Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Alergia na akcje – Błażej Bogdziewicz dla gazety Parkiet

Błażej Bogdziewicz o alergii na akcje

Błażej Bogdziewicz zastanawia się w „Parkiecie” dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią funduszy akcyjnych. Na forach internetowych szeroko zachwalane są takie „instrumenty inwestycyjne”, jak plantacje choinek, inwestycje w domy spokojnej starości, apartamenty na wynajem, elektrownie wiatrowe, dzieła sztuki, nienotowane polskie spółki zbrojeniowe, złoto, diamenty, kryptowaluty, czy obligacje emitentów – o których mało kto słyszał. Inwestycji w dobry fundusz akcji tam nie ma.

Skąd taka alergia na akcje?


Ponad dziesięć lat temu zakończył się na światowych giełdach okres bessy wywołanej globalnym kryzysem finansowym. Co ciekawe, w ciągu ostatniej dekady na globalnych rynkach akcji, mimo dużych wzrostów wartości indeksów giełdowych, dominował sceptycyzm, szczególnie wśród inwestorów indywidualnych. W Polsce również akcyjne fundusze inwestycyjne należą do tych tracących aktywa. Według raportu IZFiA, tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy licząc do 31 marca 2019 roku z funduszy akcyjnych i mieszanych klienci wycofali ok. 5,5 mld złotych.

Częściowo ta niechęć do akcji wynika z awersji do zmienności, którą charakteryzują się rynki akcji. Nie jest natomiast do końca prawdą, że klienci odwracają się od funduszy z uwagi na wysoki poziom opłat, czy też z niechęci do inwestowania na polskim rynku akcji. Polscy klienci mogą bez większych problemów zainwestować w produkty z niskim opłatami, takie jak ETFy, mają też szeroki wybór funduszy inwestujących poza granicami Polski, które mogą pochwalić się bardzo dobrymi historycznymi wynikami inwestycyjnymi. W ostatnich latach wybierali jednak często produkty nieprzejrzyste z wysokimi opłatami, o ile z ich nabyciem wiązała się obietnica niskiej zmienności powiązana z perspektywą atrakcyjnej stopy zwrotu. Często obietnica ta była bezczelnym kłamstwem, ale o tym inwestorzy z reguły dowiadywali się zbyt późno. Niejednokrotnie też wspomniane wynalazki inwestycyjne charakteryzowały się niską lub bardzo niską płynnością, a osiągane stopy zwrotu były wynikiem branych z sufitu „modelowych” wycen aktywów, a nawet manipulacji kursami mało płynnych spółek.


Przeczytaj też poradnik inwestora, nie tylko inwestującego w akcje – co to jest stopa zwrotu.


W Polsce w ostatnich latach dużo większą popularnością niż akcje cieszyły się fundusze obligacji korporacyjnych, czy też w swoim czasie fundusze absolutnej stopy zwrotu, które często miały przynosić, najlepiej co miesiąc, atrakcyjną stopę zwrotu. Śledząc pomysły inwestycyjne, które można znaleźć na forach internetowych czy obserwując reklamy na portalach finansowych możemy trafić na tak egzotyczne propozycje, jak inwestycje w plantację choinek, w domy spokojnej starości, apartamenty na wynajem, elektrownie wiatrowe, dzieła sztuki, nienotowane polskie spółki zbrojeniowe, złoto, diamenty, kryptowaluty, czy obligacje emitentów, o których mało kto słyszał. Inwestycji w dobry fundusz akcji tam nie ma.

Warto pamiętać, że inwestując w akcje spółek, inwestujemy nie tylko w aktywa posiadane przez te spółki, ale także w ludzi, którzy tam pracują, inwestujemy w ludzką przedsiębiorczość i inteligencję. Bessy czy korekty będą się zdarzały, ale należy je traktować jako okazje inwestycyjne. Jeżeli zainwestowaliśmy w różne klasy płynnych aktywów, możemy podczas bessy przesuwać część środków na rynek akcji i kupować bardzo dobre spółki po cenach poniżej ich wartości. Nie zawsze też powinniśmy mieć bardzo dużą ekspozycję na rynek akcji. Dla wielu inwestorów odpowiednie będzie zaangażowanie w akcje jedynie na poziomie 20-30%.

Błażej Bogdziewicz – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Inwestycyjny Caspar Asset Management S.A.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Simple Share Buttons

Alergia na akcje – Błażej Bogdziewicz dla…

autor: Blazej Bogdziewicz czas czytania: 4 min