Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Globalny – październik 2020

Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny - lockdown Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:

Caspar Globalny zyskał w październiku br. 2,86%, wobec spadku benchmarku o 0,15%. Od początku roku subfundusz osiągnął wzrost o 28,18%, podczas gdy benchmark wzrósł tylko o 1,58%.

Joe Biden zdobył 290 głosów elektorskich (jeżeli wygra w Georgii po ponownym przeliczeniu może mieć ich nawet 306) i zostanie zaprzysiężony jako 46. prezydent Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone

Wygrana Bidena przy założeniu, że Partia Republikańska zdobędzie większość w Senacie (około 80% szans), nie jest scenariuszem negatywnym dla akcji (brak Blue Wave). W mojej ocenie przy podzielonym Kongresie trudno będzie Bidenowi realizować politykę drastycznych podwyżek podatków czy regulacji negatywnych dla dużych spółek technologicznych i farmaceutycznych. Dodatkowo sytuacja na polu „wojny handlowej” powinna się poprawić. Negatywnym skutkiem podzielonego Kongresu może być mniejszy i dłużej negocjowany stymulus fiskalny.

Szefową Departamentu Obrony zostanie najprawdopodobniej Michelle Flournoy, pod której przewodnictwem inwestycje powinny skupić się na dronach, rakietach, broni hipersonicznej, innych formach „precision strike”, sztucznej inteligencji. Mniej środków zostanie natomiast przeznaczonych na czołgi (i inne pojazdy), samoloty i statki/łodzie, stąd wpływ nowej administracji na spółki zbrojeniowe będzie w dużej mierze uzależniony od rodzaju oferowanego uzbrojenia.

Szczepionka

Pfizer podał lepsze od oczekiwań dane o efektywności szczepionki, jest to oczywiście bardzo pozytywna informacja pod kątem wychodzenia przez ludzkość z otoczenia pandemii. Wyniki badań nad kolejnymi szczepionkami powinniśmy poznawać w kolejnych tygodniach. Szczepionki będą różnić się między sobą efektywnością i efektami ubocznymi, a także warunkami, w których muszą być przechowywane, co będzie miało znaczenie dla logistyki i szerokiej dystrybucji, na którą w mojej ocenie przyjdzie czas w drugiej połowie 2021 roku. W pierwszej kolejności szczepionka trafi do najbardziej potrzebujących pacjentów oraz do pracowników służby zdrowia.

Akcje jeszcze bardziej atrakcyjne

Wyjaśniona kwestia wyborów prezydenckich w USA, z każdym dniem bardziej realne widmo szczepionki, perspektywa poprawienia relacji handlowych USA-Chiny, gołębia polityka banków centralnych oraz lepsze od oczekiwań wyniki spółek za trzeci kwartał br. tworzą w mojej ocenie bardzo pozytywne otoczenie dla inwestycji w akcje, które od dawna prezentują się jako atrakcyjna klasa aktywów, zwłaszcza w do obligacji.

Ryzyka

Największe ryzyko widzę w potencjalnych ofensywnych działaniach Chin typu zajęcie Tajwanu czy incydenty na Morzu Południowochińskim.

Biotechnologia

Kolejny dobry miesiąc dla naszych spółek biotechnologicznych. W październiku dały nam zarobić spółki opracowujące terapie komórkowe, czyli modyfikujące komórki układu immunologicznego poza organizmem pacjenta w taki sposób, aby te po ponownym wprowadzeniu do krwiobiegu były w stanie rozpoznać wcześniej ignorowany nowotwór.

Caspar Globalny zyskał w październiku br. 2,86%, wobec spadku benchmarku o 0,15%. Od początku roku subfundusz osiągnął wzrost o 28,18%, podczas gdy benchmark wzrósł tylko o 1,58%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne/rentowność

.

Co to stopa zwrotu/rentowność

.

Sposób na emeryturę/lockdown


Piotr Rojda ze złotym portfelem

TAGI: ctfi,

Caspar Globalny – październik 2020

autor: Piotr Rojda, CFA czas czytania: 2 min