Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach europejskich.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Ogranicza zmienność, inwestuje globalnie, stabilny wzrost w długim terminie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Europejskich – listopad 2019

Błażej Bogdziewicz pisze: inwestując, pod uwagę bierzemy poziom generowanej gotówkiBłażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich:

W listopadzie br. subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował wzrost o 5,22% (dla jednostki kategorii A). Stopa zwrotu funduszu od początku roku do końca listopada wyniosła 34,10% (dla jednostki kategorii A).

Wydarzenia na rynkach akcji w bieżącym roku, a w szczególności w ostatnich tygodniach kolejny raz pokazują, że sukces w inwestycjach nie jest rezultatem prób przewidywania, czy w danym okresie ceny akcji spadną czy wzrosną, a raczej jest wynikiem przyjęcia długiego horyzontu inwestycyjnego i stosowania się do pewnych sprawdzonych reguł.

Reguły inwestowania

Kilka miesięcy temu z wielu gospodarek dochodziły informacje o mocno spadającej koniunkturze i powszechne były oczekiwania recesji przynajmniej w Europie. Inwestorzy instytucjonalni i indywidualni redukowali wówczas zaangażowanie na rynkach akcji. Nie doszło jednak, przynajmniej jak na razie, do powtórki z roku 2008. Po publikacji wyników za trzeci kwartał bieżącego roku okazało się, że kondycja finansowa spółek i ich oczekiwania co do wyników w roku 2020 nie wskazują na prawdopodobny kryzys gospodarczy. Ceny akcji wielu spółek, w szczególności cyklicznych, w ostatnich tygodniach odbiły. Recesje, bessy i poważne korekty będą oczywiście się zdarzać, ale nie oznacza to, że co kilka lat będziemy świadkami takiego kryzysu finansowego, jak w 2008 roku. Tego typu kryzysy w przeszłości zdarzały się raczej co kilkadziesiąt lat i z reguły były rezultatem bardzo dynamicznie rosnącej akcji kredytowej i zbyt ambitnych inwestycji, czemu towarzyszył entuzjazm inwestorów na rynkach akcji. Obecnie, w szczególności na rynkach rozwiniętych, podobnych symptomów nie dostrzegam.

Poziom generowanej gotówki gotówki

Inwestując w dużym stopniu bierzemy pod uwagę poziom gotówki generowanej przez spółki. Według prognoz analityków publikowanych przez serwis Bloomberg, prognozowany na przyszły rok poziom generowanej gotówki w relacji do wartości rynkowej spółek w przypadku rynku amerykańskiego wynosi blisko 4,9%, a europejskiego prawie 5,9%. Są to poziomy, które w moje ocenie są atrakcyjne w porównaniu z alternatywnymi sposobami lokowania środków, w szczególności w porównaniu z rentownościami obligacji rządowych na rynkach rozwiniętych. Obecnie w Niemczech rentowność obligacji 10-letnich wynosi ok. 0,3% poniżej zera, a w USA ok. 1,8% powyżej. Na rynku dostrzegamy obecnie okazje inwestycyjne w różnych branżach, także wśród spółek wzrostowych, które nie zawsze mogą pochwalić się dodatnimi przepływami gotówkowymi.

W listopadzie br. subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował wzrost o 5,22% (dla jednostki kategorii A). Stopa zwrotu funduszu od początku roku do końca listopada wyniosła 34,10% (dla jednostki kategorii A).


Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

Fundusze są bezpieczne?


Zobacz nasz kanał!

Platforma Transakcyjna Caspar TFI - tutaj zakupisz jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Akcji Europejskich

TAGI: ctfi,

Simple Share Buttons

Caspar Akcji Europejskich – listopad 20…

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 2 min