Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach europejskich.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Ogranicza zmienność, inwestuje globalnie, stabilny wzrost w długim terminie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Ryzyka stojące przed branżą technologiczna – Łukasz Zymiera dla “Parkietu”

Ryzyka stojące przed branżą technologiczną

W dzisiejszej Gazecie Giełdy “Parkiet” Łukasz Zymiera – zarządzający z Caspar Asset Management – przedstawia ryzyka, które stoją w tym roku przed spółkami technologicznymi. Ubiegły rok był dla nich bardzo dobry – czy w tym roku uda się ten sukces powtórzyć?


Rok 2019, mimo wielu niesprzyjających wydarzeń – m.in. wpisania przez Departament Handlu USA chińskiego Huawei na listę spółek stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, co wywołało zakłócenia w branży półprzewodników – był bardzo udany dla sektora technologicznego. Niepokój wywołało też obniżenie prognoz finansowych przez Apple, sektorowi nie pomagały informacje o możliwych postępowaniach antymonopolowych w sprawie amerykańskich gigantów technologicznych. Po mocnych wzrostach kursów akcji spółek z tego sektora warto się zastanowić, czy nie mamy do czynienia z euforią na rynku i bagatelizowaniem ryzyk.

Nad technologicznymi gigantami cały czas wisi widmo regulacji, a w Partii Demokratycznej są pomysły podziału największych firm internetowych. Obecnie występuje niskie prawdopodobieństwo wprowadzenia tych pomysłów w życie, ale dostosowanie się do potencjalnych zmian otoczenia regulacyjnego w krótkim terminie może wpłynąć na niższe wyniki finansowe tych spółek. Nie zaburzy to natomiast ich modeli biznesowych. Niepewność może także przekładać się na sentyment wokół spółek i stopy zwrotu.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


Amazon zdominował sprzedaż internetową w USA – gdzie stał się głównym miejscem, od którego klienci zaczynają poszukiwanie produktów, detronizując tym samym wyszukiwarkę Google. Wraz z sukcesem Amazona cierpi tradycyjna sprzedaż – rok 2019 był rekordowy pod względem liczby ogłoszonych zamknięć sklepów stacjonarnych w USA. Oczywiście największe spółki technologiczne będą pod lupą regulatora, czy nie wykorzystują nieuczciwych praktyk konkurencyjnych i może z czasem będą musiały bardziej otworzyć swój ekosystem lub zainwestować znacznie więcej w ochronę danych osobowych.

W przypadku spółek technologicznych, problem inwestorom może sprawiać ocena perspektyw spółki w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu konkurencyjnym oraz podejście do ich wyceny. Niektóre wyceny na pierwszy rzut oka mogą wydawać się wysokie, zwłaszcza wśród producentów oprogramowania, bo są w nich oczekiwania co do przyszłego wzrostu biznesu. Nie każda spółka zostanie kolejnym Microsoftem czy Salesforcem, ale wśród tych spółek znajdują się takie, które działają na mało spenetrowanych rynkach i mogą zwiększyć swój biznes kilkukrotnie na przestrzeni najbliższych lat.

Warto też zaznaczyć, że powszechne porównywanie spółek na wskaźnikach m.in. cena do zysku przy tak szybko rosnących biznesach może nie być odpowiednie. Zwróciłbym uwagę na możliwości spółki do generowania gotówki w przyszłości. Wiele spółek z tej branży może osiągnąć wysokie marże, co przy niskich nakładach inwestycyjnych spowoduje, że ich modele biznesowe będą generować wysokie przepływy pieniężne. Ta gotówka w przyszłości może zostać wypłacona akcjonariuszom w formie dywidendy lub przeznaczona na skup akcji własnych. Inwestując w tego typu spółki trzeba liczyć się z wyższym ryzykiem, ale także potencjalnie wysoką nagrodą.

Łukasz Zymiera, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 23 stycznia 2020 roku.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Simple Share Buttons

Ryzyka stojące przed branżą technologiczna…

autor: Łukasz Zymiera czas czytania: 4 min