Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Globalny – marzec 2020

Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny - szczepionki Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:

W marcu 2020 roku Caspar Globalny stracił tylko 0,75%, wobec spadku benchmarku o 6,21%.

Na wynik lepszy od benchmarku wpływ miała niższa alokacja w akcje i pozycja w długoterminowych obligacjach skarbowych USA. Dodatkowymi czynnikami, które pozytywnie wpłynęły na wynik były selekcja oraz umocnienie się dolara amerykańskiego w stosunku do złotówki.

Od drugiej połowy marca obserwujemy wzrosty na rynku akcji. Nastroje inwestorów poprawiły się w wyniku spowolnienia tempa przyrostu osób zakażonych wirusem COVID-19, ogłoszenia programów skupu papierów wartościowych przez banki centralne oraz programów wsparcia gospodarki, które ogłosiło wiele rządów.

W mojej ocenie za wcześnie, aby mówić o definitywnym końcu bessy. Należy mieć na uwadze, że w tej chwili wyceny wielu spółek znajdują się przy historycznych szczytach, co oznacza, że poziomy wycen w wielu przypadkach zakładają, że problem koronawirusa się rozwiązał. Moim zdaniem wpływ pandemii na gospodarkę dalej jest trudny do oszacowania. Istnieje ryzyko, że próby odmrożenia gospodarek skończą się kolejnymi ogniskami i falami zarażeń, nawet przy braku wzrostu liczby chorych sceptycyzm do podróżowania czy spotkań w większym gronie będzie się utrzymywał, konsumpcja, popyt inwestycyjny i apetyt na ryzyko nie wrócą tak szybko do poziomów sprzed epidemii.

Dodatkowo wolumen obrotu w trakcie tych wzrostów był niższy niż w trakcie spadków, które obserwowaliśmy wcześniej, spółki defensywne radziły sobie lepiej niż cykliczne, a sporo kapitału napłynęło ze strony inwestorów detalicznych.

Banki centralne nie wydrukują szczepionki

Podsumowując – banki centralne nie wydrukują szczepionki, a płacenie ludziom za to, że nie pracują nie spowoduje, że będą oni kontrybuować we wzroście PKB, obserwujemy wzrosty cen akcji, które wyceniają niemal perfekcję. Perfekcję, której ja w obecnej sytuacji makroekonomicznej i epidemiologicznej nie dostrzegam. Istnieje zatem wiele czynników ryzyka, które mogą się zmaterializować i sprowadzić wyceny do znacząco niższych poziomów.

W marcu 2020 roku Caspar Globalny stracił tylko 0,75%, wobec spadku benchmarku o 6,21%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne/rentowność

.

Co to stopa zwrotu/rentowność

.

Sposób na emeryturę/rentowność


Piotr Rojda ze złotym portfelem

TAGI: ctfi,

Caspar Globalny – marzec 2020

autor: Piotr Rojda, CFA czas czytania: 2 min