Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Globalny – listopad 2017

Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:

Caspar Globalny odnotował w listopadzie spadek o 2,27%, wobec spadku benchmarku w tym okresie o 0,65%.

Listopad nie był dobrym miesiącem dla rynków akcji. Indeks MSCI All Countries World, w którego skład wchodzi około 2500 spółek z całego świata, spadł o 1,18%. Zdecydowanie gorzej od szerokiego rynku radziła sobie Europa, gdzie indeks MSCI Europe zanotował stopę zwrotu -3,11%, niemiecki DAX -2,59%, francuski CAC40 -3,23%, a indeks MSCI dla krajów nordyckich -5,31%. Optymizmu nie było także na rynkach wschodzących.

Według indeksów MSCI, Chiny spadły o 1,41%, Indie 3,96%, Tajwan 6,33%, Brazylia 6%, Turcja 11,17%. Również główne indeksy rynku polskiego zakończyły listopad na czerwono – WIG spadł o 3,74%, a WIG20 o 4,6%. Relatywnie dobrze na tym tle poradziły sobie Stany Zjednoczone, gdzie indeks S&P500 spadł tylko o 0,18%, a technologiczny NASDAQ o 1,09% (wszystkie stopy zwrotu wyrażone zostały w złotym polskim).

Caspar Globalny odnotował w listopadzie spadek o 2,27%, wobec spadku benchmarku w tym okresie o 0,65%.

Przeważenie w spółkach europejskich wpłynęło negatywnie na wynik funduszu w listopadzie. Dodatkowo obserwowaliśmy lekką korektę na akcjach niektórych spółek, których ceny mocno wzrosły w poprzednich miesiącach. Negatywnie wpłynęło także zaangażowanie w ETF-y dające ekspozycję na spółki wydobywcze i rolnicze.

W listopadzie większość spółek opublikowała swoje wyniki za trzeci kwartał 2017 roku. Spółki z indeksu S&P500 zwiększyły swoje zyski średnio o 6% w porównaniu do trzeciego kwartału 2016 roku. Największy wzrost odnotowały spółki energetyczne i technologiczne. Aż 76% spółek podało wyniki lepsze od oczekiwań analityków. W Europie (EuroStoxx) zyski wzrosły o 10%, sektorowo najlepiej wypadły energetyka i IT. Jeszcze lepsze dane za kwartał kończący się we wrześniu napłynęły z Japonii – średnio zyski dla spółek z indeksu Topix wzrosły o 16%, dominowały również spółki energetyczne, po nich uplasowały się przedsiębiorstwa przemysłowe.

Republikanie przegłosowali w Senacie USA ustawę podatkową stosunkiem głosów 51-49 (na 100 członków republikanie mają 52 miejsca, wyłamał się senator Bob Corker z Tennessee). Ustawa przewiduje przede wszystkim obniżenie podatku CIT z 35% na 20% oraz zmianę progów podatków indywidualnych. Ostateczną formę ustawy Senat musi uzgodnić z Izbą Reprezentantów (niższą izbą parlamentu). Aktualnie obie izby Kongresu nie są w stanie dojść do porozumienia, co negatywnie wpływa na nastroje rynkowe. Niższe podatki na pewno spowodują deficyt w budżecie, ale powinny pozytywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy. Wiele zależy do tego, jak firmy wykorzystają dodatkowy zastrzyk gotówki. Należy spodziewać się presji na wzrost płac, powinny wzrosnąć także inwestycje. Z punktu widzenia inwestorów ważne będą potencjalne zmiany w politykach dywidendowych i programach skupu akcji.

Były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Donalda Trumpa, Michael Flynn, zdecydował się współpracować z Robertem Muellerem – szefem FBI, prowadzącym dochodzenie w sprawie potencjalnej ingerencji Rosji w ostatnie wybory prezydenckie w USA. Flynn przyznał się, że wcześniej okłamał FBI w sprawie swoich kontaktów z ambasadorem Rosji. Zeznał także, że skontaktował się z nim na polecenie osoby o wysokiej randze w sztabie Trumpa. Za przewinienie Flynna grozi mu maksymalnie pięć lat więzienia, Mueller wniósł o sześć miesięcy, co musi oznaczać, że Flynn wydał kogoś wyżej postawionego. Opcji jest kilka – wiceprezydent Mike Pence, zięć Trumpa (Jared Kushner), syn Trumpa (Donald Jr.) lub sam prezydent. Ryzyko politycznie zza oceanu nadal może się zmaterializować, niemniej prawdopodobieństwo impeachmentu Donalda Trumpa w 2018 roku jest w tej chwili szacowane na około 60% (47% przed ostatnimi zeznaniami Flynna).


Platforma Transakcyjna Caspar TFI - tutaj możesz nabyć jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Globalny

Dlaczego my?

Naszym celem jest pomnażanie pieniędzy powierzonych nam przez Klientów. Dla nas oznacza to kierowanie się wyłącznie ich potrzebami, ambicjami, determinacją oraz apetytem na ryzyko. Działamy według najlepszych wielkopolskich wzorców – do przodu, ale z zachowaniem zdrowego rozsądku. My wiemy, że pieniądze nie biorą się z szaleństwa. Pieniądze biorą się z ciężkiej pracy. To fundament naszego działania. Jesteśmy długodystansowcami. Nasze inwestycje są przemyślane i dokładnie „przepracowane”. Unikalna filozofia inwestowania pozwala nam na osiąganie ponadprzeciętnych zysków. Dzięki niej nasi Klienci solidnie zarabiają, a my zajmujemy czołowe miejsca w rankingach. Czytaj więcej

TAGI: ctfi,

Caspar Globalny – listopad 2017

autor: Piotr Rojda czas czytania: 3 min