Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach europejskich.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Ogranicza zmienność, inwestuje globalnie, stabilny wzrost w długim terminie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne

tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Globalny – lipiec 2017

Andrzej Miszczuk, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny Andrzej Miszczuk, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:

Subfundusz Caspar Globalny zyskał w lipcu 2,07% w polskiej walucie mimo osłabiającego się dolara. Za trzy miesiące mamy wynik 0,87%, od początku roku 0,59% i w ostatnich dwunastu miesiącach 8,83%. Pomogły pozycje w spółkach wydobywczych metali, akcje europejskie i EM. Struktura funduszu nie uległa większym zmianom, nieznacznie podniesiono poziom akcji indywidualnych kosztem pozycji gotówkowych.

W lipcu 2017 roku utrzymała się dominacja rynków wschodzących. MSCI EM wzrósł w minionym miesiącu o 5,48%, wobec wzrostu MSCI World o 2,33% (mierzone w dolarach). W tym roku akcje MSCI EM zdobyły 23,65%, zaś akcje MSCI World 11,98%. Czy to słaby dolar, czy wyższe tempo wzrostu gospodarczego, czy mniejsze zadłużenie rządów i konsumentów z krajów rozwijających, czy wreszcie tańsza wycena tych krajów, stawiają je w tym roku na lepszej pozycji? Wahadło giełdowe wychyliło się w kierunku tych teoretycznie słabszych. Powodów tej dobrej koniunktury giełdowej w Azji, Ameryce Łacińskiej i w Europie Wschodniej można upatrywać w wielu czynnikach. Ważne, że te teoretycznie słabsze kraje stają się stabilne i odważne w podejmowaniu decyzji o rozwoju opartym o własny rynek konsumencki. Warto podać przykład nowoczesnego rozwoju Chin w kierunku energii odnawianych i energii atomowej w celu zwiększonej ochrony środowiska. To decyzje polityczne wyznaczają kierunki i tempo wzrostu gospodarczego. Nic w tym złego, skoro skoordynowana akcja daje szansę na przyśpieszenie wzrostu i poprawę efektywności gospodarczej. Outsourcing, znana forma obniżania kosztów poprzez specjalizację i rozproszenie etapów produkcyjnych, dała szansę krajom rozwijającym na uruchomienie ich własnego rozwoju technologicznego i udział w postępie technologicznym krajów rozwiniętych. Innowacyjność stała się możliwa w szerszej grupie krajów. Stany Zjednoczone pozostają bezsprzecznym liderem nowych technologii, ale mają coraz więcej konkurentów.

Najlepsze w krajach wschodzących, w tym miesiącu, okazały się Brazylia za wzrostem o 10,85%, Chile (8,86%), Chiny (8,33%), Węgry (7,52%) oraz Indie (7,37%). W krajach rozwiniętych najlepsza, z wynikiem 11,98%, była Norwegia. Dalej Belgia (8,50%), Austria (8,48%), Włochy (7,33%) i Holandia 6,81%. Na rynku walutowym dolar amerykański stracił w lipcu do euro 3,99% i 3,82% do złotego. Polska waluta wzmocniła się nie tylko do dolara, ale także o 4,32% do franka szwajcarskiego, tracąc zaledwie 0,17% do euro. W tym roku złotówka zyskała do euro 3,53%.

Ciekawy rozwój wypadków miał miejsce na rynku metali. Złoto wzrosło o 4,12%, srebro o 4,15%, a miedź o 7,53%. Ropa naftowa Brent zdrożała o 6,33%, a WTI o 6,63%. Najlepsze sektory w lipcu to materiały, które wzrosły o 5,02% (w tym w sektorze EM o 7,5%), IT 4,54% (EM najlepsze 6,6%), telekom 4,03% (tutaj najlepsza była Europa). Finanse urosły o 3,65%, a EMU była najlepsza z wynikiem 7,13%. Energia wzrosła tylko o 3,8%. Zdrowie miało słaby miesiąc, bez żadnych zwyżek. W Europie ceny akcji spadły po kilku spektakularnych i nieoczekiwanych spadkach na akcjach znanych, dużych spółek farmaceutycznych. Nieruchomości urosły o 2,7%, ale w EM mieliśmy skok o 11,2%. Na uwagę zasługują jeszcze dobra konsumpcji trwałej, które urosły o 2,4% w przeciwieństwie do dóbr pierwszej potrzeby, które podniosły się tylko o 0,58%. Rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich spadły z 2,29% do 2,28% i trend spadkowy jest kontynuowany na początku sierpnia. Rentowności na niemieckich 10-latkach wzrosły z 0,451% do 0,543%. We Francji poziom rentowności utrzymał się na prawie niezmienionym poziomie i wyniósł na koniec miesiąca 0,801%, a we Włoszech spadł z 2,152% na 2,089%. Na tym tle polskie skarbówki 10-letnie były dość stabilne, pomimo zmienności. Z rentowności 3,307% pod koniec czerwca zmieniły się na 3,386%, chociaż 6 lipca urosły już do 3,421%.

Subfundusz Caspar Globalny zyskał w lipcu 2,07% w polskiej walucie mimo osłabiającego się dolara.


Platforma Transakcyjna Caspar TFI - tutaj możesz nabyć jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Globalny

TAGI: ctfi,

Simple Share Buttons

Caspar Globalny – lipiec 2017

autor: Andrzej Miszczuk czas czytania: 3 min