Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Europejskich – październik 2019

Błażej Bogdziewicz pisze: rosną szanse na podpisanie porozumienia handlowego Błażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich:

W październiku br. subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował wzrost o 0,81% (dla jednostki kategorii A). Stopa zwrotu funduszu od początku roku do końca października wyniosła 27,44% (dla jednostki kategorii A).

Na rynkach finansowych w minionych tygodniach obserwowaliśmy wzrosty kursów spółek cyklicznych, w tym z przemysłu samochodowego i banków, czemu często towarzyszyły spadki spółek określanych jako wzrostowe oraz tych charakteryzujących się niższą zmiennością.

Korekty na rynkach obligacji skarbowych

W październiku byliśmy też świadkami wyraźnej korekty na rynkach obligacji skarbowych, w szczególności w Stanach Zjednoczonych i Strefie Euro. Podejmując decyzje inwestycyjne w dużym stopniu zamierzamy się kierować naszą oceną kondycji i perspektyw poszczególnych spółek, szczególnie w średnim i długim horyzoncie czasowym, a w mniejszym stopniu perspektywami dla poszczególnych branż. Niemniej ocena sytuacji w poszczególnych branżach oraz dywersyfikacja branżowa jest wykorzystywana przy zarządzaniu ryzykiem funduszu. Spadki kursów spółek w niektórych branżach sprawiły, że na rynku pojawiły się ciekawe okazje inwestycyjne.

Oczekiwanie na porozumienie handlowe

Większe zainteresowanie inwestorów spółkami cyklicznymi, w tym europejskimi, z jednej strony było wynikiem oczekiwań na podpisanie porozumienia handlowego między USA a Chinami, a drugiej strony rezultatem stabilizacji bądź niewielkiej poprawy niektórych danych makroekonomicznych lub też wyprzedzających wskaźników koniunktury, takich jak wskaźniki PMI dla przemysłu. Wartość wskaźnika Global Manufacturing PMI osiągnęła w października poziom 49,8 punktu (w porównaniu z 49,7 punktu we wrześniu), co wskazywało na niewielkie pogorszenia koniunktury, ale oczekiwania co do przyszłej produkcji przemysłowej, tzw. future output, wyraźnie się poprawiły i kształtowały się na poziomie 57,5 punktu (56,7 punktu we wrześniu). Pozytywny wpływ na rynek akcji miała też zapewne decyzja amerykańskiego FED-u o obniżce stóp procentowych do poziomu 1,5-1,75%. FED dał również do zrozumienia, że ewentualne podwyżki stóp procentowych możliwe są dopiero po wyraźniejszym wzroście inflacji.

Wyniki nie wskazują na recesję

Mimo dość pesymistycznych nastrojów w minionym kwartale, wyniki spółek za trzeci kwartał zarówno w USA, jak i Europie nie wskazują na recesję. Do 8 listopada br. ok. 80% spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 ogłosiło swoje wyniki finansowe i podobnie ok. 80% spółek wchodzących w skład europejskiego indeksu Stoxx 600. Zarówno w Europie, jak i USA, wzrost przychodów dla wszystkich spółek poza spółkami energetycznymi wyniósł 5%, natomiast wzrost zysków wyniósł w Europie 4%, a w USA 3%. Zarządy spółek w wielu wypadkach podkreślały jednak trudności w tworzeniu prognoz na kolejne kwartały.

Szanse na podpisanie porozumienia handlowego

Na rynki finansowe, również w Europie, w najbliższych miesiącach wpływ będą miały przyszłoroczne wybory prezydenckie w USA. Z analiz, którymi dysponujemy wynika, że dla wielu inwestorów negatywnym scenariuszem jest sukces kandydata Partii Demokratycznej o mocno lewicowych poglądach, czyli są m.in. Elizabeth Warren i Bernie Sandersa. Oboje zapowiadają wzrost regulacji m.in. w celu ograniczenia buybacków bądź istotne podniesienie podatków od zysków kapitałowych. Dla amerykańskich korporacji jest to również negatywny scenariusz i nie jest przypadkiem, że – jak donoszą media – do wyścigu o demokratyczną nominację w nadchodzących wyborach prezydenckich zamierza ubiegać się multimiliarder Michael Bloomberg, który zapewne będzie chciał prowadzić bardziej przyjazną biznesowi politykę gospodarczą. Zbliżające się wybory zwiększają też w mojej ocenie szanse na podpisanie porozumienia handlowego, przynajmniej o ograniczonym zakresie, między USA i Chinami.

W październiku br. subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował wzrost o 0,81% (dla jednostki kategorii A). Stopa zwrotu funduszu od początku roku do końca października wyniosła 27,44% (dla jednostki kategorii A).

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

Co to jest inflacja

Platforma Transakcyjna Caspar TFI - tutaj zakupisz jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Akcji Europejskich

TAGI: ctfi,

Caspar Akcji Europejskich – październi…

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 3 min