Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Skoncentrowanych – kwiecień 2022

Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych, czerwiec 2018, okazje w wielu sektorach Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych:

W kwietniu Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała spadek o 6,23%, podczas gdy benchmark spadł o 3,33%.

Rynki finansowe znajdują się obecnie z jednej strony pod presją wysokiej inflacji, z drugiej zaś – jak pokazują ostatnie dane makroekonomiczne – pod presją groźby recesji.

Wyjątkowe nagromadzenie się czynników ryzyka – w tym przede wszystkim wynikających z wojny w Ukrainie i powiązanego z nią, ale charakteryzującego się bardziej złożonymi przyczynami, kryzysu energetycznego – sprawiają, że część inwestorów zdecydowała się na ograniczenie ryzyka i zmniejszała ekspozycję na rynek akcji.

Świadczą o tym m.in. różne odczyty nastrojów pośród inwestorów czy też syntetyczne miary oceny awersji do ryzyka takie jak np. CNN Money Fear & Greed Fear and Greed Index – Investor Sentiment. Co do zasady tak wyraźny pesymizm powinien skłaniać do bardziej odważnych zakupów na rynkach akcji. Podobnie inwestorzy mogą mieć nadzieję do złagodzenia jastrzębiego nastawienia banków centralnych, w szczególności FEDu wobec słabszych danych m.in. z rynku mieszkaniowego. Rentowności obligacji w ostatnich dniach spadały, co może świadczyć o rosnących oczekiwaniach inwestorów co do ograniczonej skali zacieśniania polityki monetarnej przez FED. Z reguły tak duży pesymizm był sygnałem, który oznaczał dobry moment do zwiększenia ekspozycji na ryzykowne aktywa. Czy tak będzie i tym razem w szczególności w średnim i dłuższym terminie będzie zależało w naszej ocenie od rozwoju sytuacji na rynkach energii.

Niestety cały czas mamy wrażenie, że analitycy i inwestorzy, a przed wszystkim politycy, nie w pełni zdają sobie sprawę ze skali i z konsekwencji kryzysu energetycznego przed jakim stoi światowa gospodarka. Możemy być zaledwie świadkami początkowej, a nie końcowej fazy tego kryzysu. W naszej ocenie postulowanie powszechnie zwiększenia inwestycji w źródła energii pochodzące ze słońca i wiatru może mieć negatywny wpływ sytuację energetyczną. Właściwie jedynym bezemisyjnym źródłem energii, które może być alternatywą dla energii pochodzącej z paliw kopalnych, jest energia nuklearna. W tym przypadku jednak inwestycje są zdecydowanie zbyt nieśmiałe i spotykają się też z oporem niektórych gremiów politycznych czy innych, mających wpływ na opinię publiczną. Na rynek energii wpływ będzie miał też oczywiście rozwój działań wojennych. Ewentualne zakończenie rosyjskiej agresji, niezależnie od jej rezultatu, może zniechęcać część państw europejskich do rezygnacji z rosyjskich surowców energetycznych.

W kwietniu Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała spadek o 6,23%, podczas gdy benchmark spadł o 3,33%.TAGI: cam,

Strategia Akcji Skoncentrowanych – kwie…

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 2 min