Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Minimalizuje zmienność, zapewnia stabilny wzrost, inwestuje globalnie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Beztroska to nie jest sposób na emeryturę

Beztroska nie jest sposobem na emeryturę! | Emerytura

Beztroska, która charakteryzuje Polaków powoduje, że przestrogi ekonomistów ostrzegających przed niskimi emeryturami, gdzieś nam umykają. Tymczasem problem jest naprawdę poważny zaś emerytura jest czymś, o czym warto myśleć już dziś.

Przy okazji reformy emerytalnej i wprowadzeniu Otwartych Funduszy Emerytalnych obiecywano, że tzw. stopa zastąpienia będzie się wahała między 40% a 60%. Co oznaczało, że nasza emerytura będzie o 40%, a w najgorszym wypadku o 60% niższa od wartości naszych zarobków przed udaniem się na zasłużony odpoczynek.

Dzisiaj wiadomo, że były to szacunki niezwykle optymistyczne. Obecnie ekonomiści szacują, że stopa zastąpienia wyniesie 20-30%. A to już w wypadku większości z nas, dramat. Ale dramatom można zapobiegać. A nawet trzeba! Tyle że nie bardzo się do tego garniemy. Pieniądze wolimy wydawać natychmiast niż odkładać na przyszłość. To zresztą zgodne z ludzką naturą.

„Emerytura jest mgławicowa: to jakaś gwiazda, na której się kiedyś znajdę. Odległość czterdziestu lat jest całkowicie abstrakcyjna. Emerytura jest w szufladzie jakoś to będzie. Kiedy przejście na emeryturę przewidziane jest później niż za 8-10lat, to jest to perspektywa, której ludzie mentalnie nie rozumieją. To dla nich kosmos.”

– tłumaczył przed rokiem „Gazecie Wyborczej”,
psycholog biznesu Leszek Mellibruda

Tymczasem Bank Światowy już blisko dwa lata temu ostrzegał, że dzisiejsi 30-40-latkowie powinni odkładać na emeryturę przynajmniej 10 procent swojej rocznej pensji. Amerykanie mają tego świadomość. W Stanach Zjednoczonych panuje opinia, że przed przejściem na emeryturę trzeba odłożyć dwudziestokrotność rocznych dochodów. W Polsce tę zasadę wyznają bardzo nieliczni. Dokładnie – jak wynika z raportu Fundacji Kronenberga – 16 procent obywateli III RP. Taka część Polaków regularnie odkłada środki na emeryturę.

Najpierw istotne zastrzeżenie. Tak naprawdę obecne szacunki dotyczące emerytur, które Polacy będą odbierali za dwadzieścia lub trzydzieści lat nie są wiele warte. Wszystko zależy bowiem od bardzo wielu zmiennych.

Po pierwsze, od wysokości pensji, która będzie wpływała na nasze konta w okresie pracy zawodowej. Po drugie, od sytuacji demograficznej w Polsce, która obecnie jest bardzo niedobra, a próby jej naprawienia nie wszystkich przekonują. A rzecz jest istotna, bo dotyczy stosunku liczby emerytów do osób aktywnych zawodowo. Wiadomo, że ten wskaźnik się pogarsza. Zdaniem Głównego Urzędu Statystycznego, w 2050 roku liczba osób w wieku emerytalnym wzrośnie niemal dwukrotnie i wyniesie ponad 11 milionów. W tym samym czasie bardzo znacząco, bo aż o 7,5 miliona, spadnie liczba osób w wieku produkcyjnym. Na to nakłada się oczywiście sytuacja gospodarcza Polski i największa niewiadoma – decyzje polityków, którzy w ostatnich latach uparli się, aby dowieść, że są ludźmi o niepohamowanej wręcz kreatywności. Póki co udowadniają jednak, że umieją myśleć wyłącznie w kategoriach krótkoterminowych…

Dlatego o własnej emeryturze lepiej myśleć samemu. Więcej, lepiej na myśleniu nie poprzestawać. I działać natychmiast, bo przez rok, dwa lub pięć lat nie zdołamy zbudować wystarczającego kapitału, aby po zakończeniu aktywności zawodowej cieszyć się życiem, a nie dzielić przysłowiową zapałkę na cztery części.

Z naszych doświadczeń wynika, że na emeryturę powinniśmy odkładać przez trzydzieści lat, a minimalny okres to lat dziesięć. Zaletą tego długodystansowego działania będzie bowiem możliwość systematycznego inwestowania niewielkich kwot, bez uszczerbku – ewentualnie z minimalnym uszczerbkiem – dla naszego obecnego poziomu życia. Oszczędzanie na emeryturę poprzez lokowanie pieniędzy w funduszach inwestycyjnych ma sens! Także dlatego, że najbardziej efektywny sposób inwestowania na rynku kapitałowym to inwestycje długofalowe. Pamiętaj, nie musisz od razu odkładać wielkich pieniędzy. Zacznij od małych, ale rób to systematycznie! Choćby i po 100 zł miesięcznie.

W oferta Caspar TFI SA to fundusze inwestycyjne, które mogą stanowić dobrą inwestycję, która zapewni nam spokojniejsze „najdłuższe wakacje w życiu”. W tym kontekście warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Caspar Akcji Środkowej i Wschodniej Europy – największy z subfunduszy Caspara, inwestujący na najszerszym rynku – a także przeanalizować rozpoczynający właśnie działalność subfundusz Caspar Globalny, który będzie inwestował na całym świecie i tym samym będzie dobrze zdywersyfikowany.

Na koniec dwie istotne rady, którymi warto się kierować przy inwestycji „emerytalnej” i starania się, by emerytura była jak najlepsza:

  • Po pierwsze, odpowiedzmy sobie na pytanie, jak wysokiej emerytury oczekujemy. Następnie spróbujmy oszacować jak wysoka będzie ta, którą otrzymamy z ZUS i OFE. Oczywiście będą to tylko szacunki, ale pozwolą nam uświadomić sobie, jak duża jest luka, czyli ile powinniśmy oszczędzić. To z kolei pomoże nam oszacować poziom składki (miesięcznej, kwartalnej lub innej), niezbędny do osiągnięcia celu (przy zakładanej stopie zwrotu).
  • Po drugie pamiętajmy, że jeśli chcemy oszczędzać na emeryturę, to oszczędzajmy na emeryturę. Czyli – nie ubezpieczajmy się na życie, nie róbmy tego w powiązaniu z zaciąganiem kredytu hipotecznego lub kupnem samochodu. Mówimy o jednej z najważniejszych życiowych decyzji! Wybierzmy produkt efektywny. A to oznacza rozwiązanie, które nie jest obciążone nadmiernymi opłatami stworzonymi tylko po to, aby zarobić mógł twórca produktu lub dystrybutor. Wystarczy posłużyć się prostym przykładem. Załóżmy, że planujemy oszczędzać dwadzieścia lat w produktach, które osiągają identyczną stopę zwrotu, ale opłata za zarządzanie w jednym jest niższa o 2 punkty procentowe (p. p.) rocznie. Oznacza to: 20 x 2 p. p. = 40 p. p. – o tyle niższa (bez uwzględnienia siły procentu składanego) będzie nasza stopa zwrotu po dwudziestu latach!

Czytaj także nasze pozostałe poradniki:

Simple Share Buttons

Beztroska to nie jest sposób na emeryturę

autor: Piotr Gajdziński czas czytania: 4 min