Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy – listopad 2019

Problemy i gorsze rynki wschodzące Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcyjną Środkowej i Wschodniej Europy :

W listopadzie 2019 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy wypracowała stopę zwrotu w wysokości 4,32%, podczas gdy benchmark wzrósł 2,33%.

Listopad był kolejnym miesiącem po wrześniu i październiku 2019 roku, gdy na rynku utrzymywał się optymizm. Wynikało to między innymi z wysokich oczekiwań dotyczących rozwiązania kwestii wojny handlowej. Pozytywnie zachowywał się indeks giełdy niemieckiej, który wzrósł o 2,9%, a gorzej radziły sobie rynki rozwijające się – w ubiegłym miesiącu indeks MSCI Emerging Markets spadł o 0,1%, a polski WIG o 0,5%.

Rynki wschodzące – problemy

W ubiegłym miesiącu rynki wschodzące radziły sobie gorzej od rynków rozwiniętych. Szczególnie widoczne było to w Ameryce Południowej, gdzie indeks MSCI Chile spadł o 11,5% ze względu na trwające w tym kraju protesty i niestabilność polityczną, a indeks MSCI Latin America o 4,3%.

Gorzej w ubiegłym miesiącu zachowywała się też polska giełda. Indeks WIG spadł o 0,5%, a przyczyniły się do tego w dużej mierze banki, nad którymi wciąż wisi widmo kredytów frankowych i kolejna sprawy wygrane przez klientów dotyczące tego rodzaju kredytów. Zły miesiąc zaliczyły również spółki paliwowe, które raportowały gorsze od oczekiwań marże rafineryjne. Indeks WIG Paliwa w listopadzie zanotował spadek o 8%.

Pozytywnie natomiast zachowywały się akcje chińskie – indeks MSCI China urósł o 1,6% dzięki oczekiwaniom pozytywnego rozwiązania konfliktu handlowego między Państwem Środka a Stanami Zjednoczonymi. Pozytywnie też zachowywały się akcje technologicznego giganta – Alibaby, którego akcjami jeszcze do ubiegłego miesiąca można był handlować tylko na giełdzie w Nowym Jorku. W celu uniezależnienia się od inwestorów amerykańskich, w listopadzie spółka zadebiutowała na parkiecie w Hongkongu.

Akcje nadal atrakcyjne

Obecnie wielu inwestorów jest rozdartych między pozostaniem poza rynkiem lub częściowym zrealizowaniem zysków, a zwiększaniem zaangażowania w akcje, bo w przypadku zawarcia porozumienia między USA a Chinami możemy obserwować dalsze wzrosty. Ostatnie cła, którymi prezydent Trump niespodziewanie zagroził Argentynie, Brazylii i Francji pokazują, że trudno przewidzieć jak będą wyglądały dalsze negocjacje. Jednak mimo wzrostów, które obserwowaliśmy na rynkach akcje wciąż są moim zdaniem bezkonkurencyjną klasą aktywów pod względem oczekiwanej stopie zwrotu. Ryzyko korekty na rynku w ostatnim czasie na pewno wzrosło, przy czym jeżeli rzeczywiście do niej dojdzie uznałbym ją za odpowiedni moment do zwiększania zaangażowania w akcje.

W listopadzie 2019 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy wypracowała stopę zwrotu w wysokości 4,32%, podczas gdy benchmark wzrósł 2,33%.

Podobne wpisy:

Fundusz a lokata

.

Fundusze są bezpieczne?

.

SASIWE


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Eur…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 2 min