne rozważa sprzedaż akcji tych spółek.

Za jakiś czas kapitał wycofywany z rynków akcji przez tych inwestorów może przynajmniej w części powrócić, gdyż alternatywy dla akcji – na przykład obligacje skarbowe czy korporacyjne – nie przedstawiają się szczególnie atrakcyjnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę generowanych dochodów. Jest też prawdopodobne, że obecna propozycja nie wejdzie w życie bądź też wejdzie, ale w korzystniejszej dla podatników formie. W listopadzie przyszłego roku w USA odbędą się wybory do Kongresu. Im bliżej daty wyborów, tym prawdopodobieństwo istotnego podniesienia podatków powinno spadać.

Inflacja

Część inwestorów zaniepokoiły też napływające dane o inflacji. W kwietniu inflacja w USA za minione dwanaście miesięcy wyniosła 4,2%. Po części wynikała ona ze wzrostu cen biletów lotniczych, noclegów w hotelach czy cen używanych samochodów. Gospodarka amerykańska otwiera się po pandemii i Amerykanie zaczynają podróżować oraz dojeżdżać do pracy, co w USA często nie jest możliwe bez samochodu. Rentowności na rynkach obligacji nieco wzrosły, ale przynajmniej jak dotąd nie zakładają one wysokiej inflacji. Obecnie rentowność obligacji 10-letnich wynosi 1,7%, a 30-letnich 2,4%, czyli cały czas stosunkowo niewiele w porównaniu z okresem sprzed pandemii. Z uwagi na negatywne konsekwencje takiej decyzji dla gospodarki amerykańskiej, mało prawdopodobna jest też istotna podwyżka stóp procentowych przez FED.

Podsumowanie

Strukturalne zmiany w gospodarce światowej, które w minionych latach stały za sukcesem wielu spółek wzrostowych, będą w mojej ocenie nie tylko nie zwalniać, ale w wielu wypadkach nawet przyspieszać. Dotyczy to między innymi terapii genowych czy też sztucznej inteligencji.

W kwietniu 2021 roku Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała spadek o 2,49%, podczas gdy benchmark spadł o 0,44%.


Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

Strategia Akcji Skoncentrowanych


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Strategia Akcji Skoncentrowanych – kwie…

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 2 min