Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Minimalizuje zmienność, zapewnia stabilny wzrost, inwestuje globalnie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Skoncentrowanych – luty 2020

Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych, czerwiec 2018, okazje w wielu sektorachBłażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych:

W lutym Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała spadek o około 1,5%, podczas gdy benchmark spadł o 7,85%.

Dużo lepszy wynik od benchmarku wynikał m.in. z istotnego ograniczenia ryzyka w styczniu i lutym tego roku oraz zwiększenia inwestycji w spółki w naszej ocenie relatywnie odporne na skutki epidemii koronawirusa.

Wpływ informacji o wirusie

Sytuacja na rynkach finansowych – a także w gospodarkach – pozostaje i zapewne będzie pozostawała pod wpływem informacji o rozprzestrzenianiu się epidemii. Oficjalne dane napływające z Chin wskazują na poprawę sytuacji, ale inwestorzy obawiają się o rozwój epidemii w innych państwach, w tym w krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Niepokoić może fakt, że mimo rosnącej liczby przypadków zakażeń w tym kraju, do pierwszych dni marca w USA na obecność koronawirusa przetestowano około 500 osób, tj. podobną liczbę, jak w Polsce. Poprawa sytuacji w Chinach nastąpiła dzięki wprowadzeniu bardzo rygorystycznej kwarantanny i niemalże zatrzymania na co najmniej miesiąc tamtejszej gospodarki, co niestety nie daje jednak gwarancji, że epidemia nie pojawi się ponownie po powrocie do w miarę normalnego trybu funkcjonowania gospodarki.

Obawy ludności

Rynki z niepokojem odnoszą się do epidemii koronawirusa, ponieważ w sytuacji, gdy nie można byłoby jej powstrzymać, oznacza ona bardzo duże problemy – w szczególności dla sektora usług. Wiele osób – obawiając się zarażenia – może chcieć lub być zmuszona ograniczyć liczbę kontaktów i więcej czasu spędzać w domach. Obawa przed zakażeniem niekoniecznie musi wynikać z obaw o własne życie, ale też obaw przed kwarantanną, hospitalizacją czy narażeniem na ryzyko swoich bliskich będących w grupie podwyższonego ryzyka. Wiele dużych korporacji w ostatnim czasie ograniczyło do minimum podróże służbowe oraz odwołało konferencje. Mniejszy popyt zmusił linie lotnicze do ograniczenia liczby połączeń. Mniej pieniędzy wydawanych w kinach, restauracjach, centrach handlowych, na turystykę oznacza duży problem, szczególnie dla tych gospodarek, w których sektor usług odgrywa istotną rolę, czyli w szczególności amerykańskiej i europejskiej. Sektor usług w USA i Europie generuje większość PKB i daje zatrudnienie największej części populacji. Jeżeli epidemii nie uda się powstrzymać, grozi nam poważna globalna recesja.

Skala makro

Banki centralne i rządy będąc świadome tego ryzyka zapowiedziały i częściowo przeprowadziły istotne poluzowanie polityki monetarnej i fiskalnej. W szczególności amerykański FED na nadzwyczajnym posiedzeniu obciął stopy procentowe o 50bp. Szybki koniec epidemii oznacza szansę na w miarę szybkie odbicie w gospodarkach i na rynkach. Niestety, zdaniem ekspertów z dziedziny epidemiologii, których opinie śledzimy, ten scenariusz jest mało prawdopodobny. Każdy kolejny miesiąc epidemii oznacza ryzyko bankructw firm z sektorów dotkniętym spadkiem popytu, co może istotnie przeciągnąć powrót do normalności. W odniesieniu do perspektyw rozwoju epidemii odradzamy kierowanie się opiniami zarządzających i ekonomistów i zalecamy raczej, aby inwestorzy brali pod uwagę opinie specjalistów mających kwalifikacje w tej dziedzinie.

Inwestycje w ramach strategii

W obecnej sytuacji będziemy szczególną uwagę przykładać do zarządzania ryzykiem. Chciałbym jednocześnie przypomnieć, że zarządzając strategią inwestujemy w instrumenty o wysokiej płynności.

W lutym Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała spadek o około 1,5%, podczas gdy benchmark spadł o 7,85%.


Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

Strategia Akcji Skoncentrowanych


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Simple Share Buttons

Strategia Akcji Skoncentrowanych – luty…

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 2 min