Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Minimalizuje zmienność, zapewnia stabilny wzrost, inwestuje globalnie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Polskich – grudzień 2018

Piotr Przedwojski, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Polskich - akcje polskie CasparPiotr Przedwojski, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Polskich:

W grudniu 2018 roku miały miejsce dalsze spadki na GPW: WIG20 spadł o 0,6%, mWIG40 o 0,9%, sWIG80 o 3,3%. Cały indeks WIG spadł o 0,9%. Wynik CAP był istotnie gorszy – spadł o 4,9%.

W Polsce na przełomie 2018 i 2019 roku doszło do rzadkiego wydarzenia: próby obrony przez białego rycerza (Hitachi) przed wrogim przejęciem spółki Prime Capital Management (PCM) przez PKO Leasing (spółka zależna od PKO BP). Ciekawe, czy dojdzie do kolejnego podbicia ceny w kolejnych wezwaniach jeśli PKO zdecyduje się na agresywną repolonizację sektora finansowego.

Spółka PCM zajmuje się leasingiem flot samochodowych. W dniu 28 grudnia 2018 roku Hitachi Capital Polska wezwał do sprzedaży 11,9 mln akcji PCM po cenie 12,09 zł, co oznaczało wezwanie na 100% kapitału. Zapisy na akcje mają być przyjmowane w okresie od 18 stycznia do 18 lutego 2019 roku. Jednocześnie cena w wezwaniu zaproponowana przez PKO Leasing nie odzwierciedla wartości godziwej spółki – ogłosił zarząd PCM w dniu 31 grudnia 2018 roku. Dla przypomnienia: w dniu 8 listopada 2018 roku PKO Leasing wezwało do sprzedaży 11,9 mln akcji PCM, stanowiących 100% akcji, po 11,38 PLN za walor. Zapisy miały się odbywać się od 3 stycznia do 15 lutego 2019 roku. PKO zamierzało nabyć akcje, jeżeli zapisami zostanie objęte przynajmniej 7,86 mln akcji. Wzywający zastrzegł prawo do nabycia akcji nawet w przypadku nie spełnienia powyższego warunku.

W wartościach bezwzględnych jeszcze nigdy w jednym roku ilość notowanych emitentów na rynku akcji nie spadła tak bardzo, jak w 2018 roku, czyli o 15 spółek. W 2018 debiutowało 7 spółek, a zdelistowanych zostały 22 spółki. Dla porównania, w 2002 roku (dotychczas rekordowym) ilość spółek spadła o 9, a w 2003 o 7 spółek. Warto pamiętać, że relatywnie lata 2002-2003 są podobnie złe dla rynku, jak lata 2016-2018. Co roku ilość notowanych emitentów spada o 3-4% (ilość spółek obecnie jest dwukrotnie większa niż w latach 2002-03). Korzystając z niskich cen akcji, duzi akcjonariusze skupują resztę akcji pozostałych w wolnym obrocie.

Kruk ogłosił, że żaden z inwestorów nie był zainteresowany zapłaceniem za możliwość due diligence, czyli możliwość dokładnego przeglądu sprawozdań i działalności operacyjnej spółki.

W grudniu 2018 roku dalsze spadki na GPW: WIG20 spadł o 0,6%, mWIG40 o 0,9%, sWIG80 o 3,3%. Cały indeks WIG spadł o 0,9%. Wynik CAP był istotnie gorszy – spadł o 4,9%.

TAGI: ctfi,

Simple Share Buttons

Caspar Akcji Polskich – grudzień 2018…

autor: Piotr Przedwojski czas czytania: 2 min