Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Minimalizuje zmienność, zapewnia stabilny wzrost, inwestuje globalnie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – listopad 2019

Błażej Bogdziewicz, zarządzający - Strategia Akcji Spółek Strefy Euro - gospodarka amerykańskaMateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcji Spółek Strefy Euro:

W listopadzie 2019 roku Strategia Akcji Spółek Strefy Euro wypracowała stopę zwrotu w wysokości 4,23%, podczas gdy benchmark wzrósł 4,14%.

Listopad był kolejnym miesiącem po wrześniu i październiku 2019 roku, gdy na rynku utrzymywał się optymizm. Wynikało to między innymi z wysokich oczekiwań co do rozwiązania kwestii wojny handlowej.

Oczekiwania

W Europie dobrze radziły sobie między inny banki, których indeks Stoxx Banks zyskał 3,7% wobec indeksu Stoxx 600, który urósł o 2,7%. Pozytywne zachowanie akcji banków europejskich można tłumaczyć między innymi wzrostem oprocentowania obligacjach. Wartość obligacji o ujemnych stopach procentowych spadła globalnie ze swojego szczytu na poziomie 17 bilionów USD do 12,5 biliona USD. Oprocentowanie 10-letnich niemieckich obligacji rządowych wzrosło w listopadzie z -0,41% do -0,36%. Rentowność tych obligacji pozostaje poniżej zero od maja bieżącego roku.

Szansa dla Europy

W ubiegłym miesiącu swoje pierwsze oficjalne przemówienie jako prezes Europejskiego Banku Centralnego wygłosiła Christine Lagarde. Zachęcała w nim rządy państw europejskich do korzystania w większym stopniu z polityki fiskalnej, podkreślała jednocześnie konieczność zwiększenia jak to nazwała „produktywnych wydatków”, czyli wydatków na badania i rozwój oraz edukację. Potwierdziła oczekiwania inwestorów dotyczące chęci zmiany polityki banku. Europejscy bankierzy przyjęli nową prezes pozytywnie, co również pokazuje wyżej wspomniany wzrost cen indeksu akcji banków. Należy jednak pamiętać, że wpływ prezesa EBC na politykę poszczególnych krajów członkowskich jest ograniczony i potencjalna zmiana polityki fiskalnej jest ich wewnętrzną decyzją. Scenariusz, w którym kraje europejskie zwiększają wydatki fiskalne z pewnością byłby pozytywny dla rynków akcji.

Akcje nadal atrakcyjne

Obecnie wielu inwestorów jest rozdartych między pozostaniem poza rynkiem lub częściowym zrealizowaniem zysków, a zwiększaniem zaangażowania w akcje, bo w przypadku zawarcia porozumienia między USA a Chinami możemy obserwować dalsze wzrosty. Ostatnie cła, którymi prezydent Trump niespodziewanie zagroził Argentynie, Brazylii i Francji pokazują, że trudno przewidzieć jak będą wyglądały dalsze negocjacje. Jednak mimo wzrostów, które obserwowaliśmy na rynkach akcje wciąż są moim zdaniem bezkonkurencyjną klasą aktywów pod względem oczekiwanej stopie zwrotu. Ryzyko korekty na rynku w ostatnim czasie na pewno wzrosło, przy czym jeżeli rzeczywiście do niej dojdzie uznałbym ją za odpowiedni moment do zwiększania zaangażowania w akcje.

Mimo że rynki akcji w tym roku są około 20% powyżej poziomu z końca 2018 roku, odpływy z rynków akcyjnych przekraczają 200 miliardów USD. W ciągu ostatnich piętnastu lat trzykrotnie mieliśmy do czynienia ze wzrostem rynków akcyjnych przy jednoczesnych odpływach. Miało to miejsce w latach 2012 i 2016, a po raz ostatni w 2019 roku. W dwóch poprzednich przypadkach, w momencie odwrócenia trendu odpływu środków z giełd światowych obserwowaliśmy dalsze wzrosty na poziomie ok. 20%. Pojawienie się napływów byłoby więc pozytywnym sygnałem i mogłoby utrzymać wzrosty na rynkach nie dając tym samym szansy na zakupy inwestorom czekającym na korektę.

W listopadzie 2019 roku Strategia Akcji Spółek Strefy Euro wypracowała stopę zwrotu w wysokości 4,23%, podczas gdy benchmark wzrósł 4,14%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Simple Share Buttons

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – …

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 2 min