Informacja reklamowa. Specjalistyczna Strategia US Leaders Index wypracowała w ubiegłym roku najwyższą stopę zwrotu w kategorii „Portfele akcji rynków zagranicznych” dziennika Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet”. Co więcej – cała ta kategoria została zdominowana przez Caspar Asset Management S.A.
Według Gazety Giełdy i Inwestorów “Parkiet” w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku zarządzana przez Mateusza Janickiego Strategia US Leaders Index przyniosła inwestorom aż 32,19% zysku. Był to, co też trzeba odnotować, najlepszy wynik we wszystkich kategoriach – co oznacza, że żadna inna strategia lub portfel dostępny na polskim rynku nie zarobiły więcej. Dla porównania – najlepsza strategia inwestująca na polskim rynku akcji wypracowała stopę zwrotu w wysokości niewiele ponad 11%, w wypadku portfeli mieszanych aktywów zagranicznych zrównoważonych było to 11,56%, a portfeli mieszanych stabilnego wzrostu nieco ponad 6%.
Za zwycięzcą kategorii – US Leaders Index – uplasowała się “casparowa” Strategia Akcyjna USA z wynikiem 23,77%, a trzecia była też zarządzana przez spółkę Strategia Akcji Spółek Strefy Euro z rezultatem 13,36%. Mało tego, także czwarte miejsce przypadło w tej kategorii Casparowi – z wynikiem 12,98% tuż za podium uplasowała się Strategia SELECT Akcyjna. Piąte miejsce – z wynikiem poniżej 10% – zajęła inna firma zarządzająca aktywami.
W ten sposób na łamach „Gazety Giełdy Parkiet” sukces Specjalistycznej Strategii US Leaders Index skomentował jej zarządzający Mateusz Janicki:
Dobry wynik strategii US Leaders został osiągnięty częściowo dzięki zaangażowaniu w sektor technologiczny. Kluczową rolę odegrały spółki, które skorzystały na rozwoju technologii sztucznej inteligencji, takie jak Nvidia, Broadcom czy ServiceNow. Istotna była jednak również dywersyfikacja portfela – bardzo dobrze wypadły firmy z innych sektorów niż technologia, m.in. Constellation Energy, Booking Holdings czy T-Mobile.
W kontekście obecnych wycen akcji często pojawiają się opinie, że amerykańskie spółki są przewartościowane, a zaangażowanie inwestorów instytucjonalnych w akcje jest najwyższe od piętnastu lat. To prowadzi do gwałtownych wahań rynkowych, które są wynikiem poszukiwania pretekstu do korekty. Tak było po informacji o modelu językowym DeepSeek oraz doniesieniach o planowanym zakończeniu współpracy Microsoftu z dwoma zewnętrznymi centrami danych.
Są to jednak czynniki wpływające głównie na sentyment rynkowy, który zmienia się dynamicznie wraz z napływem nowych informacji. W mojej ocenie kluczowe znaczenie będzie miało tempo wzrostu wyników finansowych spółek. Wysokie wyceny amerykańskich firm mogą okazać się uzasadnione, jeśli będą one w stanie utrzymać prognozowaną przez analityków dynamikę wzrostu na poziomie kilkunastu procent rocznie. Podobnie jak obecne wyceny jest to poziom powyżej historycznej średniej.
Jeśli chodzi o konkretne pomysły inwestycyjne to koncentrujemy się na spółkach o ugruntowanej pozycji rynkowej, które już teraz oferują klientom najlepsze dostępne na rynku produkty lub usługi. Potencjalny rozwój sztucznej inteligencji stanowi dla nich dodatkową szansę na przyspieszenie wzrostu przychodów.

Ranking pochodzi z numeru Gazety Giełdy i Inwestorów “Parkiet” na z 26.02.2025 r.
Nota prawna – przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.
Powyższy komentarz zawierający dane, które pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., służy jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.
Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji czy porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Caspar AM informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.
Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.
Wszelkie materiały przedstawione w niniejszym dokumencie podlegają ochronie na podstawie przepisów prawa autorskiego oraz innych przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej.