Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Minimalizuje zmienność, zapewnia stabilny wzrost, inwestuje globalnie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Wirus kontra spółki – Łukasz Zymiera dla “Parkietu”

Ryzyka stojące przed branżą technologiczną

W dzisiejszym komentarzu w Gazecie Giełdy “Parkiet” Łukasz Zymiera, zarządzający Caspar Asset Management SA wskazuje, które branże mogą zyskać na rozszerzającej się epidemii koronawirusa, ale też przestrzega inwestorów przed pochopnymi decyzjami.


Koronawirus SARS-CoV-2 zdominował parkiety giełdowe w pierwszych miesiącach 2020 roku. Mimo dobrych wyników finansowych spółek za czwarty kwartał 2019 roku, indeksy amerykańskich i europejskich giełd znajdują się w tym roku pod kreską. Nic dziwnego, bo skutki wirusa wpływają na globalną gospodarkę i już kilka spółek zostało zmuszonych do zrewidowania swoich prognoz finansowych.

Wybuch wirusa w drugiej największej gospodarce świata doprowadził do zamknięcia wielu fabryk, zmusił do pozostania w domach chińskich obywateli, a międzynarodowe linie lotnicze zawiesiły loty do Państwa Środka. Rozprzestrzenianie się wirusa poza Chinami sprawiło, że niektóre państwa zakazały organizowanie wszelkich imprez masowych, a firmy ograniczyły wyjazdy służbowe swoich pracowników.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


W ubiegłym miesiącu o negatywnych skutkach wirusa poinformował Apple, zwracając uwagę na niższy popyt w Chinach oraz problemy z produkcją. Również inne spółki wydały komunikaty z informacją o niekorzystnym wpływie wirusa na biznes, w tym m.in. Microsoft i Mastercard. Można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że takich komunikatów będzie w najbliższym czasie więcej. W tej sytuacji warto zastanowić się, które branże najbardziej odczują skutki rozprzestrzeniania się wirusa.

Mniejsza mobilność ludności wpływa na branżę turystyczną oraz lotniczą. Brak imprez okazjonalnych czy delegacji może dotknąć biznes odzieżowy oraz spółki, gdzie obecność sprzedawcy odgrywa kluczową rolę w pozyskiwaniu klienta. W czasach niepewności mogą być także odkładane zakupy dóbr luksusowych, samochodów czy drogiej elektroniki, co będzie miało przełożenie na branżę półprzewodników.

Ale będą też branże, które na epidemii skorzystają. Obawa o zarażenie się wirusem sprawia, że ludzie rzadziej wychodzą z domu. Obecnie sieci handlowe przeżywają wzmożony popyt na najbardziej podstawowe produkty i mogą wygrać te, które mają sprzedaż internetową i dobrze rozwiniętą infrastrukturę logistyczną. Przebywając więcej czasu w domu będziemy prawdopodobnie częściej sięgać po gry i portale streamingowe. Pracować też trzeba, więc rozwiązania do pracy zdalnej także mogą stać się bardziej popularne.

Teoretycznych wygranych i przegranych łatwo wskazywać, ale warto pamiętać, że wirus jest nieprzewidywalny. Podobnie, jak reakcje ludzi. W tych warunkach inwestorzy powinni zwrócić szczególna uwagę na dywersyfikację swojego portfela, nie tylko na branże, ale także na klasy aktywów. Ponadto, w okresach recesji i zawirowań na rynkach finansowych należy przyjrzeć się sytuacji finansowej danej spółki i zwrócić uwagę na poziom zadłużenia. Firma nadmiernie zadłużona, która działa w teoretycznie dobrej branży w czasach wirusa, może sobie nie poradzić w sytuacji przejściowego spadku popytu czy dostaw.

Łukasz Zymiera, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 05 marca 2020 roku.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Simple Share Buttons

Wirus kontra spółki – Łukasz Zymiera…

autor: Łukasz Zymiera czas czytania: 4 min