Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:
W marcu 2020 roku Caspar Globalny stracił tylko 0,75%, wobec spadku benchmarku o 6,21%.
Na wynik lepszy od benchmarku wpływ miała niższa alokacja w akcje i pozycja w długoterminowych obligacjach skarbowych USA. Dodatkowymi czynnikami, które pozytywnie wpłynęły na wynik były selekcja oraz umocnienie się dolara amerykańskiego w stosunku do złotówki.
Od drugiej połowy marca obserwujemy wzrosty na rynku akcji. Nastroje inwestorów poprawiły się w wyniku spowolnienia tempa przyrostu osób zakażonych wirusem COVID-19, ogłoszenia programów skupu papierów wartościowych przez banki centralne oraz programów wsparcia gospodarki, które ogłosiło wiele rządów.
W mojej ocenie za wcześnie, aby mówić o definitywnym końcu bessy. Należy mieć na uwadze, że w tej chwili wyceny wielu spółek znajdują się przy historycznych szczytach, co oznacza, że poziomy wycen w wielu przypadkach zakładają, że problem koronawirusa się rozwiązał. Moim zdaniem wpływ pandemii na gospodarkę dalej jest trudny do oszacowania. Istnieje ryzyko, że próby odmrożenia gospodarek skończą się kolejnymi ogniskami i falami zarażeń, nawet przy braku wzrostu liczby chorych sceptycyzm do podróżowania czy spotkań w większym gronie będzie się utrzymywał, konsumpcja, popyt inwestycyjny i apetyt na ryzyko nie wrócą tak szybko do poziomów sprzed epidemii.
Dodatkowo wolumen obrotu w trakcie tych wzrostów był niższy niż w trakcie spadków, które obserwowaliśmy wcześniej, spółki defensywne radziły sobie lepiej niż cykliczne, a sporo kapitału napłynęło ze strony inwestorów detalicznych.
Banki centralne nie wydrukują szczepionki
Podsumowując – banki centralne nie wydrukują szczepionki, a płacenie ludziom za to, że nie pracują nie spowoduje, że będą oni kontrybuować we wzroście PKB, obserwujemy wzrosty cen akcji, które wyceniają niemal perfekcję. Perfekcję, której ja w obecnej sytuacji makroekonomicznej i epidemiologicznej nie dostrzegam. Istnieje zatem wiele czynników ryzyka, które mogą się zmaterializować i sprowadzić wyceny do znacząco niższych poziomów.
W marcu 2020 roku Caspar Globalny stracił tylko 0,75%, wobec spadku benchmarku o 6,21%.
Podobne wpisy: