Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy – wrzesień 2019

Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcyjną Środkowej i Wschodniej Europy, wyrok TSUE Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcyjną Środkowej i Wschodniej Europy :

We wrześniu 2019 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy wypracowała stopę zwrotu w wysokości 2,68%, podczas gdy benchmark wzrósł 2,19%.

Ubiegły miesiąc rozpoczął się od wycofania ustawy umożliwiającej ekstradycję przestępców z Hongkongu do Chin, która cztery miesiące temu przyczyniła się do rozpoczęcia protestów. Początkowo rynki przyjęły tę informację pozytywnie. Protesty jednak nie osłabły i trwają do tej pory, a na początku października doszło do postrzelenia jednego z obywateli Hongkongu przez policję. Trwające zamieszki nie były idealnym tłem dla 70. rocznicy Chińskiej Republiki Ludowej. Pokazały jednocześnie trudności partii przy próbie rozwiązania tego konfliktu.

Wojna handlowa bezpośrednio dotyka giełdy

Pod koniec września br. pojawiły się kolejne informacje związane z wojną handlową między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, które dotyczyły ograniczenia napływu środków finansowych do gospodarki chińskiej. W tym celu rozważano ograniczenie maksymalnego poziomu zaangażowania przez amerykańskie fundusze emerytalne w spółki chińskie notowane w Stanach Zjednoczonych. Wprowadzenie tego typu restrykcji wpłynęłoby negatywnie na wycenę chińskich spółek oraz utrudniłoby im w przyszłości pozyskanie nowego kapitału lub debiutu giełdowego w przypadku nowych spółek. Pojawił się również pomysł zakazu dopuszczenia na amerykańską giełdę spółek chińskich, jednak został on szybko zdementowany. Do chwili obecnej żadne formalne kroki nie zostały podjęte, jednak ryzyko wprowadzenia takich rozwiązań pozostaje realnym zagrożeniem dla chińskich spółek notowanych w USA.

Prezent dla banków europejskich

Europejski Bank Centralny we wrześniu obniżył stopę depozytową z -0,4% do -0,5%. Jednocześnie wprowadzony został nowy pomysł, który pozwala bankom europejskim deponować część środków po stopie równej 0%, a nie ujemnej. Taki prezent dla banków skutkował wzrostem europejskiego indeksu bankowego STOXX 600 Banks o 9,3%. Przy bankach europejskich nie można pominąć informacji o poziomie wzrostu kredytów udzielonych przedsiębiorstwom, który wyniósł w sierpniu bieżącego roku 4,3% i był najwyższy od roku 2009. Takie dane wydają się być pozytywną informacją pokazującą, że spółki nie boją się zadłużać mimo wszechobecnych obaw o dalsze tempo wzrostu gospodarki europejskiej.

Banki polskie – wyrok TSUE

W przeciwieństwie do banków europejskich, polskie nie miały wielu powodów do radości. Wrzesień minął na warszawskim parkiecie w atmosferze wyczekiwania na wyrok TSUE, co miało duże znaczenie ze względu na fakt, że banki stanowią ok. 25% udziału indeksu WIG oraz z punktu widzenia wpływu wyroku na polską walutę. Indeks WIG po bardzo słabym sierpniu, w którym zanotował spadek o 4,9%, we wrześniu odrobił 1%. Wyrok pojawił się 2 października i jest on oceniany negatywnie dla banków, które udzielały kredytów frankowych, jednak w jakim stopniu dokładnie przełoży się to na sytuację banków będzie można ocenić dopiero, gdy poznamy pierwsze decyzje sądów uwzględniające ten wyrok TSUE.

Słabsze dane, wyższe wyceny

PMI w Niemczech okazało się gorsze niż dane opublikowane miesiąc wcześniej. Nie przeszkodziło to jednak indeksowi MSCI Germany urosnąć we wrześniu o 2,5%. Potwierdza to tezę, że część negatywnych wydarzeń jest już oczekiwana przez rynek oraz ma swoje odzwierciedlenie w wycenie spółek. Jednocześnie cały czas trwa zamieszanie wokół brexitu, którego losy wciąż nie są przesądzone. Prawdopodobnym scenariuszem jest ponowne wydłużenie czasu na ustalenie umowy dotyczącej opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, jednak w przypadku scenariusza, którego nie można wykluczyć, czyli twardego brexitu – opuszczenia UE przez Wielką Brytanię 31 października – możemy mieć do czynienia z szokiem na rynkach finansowych i spadkami.

We wrześniu 2019 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy wypracowała stopę zwrotu w wysokości 2,68%, podczas gdy benchmark wzrósł 2,19%. Najważniejszymi wydarzeniami z perspektywy Polski w minionym miesiącu był z pewnością wyrok TSUE mogący stanowić precedens.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

SASIWE


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Eur…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 3 min