Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Skoncentrowanych – styczeń 2021

Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych, czerwiec 2018, okazje w wielu sektorach Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych:

Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała w styczniu 2021 roku wzrost o 1,72%, podczas gdy benchmark spadł o 1,32%.

W pierwszych tygodniach tego roku mogliśmy obserwować kontynuację hossy na większości rynków akcji, w szczególności w Azji i w Stanach Zjednoczonych.

Ropa naftowa

Jednocześnie rosły ceny ropy naftowej i metali przemysłowych. Wyraźny wzrost zanotowały też rentowności obligacji rządowych m.in. w USA i Europie (co oznacza, że ceny tych obligacji zanotowały spadki). Rentowność obligacji dziesięcioletnich w USA wzrosła z poziomu 0,91% na początku roku do ok. 1,3% obecnie, w Niemczech rentowości podobnych obligacji wzrosły z poziomu -0,6% do ok. -0,3%.

Rynki finansowe

Rynki finansowe najwyraźniej zakładają poprawę sytuacji gospodarczej w roku bieżącym, czemu może towarzyszyć wzrost inflacji. Tak jak wcześniej pisałem, istotnym impulsem do rozwoju tego scenariusza mogą być plany administracji prezydenta Bidena, który oprócz programów pomocowych dla gospodarstw domowych postuluje wprowadzenie bardzo dużego programu inwestycyjnego, finansowanego przez władze federalne, który mógłby się zamknąć kwotą nawet 1,9 biliona dolarów. Bardzo wyraźną poprawę widzimy już teraz w sektorze przemysłowym i to również w Europie, gdzie sytuacja gospodarcza jest relatywnie najtrudniejsza. Oczywiście sytuacja pozostaje trudna w tych gałęziach gospodarki, szczególnie sektora usług, które cierpią w wyniku przedłużającej się pandemii. W niektórych branżach, w szczególności produkcji półprzewodników, widzimy, że popyt wyraźnie przewyższa podaż.

Wyniki finansowe

Wyniki finansowe za czwarty kwartał minionego roku pokazują, że amerykańskie spółki bardzo dobrze poradziły sobie z pandemią. Wzrost przychodów ze sprzedaży dla tych 80% spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500, które podały już swoje wyniki finansowe, wyniósł w czwartym kwartale 2020 roku w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 roku 3%, a bez uwzględniania sektora energetycznego – 6%. Nieco gorzej zaprezentowały się spółki wchodzące w skład japońskiego indeksu Topix, w przypadku, którego swoje wyniki zaprezentowało już 96% spółek, czy też europejskiego Stoxx 600, gdzie wyniki zaraportowało 56% spółek. Dynamika sprzedaży bez uwzględniania sektora energetycznego w przypadku Japonii wyniosła minus 1%, a w przypadku Europy minus 6%. Generalnie w obliczu pandemii zaraportowane wyniki finansowe na wszystkich wymienionych rynkach należy moim zdaniem ocenić pozytywnie. Ten rok daje szansę na dalszą, wyraźną poprawę wyników finansowych.

Wzrost rentowności

Istotny, dalszy wzrost rentowności obligacji może w pewnym momencie odbić się negatywnie na rynkach akcji. Obecnie jednak akcje cały czas dają wyraźnie wyższy dochód od obligacji. Dla światowego indeksu MSCI World wartość generowanej gotówki netto w roku ubiegłym w porównaniu do wartości rynkowej spółek na koniec tego roku wyniosła ok. 6%, tj. istotnie więcej niż rentowność, którą można uzyskać kupując obligacje rządowe.

Okazje inwestycyjne

W dalszym ciągu widzimy dużo okazji inwestycyjnych wśród spółek, które zyskują udział w rynku dzięki wykorzystaniu przełomowych technologii, m.in. w przemyśle, produkcji oprogramowania, ochronie zdrowia czy usług finansowych.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

Strategia Akcji Skoncentrowanych


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Strategia Akcji Skoncentrowanych – styc…

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 2 min